Squad
Not enough ratings
Squad Rehberi - Giriş 2 - İlk Maçlar
By IchBinChe
Squad'a yeni başlamış oyunculara göre bir rehber.
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Önsöz


Bu rehber serisinin “Önsöz” bölümü daha çok Squad’a başlamamış oyunculara yöneliktir. Bundan dolayı detaylı bilgilere burada yer vermedim. Daha detaylı ve ileri seviye bilgilere bu serinin farklı bir eğitim rehberinde yer vereceğim.

Bu rehberi okumadan önce bu serinin bir önceki rehberine göz atabilirsiniz
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2634906974
Her Şeyden Önce
Bu rehber Squad'ın Temel Piyade Eğitimi bölümündeki bilgileri kapsamamaktadır. Bu rehberde sadece o eğitimde anlatılmayan ama yinede bilmeniz gereken kritik bilgilere yer verilmiştir. Bundan dolayı ilk önce Squad'ın kendi eğitimine bakmanız ve daha sonrasında bu rehberi incelemeniz şiddetle tavsiye edilir

EĞER YENİ OYUNCUYSANIZ LÜTFEN GİDİN VE O EĞİTİMİ YAPIN

Türk Sunucuları
Squad iletişim tabanlı bir oyun olduğu için kendi dilinizde iletişim kurabildiğiniz sunucularda oynamak daha zevk verir. Hem sadece sunucuda yeni arkadaşlıklar kurup, ilerleyen zamanlarda beraber aynı manga da oynayabilirsiniz.

Türk Sunucularına Ulaşmak
Bu sunuculara ulaşmak için Squad'ın sunucu arama bölümüne sunucuların adlarını yazabilirsiniz.│TVC│Turkish Veteran Community

Discord Adresi: https://discord.gg/tvcsquad

Kontroller

Bir Mangaya Katılmak

Manga mekaniği, Squad oyununun ayrılmaz bir parçası. Bir mangayla oynadığınız sürece oyundan çok daha haz alırsınız hatta bazı sunucularda bir mangaya katılmadığınız taktirde sunucu tarafından sunucudan atılırsınız.

Asla ama asla yeni oyuncuysanız manga kurmayın yada manga kurup, komutan olmak ister misiniz diye sormayın. Lütfen yeni oyuncuysanız sadece bir mangaya katılın.

Daha fazla bilgi için tıklayın

İyi Bir Manga Bulmak
İyi bir mangada oynayabilmek sizin oyun zevkinizi epey bir artıracaktır. Bundan dolayı iyi bir mangaya katılmaya özen göstermelisiniz.

Bir manganın iyi bir manga olup olmadığını gösteren bir çok parametre vardır ama oyuna yeni başlayan bir kişinin sadece belirli ve en temel parametreleri bilmesi yeterlidir.

Manganın İsmi
Bir manganın ismi o mangayı iyi bir manga yapmaz sadece potansiyel iyi bir manga yapar. Eğer ki manganın adı varsayılan manga adından (örneğin: Squad 5) farklıysa o manganın potansiyel iyi bir manga olduğunu gösterir.


.

Ek olarak bir manganın ismi o manganın tipini de belirler. SIZMA, MORTAR, HELİ, BTR-82, M1126, M2A3, BMP-2, T-72 vs. ismindeki mangalar destek ve araç mangalarıdır. Yeni bir oyuncu olarak bu mangalar yerine piyade mangalarını tercih etmelisiniz. Piyade mangaları çoğunlukla ya varsayılan isimledir ya "Piyade" şeklindedir ya da alakasız bir ismi vardır :)

.

İyi bir Manga Komutanı
Bir mangayı iyi bir manga yapan şey öncelikli olarak o manganın komutanıdır. Bundan dolayı bir manganın iyi olup olmadığını anlamak için manganın komutanına bakmalısınız.

Genellikle klanı olan manga komutanlarının mangalarına katılmanızı öneririm. Klanı olan oyuncular oyunu bilen oyunculardır (hepsi değil elbette). Bir oyuncunun klanı olup olmadığını anlamak için ismine bakmanız yeterli olacaktır çünkü klan tagları ön adlarında yer alır.

.

Manga komutanları genellikle belirli kişiler olur. Oyunda 4-5 el oynadıktan sonra bazı kişilerin her maç manga komutanı olduğunu görürsünüz. Sürekli manga komutanı olan manga komutanlarının mangalarına katılmaya özen gösterin.

Manga komutanlarının kendilerine has kitleri vardır. Bu kite sahip olmayan manga komutanları çoğunlukla vasıfsızdır. Bu manga komutanları mangalarını yönetmezler. Manganızı seçmeden önce manga komutanının manga komutanı kiti var mı yok mu diye bakmalısınız.

.

Son olarak ise bir mangaya katıldığınızda manga komutanızın mikrofonu olup olmadığını kontrol edin. Eğer ki mikrofonu yoksa konuşmuyor demektir :). Bu manga komutanlardı da maalesef ki mangasını yönetemez. Bundan dolayı kendinize yeni bir manga bulmalısızınz.


Mangaya Katıldıktan Sonra

Yeni Oyuncu Olduğunuzu Söyleyin
Yeni oyuncu olduğunuzu söylemek hem sizin açınızdan hem de manga komutanızın açısından avantajlıdır çünkü manga komutanınız, sizin yeni oyuncu olduğunuzu bildiği zaman size zorlanacağınız görevler ve sorumluluklar vermeyecektir ve bununla beraber size oyunu öğrenmenizde yardımcı olacaktır.

Kitinizi Seçin
Her ne kadar güzel başka kitler olsa da piyade kitini öğrenmeden başka bir kitle oynamak sizi zorlayacaktır. Piyade kitini seçmeniz hem takımınız için hem de sizin için daha faydalı olacaktır.

Bir önceki rehberimde kitlere detaylıca anlattım.
Diğer kitleri görmek için tıklayın

.Ne Yapmanız Gerektiğini Sorun
Bir mangaya katıldığınız zaman manga komutanınıza ne yapmanız gerektiğini sorun. Unutmayın ki manganın amacı sizin amacınızdır.

Manga komutanınıza kısaca "Squad lider amacımız ne?" yada "Lider ne yapıyoruz?" gibi sorular sorarak amacınızı öğrenebilirsiniz.

Nerede Doğmanız Gerektiğini Sorun
Bir mangaya katıldığınızda eğer ki oyun yeni başlamışsa manga komutanınıza doğup doğmamanız gerektiğini sorun.

Bir mangaya katıldığınızda eğer ki oyun çoktan başlamışsa manga komutanınıza nerede doğmamanız gerektiğini sorun.

Manga komutanınıza nerede doğmanız gerektiğini sorarsanız eğer o size nerede doğmanız gerektiğini söyleyecektir. Mesela komutanınız size N9 HAB'ında doğmanız gerektiğini söylerse. Bu doğma noktası resimdeki FOB (N9-3-4) doğma noktası anlamına gelir.Manganız

Manganızın Önemi
Squad'ın bir takım oyunu olduğunu unutmayın. Bundan dolayı takım arkadaşlarınız çok önemlidir ama takım arkadaşlarınızdan daha önemlisi ise manganızın diğer üyeleridir. Her ne kadar takım arkadaşlarınız sizlerle aynı amaca hizmet etse de manga üyelerini sizlerle aynı amaca hizmet ettiği gibi sizinle aynı görevi başarmaya çalışırlar.

Manganıza yakın oynadığınız zaman oyunu onların ihtiyaçlarını daha iyi görebilir, onlara yardımcı olabilir yada sizin bir sorununuz olduğunda onlar sizin yardımınıza koşabilir.

Manga Komutanınız
Manga komutanınız, bulunduğunuz manganın lideridir. Manganızın amacını, nerde doğması gerektiğini, nasıl hareket etmesi gerektiğini o belirler. Bundan dolayı manga komutanınız aksini belirtmedikçe manganıza ve manga komutanınıza yakın olun.

Amacınız
Bilmeniz gereken en kritik şey sizin ve manganızın amacıdır. Bu amaç size ve manganıza manga komutanınız tarafından verilir. Etrafta ne yaptığını bilmeden koşup, ölmektense manga komutanınızı dinleyin ve onların size verdiği amaçları başarmaya çalışın.
Düşmanla Temas
Bilginin Önemi
Squad'ın bir takım oyunu olduğunu unutmayın. Bundan dolayı gördüğünüz düşmanları veya karşılaştığınız şeyleri manga komutanınıza ve manga üyelerine bildirmeniz gereklidir. Böyle yaptığınızda manga komutanınız yada tim komutanlarınız düşmanı haritada işaretleyeceklerdir. Böylece bütün takımın düşmandan haberi olacaktır.

.
Bilgi Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Düşmanla temas sağladıktan sonra bu durumun bilgisini manganıza verirken dikkat etmeniz gereken 3 ana şey vardır.
 • Düşmanın tipi
  • Piyade
  • Zırhlı
   • Hafif Araç
   • Zırhlı Personel Taşıyıcı (APC)
   • Piyade Muharebe Aracı (IFV)
   • Ana Muharebe Tankı (MBT)
 • Düşmanın nerede olduğu
  • Pusulaya göre
   • Yön
   • Derece
  • Haritaya göre
   • Koordinat
   • Yön
 • Düşmanın durumu
  • Sizi görüp, görmediği
  • Nereye doğru hareket ettiği
  • Yaralı/Hasarlı olup, olmadığı

Pusulaya Göre Düşman Pozisyonu Bildirmek
Pusulanız ekranınızın en alt orta kısmındadır.

Pusulaya göre pozisyon bildirirken kendinizi referans noktası olarak alırsınız. Bundan dolayı manga kanalından düşman birliklerini yerini pusulaya göre söylerseniz uzakta olan manganızın birlikleri bu bilgiden bir şey anlamayacaktır.

Kısaca pusulaya göre bilgi verirken lokal kanalı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin:

285 derecesi yada West (Batı)


.

Haritaya Göre Düşman Pozisyonu Bildirmek
Haritaya göre düşman pozisyonu bildirmek pusulaya göre pozisyon bildirmekten daha zordur. Bundan dolayı pek tercih edilmez ama yine de kullanışlıdır.

Bu yöntem sayesinde uzakta düşman birliklerinin pozisyonunu nokta atışıyla bildirebilirsiniz.

Haritadaki bir noktanın koordinatını öğrenmek için CAPSLOCK'a basıp, farenizi koordinatını öğrenmek istediğiniz noktanın üstüne getirmeniz yeterli olacaktır.

Örneğin:

G10-5-8 koordinatı

.

Düşman Piyadesi
Bir düşman piyadesiyle karşılaştığınızda ateş etmeden önce düşman olduğundan emin olun.

Bir piyadenin dost veya düşman olduğunu anlamak için haritanızı açmanız yeterli olacaktır. Temas sağladığınız noktada haritanızda bir dost birliği varsa bu temas sağladığınız şeyin bir dost olduğunu gösterir.

Harita metodu pratik değildir. Eğer ki düşman ve dost takımın üniformalarını ezbere bilirseniz temas sağladığınızda olaya karşın daha hızlı tepki verirsiniz.

.

Düşman Aracı
Bir düşman aracı ile temas ettiğinizde o aracın tiplerini bilmek sizlere büyük avantaj sağlayacaktır çünkü manganız ve manganızın komutanı aracın tipine göre manevra yapacaktır.

Aşağıda bir aracın hangi tip araç olduğunu gösteren bir şema var. Bu şema sayesinde basit bir şekilde (daha detaylı halini ileriki rehberlerde paylaşacağım) düşman aracının tipini anlayabilirsiniz.
 • Hafif Araç
 • APC - Zırhlı Personel Taşıyıcı
 • IFV - Piyade Muharebe Aracı
 • MBT - Ana Muharebe Tankı
.

Düşman Yapısı
Herhangi bir yapının düşmana ait olup olmadığını anlamak için haritanızı kontrol edebilirsiniz. Eğer ki bir düşman yapısı tespit ettiyseniz bu durumu manganıza bildirmelisiniz.

Göz aşinalığı olması için en önemli yapıyı yani HAB'ı burada paylaşıyorum.
Karışılacağınız Durumlar
Vurulduğunuz Zaman
Vurulduğunuz zaman kendinize bandaj yaptığınız taktirde kanamanız durur ama yine de bir sıhhiyenin (medic) gelip sizi iyileştirmesi gerekir aksi halde koşmanız ve nişan alışınız zorlaşacaktır.

Detaylar için tıklayın

Öldüğünüz Zaman
Öldüğünüz zaman direkt olarak "give up" vermeyin yani pes etmeyin. Öldüğünüz zaman aslında hala dost birlikler tarafından canlandırılabilir oluyorsunuz. Give up'ı sadece ve sadece yanınızda dost birlikler yoksa verin. Eğer ki yanınızda dost birlikler varsa lokal konuşma kanalından yardım isteyin.

Yanlış Yerde Doğduğunuz Zaman
Manganızda yanlışlıkla uzak bir yerde doğduğunuzda onlara doğru koşarak durumu telafi edebilirsiniz.

Eğer ki manganızla aranızdaki mesafe koşarak telafi edilemeyecek kadar fazlaysa (aşağıdaki görseldeki gibi) J'e basın ve her şeyi silin daha sonrasında respawn yazın ve Enter'e basın

.

Bilmediğiniz Kelimeler (Oyun Terminolojisi)
Squad'da fazlasıyla bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunları bilmemeniz sizin oyununuzu negatif yönde etkileyecektir. Bundan dolayı en azından en temel kelimeleri bilmeniz yeterli olacaktır.

 • FOB - Radyo (Dost yapıları kurulabilmesi için ilk önce bu kurulur)
 • HAB - Doğma noktası
 • Rally - Manganıza ait doğma noktası
 • LAT - Hafif tank savar
 • HAT - Ağır tank savar
 • RWS - Üstü kapalı zırhlı araç
 • BTR, BMP, T-72, Tigr - Rus Zırhlıları
 • Stryker (M1126), Bradley, Abrams, M-ATV - Amerikan Zırhlıları
 • FV 432, FV 107, LPPV, FV 4034 - İngiliz zırhlıları
 • LAV 6, Leopard, TAPV - Kanada Zırhlısı


Tavsiyeler

Bilgi Alın
Telsinizi kapatıp yalnız bir kurt olmanız bu oyunda hiç bir işe yaramayacaktır. Manga ve lokal kanaldan gelen bilgileri dikkate almalısınız. Özellikle manga komutanınızı ve tim komutanlarınızı dinlemeniz gerekmektedir.

Bilgi alabileceğiniz kaynaklar şunlardır.
 • Manga Komutanınız
  • Manganızın Amacı
  • Savaş Planınız
  • Uymanız Gereken Emirler
  • Düşmanın Birliklerini
 • Tim Komutanınız
  • Düşmanın Birliklerini

Soru Sorun
Squad'ın komplike bir oyun olduğunu unutmayın. Bilmediğiniz ve zorlandığınız çok fazla kavram ve durum önünüze çıkacak. Bundan dolayı soru sormaktan kaçınmayın. Size yardım edecek elbette kıdemli oyuncular olacaktır. Özellikle de manga komutanınız sizden sorumlu olduğundan dolayı size yardım edecektir.

 • Manganızın amacı
 • Sizin amacınız
 • Nerde doğmanız gerektiği
 • Düşman birliklerinin durumu, pozisyonu
 • Oyunda anlamadığınız herhangi bir şey

Sabırlı Olun
Sabrın bu kadar önemli olmasının sebebi Squad’ın diğer birinci şahıs nişancı oyunlara göre çok daha fazla kompleks ve taktiksel olmasından dolayıdır. Diğer birinci şahıs nişancı oyunlarında olan sesin kaynağını tespit etme yeteneğiniz, nişan yeteneğiniz, refleks yeteneğiniz vs. kendi başlarına hiçbir anlam ifade etmiyor. Bundan dolayı Squad’daki taktiksel anlayışa alışmanız biraz zaman alabilir. Bunun için sabırlı olmanız gerekmektedir. Belki de ilk 10 saatiniz bir tane bile düşman vuramadan yada oradan oraya ne yaptığınızı bilmeden koşarak geçecek. Bu konu da kaygılanmayın çünkü birçok oyuncunun ilk saatleri bunlarla geçmiştir. Bu konuda yalnız olmadığınızı hatırlayın ve lütfen sabırlı olun.

Gerektiğinden Fazla Telsiz Kullanmayın
Gerekmedikçe lütfen telsiz kullanmayın. Gereksiz telsiz kullanımı diğer manga üyelerini sinirini bozduğu ve oyunlarını etkilediği gibi manga komutanınızın diğer manga komutanları ile konuşmasını engelleyecektir. Bundan dolayı gereksiz komünikasyondan kaçının.

Manganızla Beraber Oynayın
Yukarda belirttiğim gibi telsinizi kapatıp yalnız bir kurt olmanız bu oyunda hiç bir işe yaramayacaktır. Bunu yapmanız sizi sadece daha fazla öldürtecektir. Manganızla beraber oynamanız ise hem daha çok düşman vurmanıza hem oyundan zevk almanıza hem de oyunu daha iyi öğrenmenize yarayacaktır.
< >
5 Comments
Frazze Jan 30 @ 12:07am 
super
HooksInYou Oct 28, 2022 @ 1:41am 
Emek kokuyor. Ellerine sağlık.
*-* 2Berk *-* May 2, 2022 @ 11:54am 
Çok yararlı bir rehber olmuş başkanım.. Beraber oynadığımız zamanlar aklıma geldi, tekrar indiriyorum :)
OnurE Apr 1, 2022 @ 5:49am 
teşekkürler
Im.Negan. Mar 31, 2022 @ 11:34am 
Müq ♥ umarım okunur ve yeni arkadaşlara yardımcı olur