Haydaaa #ROK
Alp Özer   Istanbul, Turkey
 
 
Acılı Adana İster misin Yavrum ?
Currently Offline
Last Online 3 hrs, 58 mins ago
1 VAC ban on record | Info
748 day(s) since last ban
Review Showcase
Vay be! Yıllar önce bu oyunu oynadığımda bu kadar epik gelmemişti fakat çıkan bütün Call Of Duty oyunlarını oynamış biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirimki en iyi Call Of Duty oyunu Black Ops dur.Şimdi neden böyle düşündüğümden kısaca bahsedeyim.

İyi Yönleri(+)

-Hikayesi kesinlikle muazzam ve sürükleyici.
-Karakter gelişimleri,Alex Mason'ın kişiliği,deli tavırları çok iyi yansıtılmış.
-Oyun bana göre Call Of Duty tarihinin en iyi karakteri olan Victor Reznov'u çok iyi işlemiş ve ayrıca oyunda Bowman,Woods,Hudson gibi babacan karakterlerde var.
-Çatışma mekanikleri güzel,özellikle Shotgun ve Revolver gibi güçlü silahlar kol ve bacağa isabet ettiğinde onları koparıp parçalıyor buda güzel bir vuruş hissi sağlıyor.
-Oyundaki silahlar farklılık gösteriyor,Crossbow,Flamethrohwer gibi oynanış çeşitliliği sağlayan silahlar kullanılabilir durumda.
-Oyunda farklı araçlar kullanılabiliyor,tempo değişikliği açısında iyi bir yön olduğu söylenebilir.
-Bölüm dizaynı kesinlikle muazzam zekice düşünülmüş epik sahneler.
-Oyunun müzikleri tam anlamıyla harika özellikle Vorkuta İsyanı sırasında çalan müzikler kesinlikle oyuncuya gaz veriyor.
-Oyunun fena olmayan bir sonu var,açıkcası ben Treyarch'dan daha zekice bir son beklerdim fakat yinede fena değil.
-Oyun oyuncuya aktarmaya çalıştığı delilik konseptini çok iyi işlemiş.
-Oyunun oynanış süresi fena değil,yeterli.

Kötü Yönleri(-)

-Oyunun animasyonları iyi fakat grafikler nedense bana pek iyi gelmedi,açıkcası şuan sağlıklı bir yorum yapabileceğimi zannetmiyorum çünkü bu incelemeyi 2019 yılında yazıyorum ve Red Dead Redemption 2 gibi muazzam grafiklere sahip olan oyunları oynadığım için göze hoş gelmediğini düşünüyorum.
-Oyunun kötü karakterleri maalesef renkli kişiliklere sahip olan ana karakterlerin yanında hiçbir özelliğe sahip değiller.Steiner,Dragovich korkak tiplerin tekiler.

Şimdi sizlere oyunun senaryosunu daha detaylı anlatacağım.

Oyun Mason,Frank Woods ve Joseph Bowman'ın Operasyon 40'ın bir parçası olan Kübanın Bay of Pigs istilası süresince Fidel Castroyu öldürmeye çalışmasıyla başlıyor.Mason görünürde suikastte başarılı oluyor.Fakat bu sırada kaçışları hala deva etmektedir.Mason kaçışın, dolayısıyla kaçtıkları uçağın dışında kalır.Gerçek Castro ve Küba militanları tarafından yakalanır.Sovyetlerle birlik olmaya zorlanır.Castro, Mason'ı General Nikita Dragovich'e teslim eder.Ardından Mason Vorkuta Hapishanesinde 2 yıl tutulur.

Esirliği boyunca, Mason ve koyu bir Kızıl Ordu askeri olan Viktor Reznov arkadaş olurlar.Reznov Mason'a Mason'ın işkencesine karışan Dragovich, Lev Kravchenko ve Sovyetler Birliğini satan bir eski-nazi olan Friedrich Steiner'ın kim olduklarını anlatır.Üçününde Reznovla yaşanmışlıkları vardır.1945 Ekim'inde Reznov,Dragovich,Kravchenko ve Dimitri Petrenko Steiner'ın yerini bulmaya gönderilen bir ekibin parçasıydılar.

Operasyon boyunca Reznov,gaz ajanı olarak bilinen Steiner'ın eserini Petrenko üzerinde kullanan Dragovich tarafından ihanete uğradı.İngiliz SAS Komandoları tarafından saldırıya uğradıklarında Reznov oradan kurtuldu.Karışıklık boyunca, Project Nova'yı yok etti.Fakat Ruslar tarafından kaçırıldı ve son bilinen hali olan "Nova-6" haline getirildi.Kısa bir süre sonra, Reznov Vorkutada esir düştü.Vorkutada Mason ve Reznov mahkumları kaçmak için kışkırttı ve kaçtılar.Fakat sadece Mason kaçtı.

Bir ay sonra, başkan John F. Kennedy Dragovich'in Suikasti için yetki verir.

Kasım 1963 de Mason, Woods ve Bowman Sovyet Uzay Programını engelleyip Rus Asıllı CIA ajanı Grigori Weaver ı kurtarmak ve Sovyet Yükseliş Programı üyelerini öldürmek için görevlendirildiler.Dragovich burada suikastten paçayı kurtarır ve Mason'ı onu bulması için tahrik eder.

Vietnam Campaign'i boyunca diyaloglar bize Mason'ın bize akıl sağlığının bozuk olabileceğini ve aslında Reznov'un olmayabileceğini ipucu etti.Takım düşmüş bir sovyet uçağından 'Nova 6' mallarını alabilmek için Loas'a girdi.Görev devam etti fakat takım yakalandı.Mason ve Reznov kaçtı, fakat Bowman öldürüldü ve Woods da Kravchenko yu öldürdükten sonra ölür(?).Bu arada Hudson ve Weaver Kowloon da Nova 6'i stabilize etmiş mühendis Clarke'ı sorguluyordu.


Clarke Dragovich'in adamları tarafından öldürülmeden önce Steiner'ı komplonun bir parçası olarak afişe etti.Görev boyunca Hudson Steiner'dan onla Aral denizindeki Rebirth Adasında buluşma isteğiyle ilgili sinyaller aldı.(Steiner'dan Amerikan şehirlerine salınacak olan gazlarla ilgili olan istasyondan gelen numaraları bulmayı ve bu işi durdurmayı öğrenecekti.)Bu sırada, Mason ve Reznov Rebirth adasına Steiner'ı öldürmek için yola çıktılar.Reznov Steiner'ı öldürür fakat Hudson Mason'ın öldürdüğü yönünde şahitlik yapar.


Bu sırada Hudson ve Weaver Mason'ın sorgulayıcıları olarak ortaya çıkar.Hudson Mason'ın beyninin Dragovich tarafından numaraları anlamaya çalışmak için yıkandığını anlar.. dolayısıyla uyutulmuş bir sovyet ajanı olmuştur.Hudson Mason'ı kasten onu takip etmesi için serbest bırakır.Böylece Reznov'un Vorkuta kaçışı sırasında öldüğü, ve Mason'ın Reznovla ilgili gördüklerinin Reznov'un Mason'ın beyin yıkama programını sabotaj etmesinin ürünü olan kişilik bozuklukları olduğu ortaya çıkar.Aslında Mason'ın Kennedy'yi öldürmesi gerekiyordu.Fakat Reznov onu Dimitri Petrenko'nun ölümü ve ihanetiyle sorumlu olan üç kişinin izini sürmesi ve öldürmesi için programlamıştır.Ve Mason şifrelerin anlamını çözer ve Küba kıyılarındaki Rus Kargo Gemisi olan Rusalka'nın yerini ortaya çıkarır.


Şafak vaktinde, takım Rusalkaya doğru harekete geçer.Mason ve Hudson da gemi tarafından korunulan denizaltı yayın istasyonunu yok edecekti.Bu istasyon Sovyetler tarafından planlanan Amerika Nova-6 saldırısından sonra barınma yeri olarak kullanılacaktı.Rusalka'nın numaların istasyonu olduğu doğrulanır.Hudson gemiyi ve altındaki denizaltı üssünü yoketmek için Amerika Deniz Donanmalarını çağırır.Mason ve Hudson sonunda denizaltı üssünün alt kısımlarında Dragovich'i öldürürler ve deniz donanması gemiyi yok ederken yüzeye doğru yüzerler.Ve Weaver zaferi kutlar.

Hikaye çizgisi burada sona erdiğinde Başkan Kennedy'nin suikasti ile ilgili bir video girer.Aynı video ikinci kez girdiğinde Mason, Kennedy'nin konvoyunu selamlayan insanların arasında görülür, Kennedy'yi öldürecek kişi olarak...

Son olarak oyun kesinlikle harika,mükemmel değil ama Call Of Duty standartlarına göre muazzam bir oyun.

PUAN: 90/100
Favorite Game
12.9
Hours played
68
Achievements
Achievement Showcase
3,084
Achievements
17
Perfect Games
27%
Avg. Game Completion Rate
Favorite Group
Eleştiren Makine - Public Group
Makine
524
Members
6
In-Game
35
Online
48
In Chat

Recent Activity

5.0 hrs on record
last played on Jul 23
1.9 hrs on record
last played on Jul 23
0.1 hrs on record
last played on Jul 23
98° | Tullius Jan 18 @ 1:13am 
sex yapak
♥SovietAnimeGirl♥ Dec 9, 2018 @ 8:10am 
+rep bebek :3
98° | Tullius Nov 2, 2018 @ 7:15am 
+rep Enes bin-abdul patur abime küfür etti beyler rep pls
98° | Tullius Oct 30, 2018 @ 1:59pm 
ABİCİM BEN ALLAHA İNANMIYORUM ENES BATURA İNANIYORUM SAYGILAR
98° | Tullius Oct 25, 2018 @ 10:52am 
-rep arkadaşlar anime izlerken popoma vurdu anime popolu oldum reportlayın
SOVIET-ONION Sep 23, 2018 @ 11:21am 
+rep acılı yarrak istemisin yavrum