Cpt Necro
Enes DEMİR   Izmir, Turkey
 
 
Cpt Necromancer's Ship [discord.gg]
Instagram [www.instagram.com]
Spotify [open.spotify.com]
Currently Offline
Review Showcase
42 Hours played
Puan: (9,5/10)

Giriş
Öncelikle oyun müthiş bir RPG, hatta biraz daha ileri gidip 2009'da çıkmış olan bu oyunun günümüz RPG'lerini tekme tokat dövebileceğini söyleyebilirim. Grafikler yaşlı, 11 yıllık oyun için gayet doğal. Savaşlar gayet zevkli ama Casual oyunculara bir uyarı mahiyetinde söylüyorum: Savaşları kazanmanız için oyuna kafa patlatmalı, takımınızı titizlikle düzenlemeli, Skill Tree'yi çok verimli kullanmalı ve karakterleri tanımalısınız. Kısa kesmek gerekirse şu ömrü hayatım boyunca oynadığım en iyi 5 oyun arasına girdi.

Hikaye ve Sunum (9,6/10)
Ana karakterimizin ırkı ve arkaplandaki hikayesi seçtiğimiz sınıfa göre değişiyor, o yüzden o konu hakkında bilgi vermek doğru olmaz. Biz direkt ana hikayeye ve hikaye sunumuna atlayalım. Her şey "Architect" denen bir adamın eski tanrılardan biri olan Urthemiel'i uyandırmaya çalışması ama başaramayıp onu lekelemesiyle başlıyor. Ardından bu tanrı "Baş Şeytan" olarak yükseliyor ve "Darkspawn" denen yer altı ırkına dünyaya yayılıp önüne çıkan her şeyi yok etmeleri için emir veriyor. Bu Darkspawn ordusunun yeryüzüne çıkmasına "Blight" deniyor. İlk Blight ortaya çıktığında evrendeki diğer ırklar (elfler, cüceler ve insanlar) bu orduya "sıradan" kişilerle karşı koyamayacağını anlıyor. Bu yüzden her ırktan özenle yetenekli ve "layık" savaşçılar seçilip Grey Wardens adında bir ordu kuruluyor. Grey Warden'lar 4 Blight savaşını kazanıyor ve cüceler hariç (Darkspawn yer altında yaşıyor, cücelerin kaleleri de yer altında olduğu için onların Darkspawn'la savaşı sürekli devam ediyor.) evrendeki tüm ırklar tam 400 yıl "Blight" olmadan huzur içinde yaşıyorlar. O kadar uzun zaman huzur içinde yaşıyorlar ki artık Grey Warden'ları - kahramanların-ı gereksiz görmeye başlıyorlar. Grey Wardens zaman içinde nüfuz ve asker kaybediyor. Tam bu sırada (Grey Warden'lar güçten düşmüşken) Darkspawn 5. Blight için tekrar yeryüzüne çıkıyor. haber hızlıca tüm diyarlara yayılıyor ve Grey Warden'ın yetkili isimleri ülke ülke dolaşıp adam toplamaya başlıyorlar. İşte olaylar burada başlıyor. Hikaye anlatımı tek kelimeyle MÜTHİŞ. Müzikleri ve derin derin işlediği hikayesiyle çoğu zaman tüyleri diken diken ediyor.

Savaş, Mekanikler ve Oynanış (9,5/10)
Combat hakkında konuşmak gerekirse gerçekten büyük uğraş istiyor ki bu harika bir şey. "Tactics" kısmında takımınzla savaşa girdiğinizde kimin ne zaman hangi yeteneği kullanacağı tamamen size kalıyor. Hatta düşman kümelenmelerinde nasıl bir taktik izleneceğinden tutun hangi karaktere ne zaman kimin focus atacağını bile yazabiliyoruz. Yani bildiğiniz savaş algoritması tanımlıyoruz ve bunu her karakter için ayrı ayrı yapıyoruz. Seviyeler yükseldikçe bu taktikleri değiştiriyoruz. Ayrıca bu taktikleri savaştığımız mekana göre bile ayarlamamız gerekiyor. Bu konuda günümüz oyunlarına bolca sövüyor, Dragon Age Origins'i de ellerinden öpüyorum. Yani kısaca oyun "Kardeşim, bu oyun öyle 'Kafa dağıtmak için günde 2 saat gireyim, sonra çıkayım.' şeklinde oynayabileceğin bir oyun değil. Kafa patlatacaksın, azmedeceksin, karakterleri okumayı ve yetenkeleri yönetmeyi bileceksin yoksa mage üzerine yıldırım atıp takım arkadaşına düşmandan daha fazla hasar verebilir." mesajını veriyor. Casual Player'lara uzak durmalarını tavsiye ederim. Aynı zamanda yön görevler gerçekten eğlenceli. Konuşmalarda verdiğiniz cevaplar ve aldığınız görevler takım arkadaşlarınızla olan ilişkiniz üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Oyunda "Hediye" diye geçen eşyaları da karakterin stiline uygun vermelisiniz. Ancak böyle büyük bir etkiye sahip oluyor.

Atmosfer ve Psikoloji (9,3/10)
Atmosferi harika, bazı özel puzzle-combat karışık bölümler gerçekten beni strese soktu -bu bir iltifat-. Yeri geliyor birileri ölüyor, yeri geliyor birileriyle aranız bozuluyor ve bu olaylar sizi ciddi etkileyebiliyor. Çoğunlukla gaza geliyor ve yürekli bir şövalye oluyorsunuz. Bir yerden sonra takımınızdaki karakterlerin birçoğu aileniz gibi oluyor. 40 yıllık dostmuşçasına benimsiyor ve seviyorsunuz.

Müzikler (9,6/10)
Oyunun müzikleri o kadar iyi ki oyunu bitirdikten sonra tüylerim en az 20 dakika ürpermeye devam etti. Bir ortaçağ-fantazi temalı müzik albümü ancak bu kadar iyi olabilirdi, Inon Zur abimizin ellerine, kollarına, yüreğine sağlık. Öneri şarkılar: "Lelianna's Song" ve "Dragon Age Origins".

Son
RPG seviyor ve oyunlara emek vermekten hoşlanıyorsanız belki de gelmiş geçmiş en iyi yazılmış kahramanlık öykülerinden biri sizi bekliyor. Açık yüreklilikle söylüyorum, yıllarca "En iyi oyun bu!" dediğim bütün oyunları tek darbede bayılttı. Hikayesi ve oynanışıyla oynadığım en iyi oyunlardan birinin incelemesini benim ağzımdan okudunuz. Bu yazıyı okuduktan sonra alıp almamakla igili tereddüt edenlere oyunu almamalarını tavsiye ederim, büyük ihtimalle sıkılırsınız. Çünkü bu oyunu sevecek olanlar zaten yazının yarısında oyunu alacağını kesinleştirdi.
Screenshot Showcase
The Witcher 3: Wild Hunt
1

Recent Activity

21 hrs on record
last played on Mar 4
5.8 hrs on record
last played on Mar 2
0.3 hrs on record
last played on Mar 2
Gwynbleidd Feb 2 @ 8:12am 
Dishonored rehberi gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık 11/10
yigithemsworth Jan 15 @ 1:22pm 
+rep
Cpt Necro Jan 6 @ 2:53am 
ne demek paşam rica ederim, beğendiysen ne mutlu :gwent_gg:
Jan 5 @ 6:56pm 
kral adamsın pc yok geforce nowdan oynuyom witcher ı lagdan kesemedigim bosslar ♥♥♥ rahat kesıyorum adamın dıbısın
Unlucky ProxSteiN Jan 4 @ 4:14am 
..| : : : : : : : : : : : : : |::::|:’-,\: : : : : : : : : : : : : : :”-‘\,|: :|
...\ : : : : : : : : : :’\: : :\:::|: : ‘\’\: : : : :~,,: : : : : : : : : “~-‘,_
… \: : : : : : : : : : :\: /:|:/: : : :’,-‘-,: : : : : “-,: : : : : : : : : : :,/”’-,
… .\: : : : : : : : : : :\|: |/: : : ,-“….”-,: : : : : ‘\: : : : : : : : : ,/…..”-,
… …\: : : : : : : : : : \: |: : :/………..\: : : : : |: : +rep : ,-“………’\
… … .\ : : : : : : : : : ‘\’: : /…………..\: : : : |: : : : : :,-“………….|
… … ...\ : : : : : : : : : ‘\:/……………..\: : :,/: : : : : /………….../
… … … ...\ : : : : : : : : : \,_.............._,”======’,_..........,-“
… … … … \,: : : : : : : : : \: ¯”’~---~”¯: : : : : : : : : :¯”~~,'
… … … … ..'\,: : : : : : : : : \: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : \
SinyorL Dec 24, 2020 @ 3:13pm 
██████╗░██████╗░██╗░░░██╗██╗░░██╗
██╔══██╗██╔══██╗██║░░░██║██║░░██║
██████╦╝██████╔╝██║░░░██║███████║
██╔══██╗██╔══██╗██║░░░██║██╔══██║
██████╦╝██║░░██║╚██████╔╝██║░░██║
╚═════╝░╚═╝░░╚═╝░╚═════╝░╚═╝░░╚═╝