Steam

Steam

447 ratings
Steam Oyun İade Sistemi
By nefsani
Steam'deki geri ödeme sisteminin nasıl kullanılacağına dair bilgiler, oyun iadesi için uyulması gereken şartlar.
 
Rate  
Favorite
Favorited
Unfavorite
Giriş


Steam Destek oyunlarla ilgili yaşadığınız problemleri çözmenize ve steam tarafından hazırlanmış kısa makalelere ulaşmanıza imkan tanıyan oldukça faydalı bir sistem. Steam bu sisteme yeni bir özellik kazandırdı: oyun iade ve geri ödeme. Artık, Steam'de aldıktan sonra kurulumda yada oynamada problem yaşadığınız, beğenmediğiniz ve yanlışlıkla satın aldığınız ürünleri iade edip paranızı geri alabileceksiniz. İade işlemlerine giriş yapmak için Destek sistemine Steam üst menüden yada https://help.steampowered.com adresinden ulaşabilirsiniz. İlk defa bağlanıyorsanız Steam hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir. Giriş yapmanız hesabınızdaki ürünler üzerinde daha kolay işlem yapabilmenizi sağlar. Aşağıdaki içerik iade işleminin aşamalarını anlatmaktadır.
İade İşlemi
Oyun iade ve geri ödeme talebinde bulunmanız için birkaç şart var.
 • Satın almanın üstünden en fazla 14 gün geçmesi,
 • 2 saatin altında oynayış süresi,
 • Alışverişin Steam üzerinden yapılmış olması.
Bu koşullar dahilinde deneyip beğenmediğiniz yada satın almanızın ardından indirime giren oyunu iade edip paranızı geri alabilirsiniz. Geri ödemeyi satın aldığınız ödeme aracına yada steam cüzdanınıza yaptırabilirsiniz.

Türkiye'de geri ödeme yapılan ödeme seçeneklerinin tam listesi için tıklayın.

───────────────────────────────────────────────────────────────

Oyunu Steam üzerinden siz satın aldıysanız geri ödeme aşamaları şu şekilde;
 • Bu adresten Steam Destek platformuna giriş yapın.
 • Oyunlar, Yazılım vs. seçeneğine tıklayın.
 • Aşağıdaki boşluğa iade etmek istediğiniz oyunun adını girin ve oyunu seçin.
 • Umduğum gibi değil seçeneğinden devam edin.
 • Gelen seçeneklerden İade talebinde bulunmak istiyorum kısmına tıklayın.


  (Aşağıdaki kutucuğa para iadesi hakkında size bildirim yapılacak mail adresinizi girebilirsiniz.)

 • Açılan pencerede para geri ödemesi yapılacak ödeme aracınızı seçin.
 • Aşağıda neden iade istediğinizi belirtip Talebi Gönder butonuna basın.

───────────────────────────────────────────────────────────────

Başkasından aldığınız bir hediyeyi iade etmek istiyorsanız;

Yukarıdaki işlemlerde oyunu seçtikten sonra gelen penceredeki kutucuğu işaretlediğiniz taktirde oyunu size hediye olarak veren kişi geri ödemeyi alabilir.───────────────────────────────────────────────────────────────

Yapılan iadeyi iptal etmek istiyorsanız;

Oyununuzu iade etmekten vazgeçtiyseniz, iade talebiniz kontrol edilmeden önce işleminizi iptal etmeniz mümkün. Bunun için Steam Destek üzerinden oyunu aratıp seçiyorsunuz. Ardından aşağıda bulunan İade talebini iptal et linkine tıklayarak iadenizi iptal edebilirsiniz.
Diğer Bilgiler
İade talebinizin kabulu/reddi yapılan incelemenin ardından normal şartlar altında 24 saat içerisinde mail yoluyla size bildiriliyor. İade kabul ediliği taktirde steam cüzdanına 1 hafta içerisinde, diğer kartlar içinse en geç 1 aya kadar ödeme sağlanıyor.

Geri Ödeme hakkınızın olmadığı yada bu hakkı kaybettiğiniz durumlar;
 • VAC tarafından yasaklandığınız oyunlar
 • Perakende sitelerden aldığınız cd-keyler
 • Başkası tarafından size gönderilen hediyeler

Diğer iade durumları;
 • Satın aldığınız DLC'ler oyuna direk etki etmiyorsa(karakterinizin seviyesini yükselten gibi.) geri ödeme alabiliyorsunuz.

 • Steam, Valve tarafından geliştirilmiş oyunlarda yapılan oyun-içi satın almalara 48 saat içinde geri ödeme yapabiliyor. Fakat satın alınan ürünün kullanılmamış olması gerekmekte.

 • Ön siparişleriniz de oyun çıkış tarihinden önce hiçbir koşul aranmaksızın geri ödeme yapılıyor. Eğer oyun çıktıysa 14 gün/2saat kuralı geçerli oluyor.

 • Steam Cüzdan alışverişleri de kullanmadığınız taktirde geri iade edilebiliyor.

 • Bundle olarak aldığınız oyunlarda 2 saat oynama koşulunu geçmezseniz geri ödeme alabiliyorsunuz.

Steam iade yapılacak oyunun oynama süresi, satın alma tarihi gibi verileri iade penceresinde sizinle paylaşıyor. Ayrıca bundle vb. paketlerde iade edilemeyen bir oyun olduğunda yine ayrı pencere de bilgilendirme yapılıyor. Sistemi kandırma ya da kötüye kullanma durumlarında Steam iade seçeneğini elinizden alma hakkına sahip. O nedenle sistemi gerekmedikçe kullanmanızı önermiyorum.

İade koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgi için; http://store.steampowered.com/steam_refunds/

Herkese iyi oyunlar, iyi alışverişler!!
< >
362 Comments
DexX Jun 7 @ 7:05am 
İade onaylandı tamamdır:)
nefsani  [author] Jun 7 @ 4:01am 
DLC saatlerinin ana oyundan ayrı hesaplandığını sanmıyorum. Attığım linktede dlc satın alındıktan sonra esas oyun üzerinden hesaplandığı yazıyor. Yani DLCyi satın aldıktan sonra ana oyunu 2 saatten az oynarsan 14 gün içinde iade edebiliyorsun.
DexX Jun 7 @ 3:21am 
Dead by Daylight - Of Flesh and Mud iade edilebilir ondan eminim çünkü iade edenler var.Merak ettiğim şu dlcyi kullanmadan da oynayabilirsin oyunu ama herhalde nolursa olsun 2 saatten az oynaman lazım iade alınması için
nefsani  [author] Jun 7 @ 3:10am 
DLCnin türüne bağlı. Eğer oyuna direk entegre olan(tüketilebilir, level artıran) bi dlc ise iade edemiyorsun. Değilse dlc alındığından itibaren 2saat/14gün kuralı geçerli.

https://store.steampowered.com/steam_refunds/
Yukarıdaki linkte üstten 5. paragrafta ayrıntılı anlatmış, sıkıntı yaşarsan dlcnin adıyla birlikte tekrar sor yardımcı olmaya çalışırım.
DexX Jun 7 @ 2:36am 
Mesela bi dlc satın aldım diyelim ama beğenmedim.O dlcyi aldıktan sonra iade etmek için oyunu 2 saatten az mı oynamam gerekiyor ? Mesela diyelim dead by daylightta 120 saatim var ve bi tane dlc satın aldım.123 saat olunca iade edemiyor muyum
nefsani  [author] May 4 @ 6:04am 
Arkadaşlar karta istediğiniz iadelerde süre bankanız, iade aldığınız gün/saat gibi birçok etkene göre değişebiliyor. Zaten zahmet edip okursanız rehberde de yazıyor bu. O yüzden iade ettim param gelmedi gibi sorular yöneltmeyin lütfen, dönüş yapmayacağım.
nefsani  [author] May 4 @ 6:02am 
Sistemin birçok kullanım amacı var. Sebebini yazıyorsun zaten iade ederken. Ama seni zora sokan bi durum değilde, sürekli beğenmeyip iade ediyorsan Steam'in filtresine takılırsın. Alıp beğenmeyip iade edeceğine almadan önce oyunu inceleyip ona göre alman faydana olacaktır. Yoksa iade etme hakkını tümden kaybedebilirsin. Rehberde de yazdığı gibi Steam'in böyle bir seçeneği var.
Künefe Apr 29 @ 6:55am 
hacı ben bi rocket leauge aldım ama gold edition alırım diye iade ettim onda fazla iade yapıyorsunuz bir dahakine kullanıcı yorumlarını inceleyin dedi daha sonra how to survive storm edition öyle bişi var işte dlc onu aldıydım onu iade ettim eğer kötüye kullanıyorsanız ilerdeki iadeleri kabul etmeyeceğiz gibi bişi dediler :D
sipahi Mar 28 @ 4:03am 
10 gün önce aldığım oyunu iade ettim ama hala param karta gelmedi ?
nefsani  [author] Mar 6 @ 1:11am 
Is there a limit to how many games you can refund? No. You can request as many refunds as you want through Steam, but if Valve believes you're abusing the system, it can revoke your right to request future refunds.

Bu şekilde resmi bir açıklama var. Demek istediği geçerli bir limit yok ama Valve sistemi kötüye kullandığını düşünürse iade hakkını elinden alabilir. Yani Steam'in dikkatini çekmeyecek sayı ve aralıkta iade yaparsan bi sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.