Sagittarius
Faruk   Izmir, Turkey
 
 
“Power is always dangerous. It attracts the worst. And corrupts the best.”
Trakt [trakt.tv]
Flickr [www.flickr.com]
Currently Offline
Last Online 20 mins ago
BİLGİLENDİRME / INFORMATION
Yaz dönemine kadar fazla aktif olamayacağım. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere. :)

I won't be active until summer. Take care of yourself. See you soon. :)
Screenshot Showcase
Fallout 4
21 2 1
Favorite Game
Review Showcase
Wolfenstein serisini bugüne kadar oynamadıysanız bile adını duymuşsunuzdur. Çünkü kendisi dünyada oldukça yaygın bir oyun türü olan FPS'nin atası, öncüsü. 1992 yılında çıkan Wolfenstein 3D sayesinde bugün Half-Life, Call of Duty, Medal of Honor, Doom gibi türün popüler oyunlarını oynama şansına sahibiz. O yüzden buradan bir kez daha şapka çıkaralım efsaneye.

Wolfenstein 3D ve Return to Castle Wolfenstein'ın yapımcısı olan id Software'i satın alan Bethesda, serinin yeni oyunu olan Wolfenstein: The New Order'ın yapımcı koltuğuna MachineGames'i oturtmuş. Yapımcı koltuğunda id Software'i görmediğim için üzülmeme rağmen, MachineGames'in de gerçekten saygı duyulacak bir eser ortaya koyduğunu söylemeliyim.

Hikayemizin kahramanı William"B.J."Blazkowicz, serinin her oyununda olduğu gibi bu oyunda da bizimle. Kendisi önceki oyunlara göre yaşlanmış ama çok daha tecrübe sahibi olmuş. 1946 yılında, II. Dünya Savaşı'nın bitmesine yakın bir zamanda, yaptığı deneyler ve geliştirdiği teknolojiler sayesinde Naziler'in büyük bir güç haline gelmesini sağlayan General Wilhelm Strasse'ın bulunduğu üsse çıkartma yapıyoruz. Öyle önemli bir çıkartma harekatı ki bu, eğer başarısız olunursa savaşı Naziler kazanacaktır. Ve gelişen belli olaylar neticesinde görev başarısız oluyor. Bunun neticesinde Almanya dünyanın büyük bir bölümüne hakim oluyor. Karakterimiz Blazkowicz, 14 senelik bir zaman dilimi süresince komada kalıyor ve uyandığında gördükleri karşısında şok oluyor. Bir an önce harekete geçmek isteyen karakterimiz, ordusunun da ''teslim bayrağını'' çekmiş olduğunu öğrenince, kendi gibi düşünen insanları bularak büyük bir direniş mücadelesine başlıyor.

Hikaye gayet basit bir intikam hikayesi gibi. Ama oyun bu olayları film tadında işliyor adeta. Karakterimizin komada kaldığı yıllar boyunca dünyada yaşananlar kendisine anlatıldığı andaki hareketleri, mimikleri, o gözlerinde çaresiz bakışları, umutsuzluğu, inanamadığı için belli bir müddet konuşamamasını öyle etkili biçimde gösteriyor ki, sanki olanlar size anlatılıyor da, siz duyduklarınıza inanamıyor gibi oluyorsunuz. Gerçekten böyle basit bir hikayenin, anlatımının bu kadar iyi olması sayesinde oynarken çok keyif alıyorsunuz.

Nazi yönetimi altındaki dünya, oyuna olabildiğince gerçekçi bir biçimde yansıtılmış. Askerlerin ''üstün'' Alman ırkından olmayanlara karşı tavırları, sıradan halkın Nazi zulmünden şikayetçi olması ama seslerini çıkaramamaları, ırkçılık gibi ayrıntılar sayesinde Naziler'in gücünü ve etkilerini çok daha şiddetli bir şekilde görebiliyoruz. Atmosferin böyle detaylarla dolu olması, sizi ister istemez o döneme götürüyor ve oyuna adapte olmanızı kolaylaştırıyor.

Wolfenstein: The New Order'da oyuna başlamadan önce zorluk seviyenizi seçerken oyun bir yandan gaza getirmek, diğer bir yandan ise aşağılamak istiyor sizi. Oyunda beş farklı zorluk seviyesi var. İlk iki zorluk seviyesinin açıklamasında yazanlar ve koyulan resimler sayesinde, kimsenin onları seçmek isteyeceğini düşünmüyorum. Genelde oyunları normal seviyede veya bir üstünde oynardım ama oyun beni resmen gaza getirip en zoru ''über'' seviyesini seçmeye zorladı. Bol bol öldüm, sinirden köpürdüğüm anlar da çok oldu ama oyundan gerçekten çok daha fazla zevk aldım.

Günümüz FPS oyunlarındaki ''kendi kendine can yenilenme'' sistemi bu oyunda yok. Normalde bu sisteme sahip olan FPS oyunlarında düşmanlarınızdan büyük hasarlar alsanız bile, belli bir süre dinlenirseniz canınız eski haline dönüyordu. Ama Wolfenstein'da aldığınız hasara bağlı olarak canınız azalıyor. Ve belli bir kısımdan sonra yenilenmiyor. Mesela canınız 4'e düştüyse, kendi kendine en fazla 20'ye tamamlanıyor. Gerisini çatışmadan sağ kurtulup, can paketleri arayarak arttırmalısınız. Bu özelliği çok beğendim gerçekten.

Wolfenstein: The New Order'da perk sistemi bulunuyor. Bunlar stealth (gizlilik), tactical (taktiksel), assault (saldırı) ve demolition (yıkım) olmak üzere dörde ayrılıyor. Perkler oyunu oynayış biçiminize göre gelişiyor ve o perklerde ilerledikçe belli özellikler kazanıyorsunuz. Mesela belli sayıdaki düşmanları gizlilikle öldürürseniz bıçak fırlatma yeteneğini veya saldırı tüfeği ile öldürürseniz silahın şarjör kapasitesini geliştirebiliyorsunuz. Etrafı sessizce temizlemek veya düşmanlarınızı parçalara ayırmak tamamıyla size kalmış.

Silahlarımızın çeşitleri biraz az. Ama bunu her silaha ikinci bir mod yükleyerek düzeltmeye çalışmış yapımcılar. Ayrıca belli bir noktadan sonra LaserKraftWerk isimli silaha sahip oluyoruz. Bu silahla ilk başta sadece telleri ve belli demir yapıları kesebilirken, bulduğumuz geliştirmeler sayesinde mükemmel bir katliam silahına dönüştürebiliyoruz.

Yapay zekadan pek memnun kaldığımı söyleyemeyeceğim. Yine en zor seviyede sizi çok zorlasalar bile, belli saçmalıklara sahipler. Bir bölgede 3-4 kişilik bir düşman grubu içerisinden birini gizlilikte öldürüp saklanırsanız, askerler yerde yatan arkadaşlarını görmezden geliyor resmen. Onun dışında düşmanlarımız çok çeşitli olmasa bile, Naziler'in yapay zekayla geliştirdiği robotlar bize çok zor anlar yaşatıyor. Kimi zaman hiç ummadığınız bir anda yıkılmış duvarların arasından çıkarak sizi aşırı geriyorlar. Karakterimiz Blazkowicz bile oyun içinde sitem ediyor bu duruma; ''Eskiden daha kolay olurdu. Böyle devasa robotlar yoktu. Ve tabi benim bir ordum vardı.''

Oyundaki grafikler gayet güzel gözükmesine rağmen, geç gelen kaplamalar ve yakınınızdaki düşük çözünürlüklü objeler canınızı sıkabiliyor. Sistemim gayet yeterli olmasına rağmen takılmalar yaşadım oyunda. Bazı ara sahnelerde ses kayması da yaşanıyor. Kesinlikle oynanmayacak derecede değil ama belli bir optimizasyon sıkıntısı var.

Oyundaki seslendirmeler gayet güzel olmuş. Ses kaymaları olmasaydı daha iyi de diyebilirdik belki. Müzikler ise gerçekten mükemmel. Arkaplanda çalan müzikler sayesinde aksiyon sahnelerinde iyice gaza geliyorsunuz, hüzünlü anlarda ise gözünüzdeki yaşları siliyorsunuz.

Son sözlerimi yazayım artık. Wolfenstein, The New Order mükemmel hikaye anlatımı, harika müzikleri, size savaşı yaşatan atmosferi, kaplama hatalarına rağmen güzel olan grafikleri sayesinde çok güzel bir yapım olmuş. Eleştirdiğim kısımlara biraz daha özen gösterilebilseydi, daha iyi bir puanı hak ederdi diye düşünüyorum. Oynamanızı şiddetle öneriyorum. Sizi pişman etmeyeceğine emin olabilirsiniz. [8,5/10]
Artwork Showcase
White Wolf
105 5 9
Favorite Group
Asl pls?
16
Members
0
In-Game
4
Online
18
In Chat
Achievement Showcase
7,681
Achievements
32
Perfect Games
50%
Avg. Game Completion Rate
Fakir Slayer [FK] Nov 12 @ 1:30pm 
Nerdesin yav @Sagittarius Faruk? :D
Charles Mclain Oct 24 @ 11:08am 
Buralar sensiz soğuk ulen
Rosslyn Oct 13 @ 12:58am 
Sagittarius, so you know I'm an optimist
hymntothesea Sep 26 @ 3:50am 
Ben ilk sezonun çıktığının bile farkında değildim sen söylemesen :D ancak final verdiğinde başlarım ben o da güzelse tabii <.<
hymntothesea Sep 21 @ 2:12am 
Don’t waste your time looking back. You’re not going that way. :w: