Steam

Steam

46 ratings
Steam Topluluk Temelleri ve Tanıtım
By KillahInstinct and 1 collaborators
Steam Topluluk Temelleri ve Tanıtımına hoşgeldiniz! Bu Steam Topluluğuna nasıl başlayacağınızı ve kullanacağınızı adım adım özetleyen devamlı bir rehberdir. Sizi yeni özellikler ve değişiklikler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Daha fazla içerik için resmi YouTube kanalımıza göz atmayı unutmayın (ÇOK YAKINDA) — ve rehberle ilgili görüş alışverişi ve daha fazlası için Steam grubuna katılın.
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Steam Topluluğuna Hoş Geldiniz!Steam Topluluğuna hoşgeldiniz! Keyfinize göre bir fincan kahve veya meşrubat kapın, arkanıza yaslanın ve topluluk özelliklerinin nasıl çalıştığını ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmeye hazır olun.

Açıklamayı umduğumuz bazı şeyler; hesap durumu, topluluk merkezleri, tartışma özellikleri, takas ve dahası. Eğer Steam'de yeniyseniz veya bir arkadaşınıza yardımcı olmak istiyorsanız, bu rehber sizin için.
Başlangıç


Öncelikle, topluluk bölümüne Steam İstemcisi üzerinden Topluluk sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca tarayıcı üzerinde http://steampowered.com veya http://steamcommunity.com adreslerinden de erişilebilir. Buraya ulaştıktan sonra, akmaya hazırsınız!

Sırada ne var?

Steam Topluluğu bir kaç ana kategoriden oluşur: Başlıklar, Atölye, Greenlight, Pazar ve Yayınlar.


Burada en son oynadığınız oyunlara dayalı içerikler, popüler resimler, videolar veya haberleri gösteren Steam Topluluğu ana sayfasını görüyorsunuz.


Hadi topluluğun her bölümünün ne işe yaradığından başlayalım.


Başlıklar
Başlıklar, topluluğun en geniş yönlerinden biridir. Öncelikle genel Steam ile ilgili forum bölgelerimiz bulunmakta. Bunlar:
Yardım ve İpuçları, Steam Başlıkları, Konu Dışı.


Başlıklar bölümünün en büyük parçası Oyun Merkezleridir. Steam'deki her oyun alt forumlarıyla birlikte özel forum bölgesine sahiptir, bunlar oyun merkezlerinin bir parçasıdır. Her oyun geliştiricisi belirli oyunlar üzerinde kontrol sahibidir.

Atölye
Atölye, Steam'de herhangi bir oyun için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerin paylaşıldığı koleksiyon topluluğudur. Silah modellerinden oyun modlarına kadar farklı oyun modları bulunur.

Eğer biraz TF2 veya Dota2 oynadıysanız muhtemelen Atölye içeriklerine aşinasınızdır. Desteklenen daha bir çok oyun bulunmakta, bir göz atın ve favori oyununuz için içerik oluşturmaya başlayın.

Öğe oluşturma ve Atölye'ye girme hakkında harika rehberler bulunmakta, güzel bir kaç örnek:

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=341665704
http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=181142704

Greenlight
Greenlight geliştiricilere, topluluğun Steam platformu üzerinde oyunlarının Steam platformu üzerindeki gelecek başarısında itici güç olabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Kickstarter benzeri çeşitli aşamalarda oyun veya yazılımlarının sunumlarını yapılır.

Bazen Erken Erişim olarak adlandırılan sistem sayesinde ilgili alıcılar oyunu bitmemiş bir aşamada satın alarak test etmelerine izin verilen sistem kullanılır.

Greenlight, Steam hesabı olan herkesin katılabileceği oylama tabanlı bir servistir. Greenlight işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek içinburaya tıklayınız.Pazar
Pazar, ticaretin gerçekleştiği yerdir. Pazarda Steam Cüzdanınızı kullanarak başka kullanıcıların oyun içi öğelerini, Steam Koleksiyon kartlarını, ifadeleri ve arka planları satın alabilirsiniz. Veya kendi öğelerinizi Steam Mağazası ve Pazarda kullanmak üzere Cüzdan kredisi karşılığında satabilirsiniz
Ayrıca öğelerinizi ve Steam Hediyelerinizi Takas Arayüzü sayesinde eski moda yollarla da takaslayabilirsiniz.Yayıncılık

Yayıncılık, Twitch servisine benzer şekilde kullanıcılara oyunlarınızı canlı olarak izlemelerine imkan tanıyan en yeni topluluk özelliklerinden biridir.
Oyun / Topluluk Merkezleri


Oyun merkezleri Steam üzerindeki belirli bir oyun veya ürün için sanatsal tasarım, ekran görüntüleri, videolar ve yayınları içerir.

Oyun merkezleri Steam topluluğu ana sayfasını ziyaret ederek bulunabilir. Bu sayfadan Steam üzerindeki her topluluk oyun merkezinin en popüler içeriklerinin listesini görebilirsiniz.

Üst kısımdaki bağlantılara tıklayarak gösterilen içerik türlerini filtreleyebilirsiniz. Ayrıca en popüler içerikler yerine en yeni içerikleri gösterme seçeneğine de sahipsiniz.


Belirli bir oyunun topluluk merkezi bulmak için sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna ürünün adını yazarabilirsiniz.Ayrıca belirli bir ürünün Steam mağaza sayfasında bulunan "Topluluk Merkezi" düğmesine de tıklayabilirsiniz.


Oyun / Topluluk merkezlerine katılma ve katkıda bulunma hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz.

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=181142704
İletiler ve Başlıklar


Eğer yardım ve ipuçlarına ihtiyacınız varsa, bir öneriniz varsa veya sadece en sevdiğiniz oyun veya özellik hakkında konuşmak istiyorsanız Steam tartışma forumlarını kullanarak binlerce kullanıcıyla iletişime geçebilirsiniz.


Tartışma forumlarının yan tarafında resmi özellik olan alt grupları bulabilirsiniz. Her alt grup kendi tartışma forumuna, grup takvimine ve duyurularına sahiptir.


Ayrıca ana odağı Steam'den oyunlara, araçlara ve sunucularla değiştirebilirsiniz. Doğru foruma yazdığınızdan emin olmanız hızlı ve uygun yanıtlar almak için en iyi yoldur.

  • Steam Forumları: Steam, Steam İstemcisi ve Topluluk özellikleri hakkında genel tartışma alanıdır.
  • Oyun Forumları: Bu alan sizi Oyun Merkezine ve Steam'deki her oyun için forum bölgelerine yönlendirir.
  • Araçlar ve Sunucular: Bu alan Steam ve Sunucu Araçları ile ilgili tartışmalar içindir.

Steam Forumları seçimi varsayılan görünümü:Odağınızı Oyun Forumlarına çevirmeniz yakın zamandaki etkinliğiniz ve topluluklarınız baz alınarak sunulan seçeneklerin olduğu bir açılır menüyle sonuçlanır.Eğer "Oyuna göre ara" arama kutusunu seçerseniz, yazarken otomatik olarak gösterilecek olan veya Enter'a basarak seçtiğiniz oyunun Oyun Merkezini bulabilirsiniz.Öncelikle, her bölüm için tartışma konularının listesini göreceksiniz, alt tarafta konuyu başlatan kullanıcının adını ve sağ tarafta yanıtların sayısı ile birlikte son yanıtın zamanını göreceksinizKonu başlığına tıklayarak konuyu en başından okuyabilir veya kapalı zarf simgesine tıklayarak konudaki son okunmamış mesaja gidebilirsiniz.

Eğer son ziyaretinizden sonra konuya hiç yeni mesaj gönderilmemiş ise zarf simgesi değişir ve konu başlığı koyu tonda bir mavi renk ile gösterilir. Aşağıdaki tablodan her okunma durumuna bakabilirsiniz.

Konu Kilitlendi.
Bu konunun bir moderatör tarafından kilitlendiği anlamına gelir.
Konu Taşındı.
Bu konunun yanlış bölüme açıldığı için taşındığı anlamına gelir.
Konu Okundu
Bu konuyu önceden okuduğunuz anlamına gelir.
Konu Okunmadı
Bu konuyu henüz okumadığınız anlamına gelir.
Topluluk Moderatörleri
Bu simge yanıtlayan kullanıcının bir Moderatör olduğu anlamına gelir. İsimleri turuncu renkte yazılır.
Valve Çalışanı
Bu simge yanıtlayan kullanıcının bir VALVe Çalışanı olduğu anlamına gelir. İsimleri yeşil renkte yazılır ama bazen bu logoya sahip olmayabilirler.

Eğer popüler bir konuda ileti göndermeye hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, yeni bir konu açmadan önce o konu hakkında bilgi sağlayabilecek olan her forumun üst kısmında bulunan sabit başlıklara bir göz atın.Yeni bir konuya ihtiyacınız olduğuna eminseniz, heyecanla konunuzu açın!

Bir konuyu yanıtlamak basittir. Cevaplamak istediğiniz başlığa tıklayın. Ayrıca "Yeni Bir Başlık Aç"a tıklayarak yeni bir başlık açmayı da seçebilirsiniz.

Mesajınızı yazarken, eğer envanterinizde herhangi bir ifade bulunuyorsa bu ifadeleri de kullanabilirsiniz.
Eğer belli bir başlıkta oluşturulmuş her konuyu takip etmek istiyorsanız veya belli bir konudaki yanıtları takip etmek istiyorsanız, foruma abone ol düğmesini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Abone olduğunuzda her yeni yanıt için bir Steam bildirimi alırsınız. Forum aboneliğinden çık düğmesini kullanarak herhangi bir anda aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz.
Gruplar


Steam grupları oyun toplulukları, klan, lonca veya bir arkadaş grubuyla temas halinde kalmak için harika bir yoldur. Bir çok gruba katılmak serbesttir ancak özel veya sadece davet ile katılınabilen gruplarda bulunmaktadır.

Grupların takvimlenmiş etkinlikler, özel başlıklar, grup sohbeti ve duyuru bildirimleri gibi üyelerine ulaşırken kullanabilecekleri özellikler bulunmaktadır.Nasıl bir Steam grubuna katılabileceğinize veya oluşturup devamlılığı sağlayabileceğinizi buradaki Steam Destek makalesini okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki rehbere de göz atabilirsiniz.

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=334896308
Hesap Kısıtlamaları


Kısıtlamalarla ilgili yaygın sorular:

Steam Topluluk özelliklerinin hepsinden yararlanabilmek için, bazı gereksinimler karşılanmalıdır. Steam üzerinde arkadaş eklemeye çalışıyorsanız, hesabınız üzerinde kısıtlama bulunmamalıdır. Kısıtlama ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi için Steam Destek SSS'ine göz atabilirsiniz.

Burada hesabınızın neden kısıtlı olabileceği konusunda size yardımcı olabilecek 2 adet infografik akış şeması bulunmakta (
Tito Shivan tarafından hazırlanmış):Daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen sırasıyla Takas ve Pazar hakkındaki Destek SSSlerini kullanın.
Sakin Kalabilmek


Tabi ki münakaşa mesajları sizi içine çekebilir ancak bu durum siz dahil herkes açısından kötü haber demektir.

Delirmek kolaydır... özellikle başka bir kullanıcı sizi ve diğerlerini trollüyor veya can sıkıcı davranıyor ise fakat yapılacak en iyi şey her durumda sakinliği korumaya çalışmak ve sizi kandırmalarına izin vermemektirr.

Kendinizee daha iyi hizmet etmek ve daha iyi bir deneyim için içgüdünüzü bastırmalısınız ve kızgın yanıtlar yerine olabilecek en uygun şekilde yaklaşmalısınız... eğer konu veya yanıt Topluluk Kurallarını ihlal ediyorsa durmayın ve bahsi geçen konuyu, yanıtı veya kullanıcıyı ihbar edin.

Sakin kalmak ve sakinliğinizi sürdürmenin en iyi yolu için, Uygunsuz Davranışı İhbar Etme bölümüne göz atın.
Uygunsuz Davranışı İhbar Etme


Uygunsuz, yasal hakları ihlal eden veya topluluk merkeziyle alakasız kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler ihbar et bayrağına tıkayarak ihbar edilebilirler.


Başlık / Mesaj / Konu İhbarında Bulunma
Bunları Moderatörlere, Geliştiricilere ve Valve çalışanlarına ihbarda bulunmak için ihbar edilen kuralı güçlü bir şekilde tanımlayarak ihbarınızı doldurun. Sadece bir ihbar yeterli olacaktır. Aynı içeriği defalarca ihbar etmeniz, gönderdiğiniz ihbarı güçlendirmez.

İhbarda bulunmak oldukça basittir, ihbar bayrağına tıkladığınızda aşağıda gösterilen pencere ile karşılacaksınız:Boşlukları doldurduktan sonra, Bildir düğmesine tıklayın ve ihbarınız yönetim sırasına gönderilsin.

Önemli bir bilgi – bir içeriği defalarca ihbar etmeniz sistemi tıkar ve ihbar sayısının fazlalığından dolayı verilecek tepkiyi geciktirir. İhbar sistemini spamlamayın!

Profil İhbarı

Eğer bir kullanıcıyı dolandırıcılık yaptığı için ihbar etmek istiyorsanız ya da incitici içerik kullanıcının profilinde ise, "Dahası" sekmesini kullanarak "İhlâl Bildiriminde bulunabilirsiniz"

İhbar düğmesine tıkladıktan sonra, bildirim penceresi karşınıza çıkacak. Doğru seçeneği işaretleyerek ihbarınızın sebebini tanımlayarak pencereyi doldurun ve ihbarınızı gönderin. (Süreç hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)DMCA İçerik Bildirimi

Eğer bir içeriği telif hakkı ihlali için ihbar ediyorsanız, DMCA şikayetinde bulunmalısınız. İhbar penceresi açıkken yazım kutusunun altındaki bağlantıya tıklayarak DMCA şikayet sayfasına ulaşabilirsiniz.Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içariklerin ihbarlarıyla Valve Gönüllü Steam Topluluk Moderatörleri ilgilenir. Eğer ihbarda bulunduğunuz içeriğe karşı eylemde bulunuluyorsa, bir eposta bildimi alabilirsiniz. DMCA ihbarları Gönüllü Moderatörler tarafından incelenmez, sadece Valve'ın bunlarla ilgilenme erişimi vardır.

Kapanış notu olarak, bir ihbarda bulunmadan önce veya bir içerik paylaşmadan önce Steam Topluluk Kuralları'nı incelediğinizden emin olun. Ek olarak aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz.


http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=403122434
Daha Çok Topluluk Rehberi


Daima muhteşem Jimo tarafından oluşturulmuş Topluluk özelliklerini derinlemesine ele alan rehberlere göz atmak isteyebilirsiniz:

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=265127337

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=177244559

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=145245037
Oyun bitti!


Vay be! Tüm rehberi gözden geçirdiniz. Gerçekten bir sandviçi hak ettiniz... ve Topluluk Üyesi rozetini.

Şimdi bildiklerinizi bir üst seviyeye taşıyın ve zekice bir konu açın, harika topluluk içerikleri oluşturun veya herhangi birine harika bir karşılıkla yaklaşın - attığınızı vurun çünkü size inanıyoruz!


Tüm rehber-hazırlayıcıları olarak umarız bu rehberi faydalı ve aydınlatıcı bulmuşsunuzdur. Eğer rehberimizden keyif aldıysanız, lütfen Steam'e yeni arkadaşlarınız ve topluluğun yeni üyeleriyle paylaşın.

Eklenmesi gereken bir şeyi mi atladık? Bazı bilgiler yanlış mı? Lütfen yorumlar bölümünde bize bildirin veya grupta, YouTube kanalında yada katkıda bulunanlarla özel olarak iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

< >
4 Comments
MrKrabs Dec 23, 2017 @ 3:00am 
Rehber için teşekkürler :steamhappy:
Lerc Bar Jan 7, 2017 @ 2:26am 
Asıl ben teşekkür ederim yazdığınız için.
Erawolf Sep 5, 2015 @ 1:51am 
resimleri bizzat çekseydiniz ya :P
Y4HSI Jun 2, 2015 @ 7:51am 
Bu tarz rehberleri görmek güzel. Elinize sağlık.