Keypid
Batuhan   Turkey
 
 
Keypid ve video oyunları tarihi:
Veni, vidi, piety...
Fav: :bored:
Currently Offline
Screenshot Showcase
Beni sevdiceğimin yanına gömün...
1
Achievement Showcase
1,310
Achievements
1
Perfect Games
33%
Avg. Game Completion Rate
Review Showcase
Belirtmem gereken öncelikli şey muhtemelen yazımı okuyan sizler gibi Assassin's Creed serisinin sıkı bi takipçisi olduğum. Yani merak etmeyin emin ellerdesiniz. İlk defa bir AC oyunu için inceleme yazıyor olma sebebim ise var olanları yetersiz bulmuş olmam ve Steam in büyük bir sıkıntısı olan Türkçe inceleme eksikliğidir. Ayrıca Ubisoft un templar lara çalıştığını kanıtlamalıyım.

İşin espirisini bir yana bırakırsak oynamayıp oynamak isteyen brotherhood mensuplarının içini rahat ettirmeye çalışacağım. Şimdi unity hakkında duyduğunuz kötü şeyleri bir kenara koyun ve sadece oyun popüler diye burdaysanız bu inceleme sizlik değil. Duyduğunuz kötü yorumların içeriği büyük ölçüde optimizasyon ve serinin göz bebeği olan 2. oyundan çakmalığıyla alakalıdır. Şurası kesin ki Unity artık teknik problemleri çözdü. Herhangi bir oyun kadar bug var. İkinci genel yargı için ise komple saçmalık olduğunu söyleyemem. Ubisoft deneysellikten uzak kalmayı tercih eden ticari bir firma. Fakat orda burda alakasızca çalacak olan Ezio's family dışında, temin ederim anılarınızı rahatsız edecek bir durum söz konusu değil.


Mekanikler:
Eklemek zorunda kaldığım girişi geçip genel ölçütleri ele alırsak ilk sırada mekaniklerden bahsetmek gerek. Hocam karşınızda etrafta koşturmak için alabileceğiniz bir AC duruyor. Bildiğiniz üzere AC büyük bir parçası olan tırmanma mekaniği, gerçekten farklı bir seviyede. Estetik, rahatlık, o kaymak gibi hareket mekanikleri sizi bir an bile sıkıcı bir sürece sokmayacak. Duymuşsunuzdur muhtemelen oyuna düzgün bir stealth mantığı geldi sonunda. (Evet ilk oyundan beri adında "assassin" olsa da napalım işte el mahkum) ve bir kaç seferdir istikrarla değişmeyen aksiyon kısmı içinse işe challenge katmışlar diyebilirim. Çoklu dövüşlerde arkadan size saldıranları genelde kolay durdururdunuz. Şimdiyse o an yaptığınız hareket müsade etmiyorsa durduramayabiliyorsunuz. Bilerek mi yapılmış bilmem ama arkadan saldıranı kamera kısıldığı için göremediğiniz de çok oluyor. Hepsi birleşince kopamayacağınız aksiyon sahnelerine giriyor ve aksiyona girmek için saçmalayabileceğiniz periyoda başlıyorsunuz.

Görseller
Görsellik yönünden değerlendirirsek işin içinde olan birisi olarak baya bi başarılı buldum. AC serisi görselliği tamamen realist tutan bi yapıya sahip. Paris manzaralarına ağzı açık bakıyor gerçekten oynayanlar. Ha atmosferik falan değil malesef ama benim gibi görsellikte illa ki realizm mantığından bıkmamış biriyseniz bi hikaye sonrası 10 saat te görsellerden ekleyin oynama sürenize. Şahsen ana hikayeyi oynarken gitmediğim viewpointleri hikaye sonrası sırf gözüm şenlensin diye gezdim. Ayrıca hem miktarı hem de epiklik ve heyecen yönünde kalitesi yüksek animasyonların hepsini görmek için bütün yetenek leri açın en iyisi.

Belirtmeye değecek diğer şeyler:
Yetenekler ana hikayede ilerledikçe ve oyunun adında da atıfta bulunulduğu gibi onlarca co-op göreviyle etkinleştirilebiliyor(Tek kişilikleri de var ama diğer karakterler çoğul hitap ediyo tuhaf oluyo). Ana hikayemiz illa ki duymuş olacağınız üzre 2. oyundaki "bubani mi eldurdum" konseptiyle aynı sayılır. Keşke aynı şekilde etkilenceğiniz bir hikayesi var diyebilseydim. Unity den beklentiniz Revelations taki o kalbinizi çıkartan dram ise malesef beklentiniz karşılanamayacak. Böyle olduğunu duyupta almıştım ben oyunu sen niye aldın moruk derseniz gerçekten hikayeyi geçrimek için ilginç bir dönem seçmiş olmalarıydı. Neyse ki Ezio dan beri ne halt yediğini bilmeyen ana karakter eksikliğini sonunda yenmiş bir oyun var elimizde. Arnoyu gerçekten seversiniz. Bi de 2. oyundaki Altair in zırhını hatırlarsınız öyle bişey bile var ama bilmeceleri ona kıyasla çok kanser. Bir de ana hikayede ilerlerken akışın kesildiği ve şimdi kimler olduğunu söylemeyeceğim animusun o taraftaki insanlarca templarların bize ulaşamaması için yaptığımız side questler var. Sırf bunları dlc ile çıkarsalar olurmuş çok etkileyiciler gerçekten.

Müzikler içinse oyunla birlikte baya iyi giden oynarken sesi açtıracak şeyler diyebilirim fakat çok kendini dinlettirecek bir soundtrack var diyemem. Oyun bittikten sonra gidip bakmadım tekrar. (Trailer hariç be onu indirdim)

Her inceleme daha bi yardımcı olur diye eklediğim kısma gelelim.
Yapılacaklar listesi:
-Viewpoinlere tırmanmak (bu sefer değiyor)
-Sadece sis bombası kullanarak bir görevi bitirmek (Nadir çıkar ama eğlenceli bi kısıtlama)
-Eğilme özelliğiyle hostile trollemek (Skyrim dersem anlarsınız heralde)
-Evlerin içine girip milletin özeline karışmak (evet gaddarım)
-Paris stories den full zorluk seviyeli görevleri yapmak.
-Co op hikayeleri
-Paris in sermayesini ele geçirin
-Napoleon u nişanlısından edin!

Tüm incelemelerin ortak özelliğine gelirsek:

+'lar
Uç, kaç, ekşın.
Paris...
Ülke bütçesi ayrılmış grafik ekibi.
AC açlığını gideriyor.
Side Questler efsane...
Co-op görevleri (tek kişilik versiyonları da var)
Napoleon la kafa bulmaca
Arno the game saviour
Çok pratik alış-veriş sistemi
Müzikler çayın yanına iyi gidiyor
Oyun açıldı(yapamayan da var şimdi)

-'ler
Ana hikaye olmuş mu şimdi Ubi
Dlc hikayesinde optimizasyonu tam çözememişler gibi
Dlc hikayesini erkenden oynanabilir yapmak (ana hikaye bitince oynayın bence gereksiz güçleniyorsunuz)
Fiyat (Türkiyedeki ortalama bir video oyuncusuysanız 20 liradan fazla vermeyin)
Müziklerle daha çok uğraşsalarmış keşke

Recent Activity

891 hrs on record
last played on Apr 10
39 hrs on record
last played on Apr 9
27 hrs on record
last played on Apr 9
Dog Mar 15 @ 1:59am 
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢠⣿⣋⣿⣿⣉⣿⣿⣯⣧⡰⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣿⣿⣹⣿⣿⣏⣿⣿⡗⣿⣿⠁
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠟⡛⣉⣭⣭⣭⠌⠛⡻⢿⣿⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣤⡌⣿⣷⣯⣭⣿⡆⣈⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⢛⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢻⣷⣽⣿⣿⣿⢿⠃⣼⣧⣀⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣛⣻⣿⠟⣀⡜⣻⢿⣿⣿⣶⣤⡀
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢠⣤⣀⣨⣥⣾⢟⣧⣿⠸⣿⣿⣿⣿⣿⣤⡀
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢟⣫⣯⡻⣋⣵⣟⡼⣛⠴⣫⣭⣽⣿⣷⣭⡻⣦⡀⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢰⣿⣿⣿⢏⣽⣿⢋⣾⡟⢺⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⢹⣷⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣿⣿⣿⢣⣿⣿⣿⢸⣿⡇⣾⣿⠏⠉⣿⣿⣿⡇⣿⣿⡆
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣿⣿⣿⢸⣿⣿⣿⠸⣿⡇⣿⣿⡆⣼⣿⣿⣿⡇⣿⣿⡇
⠇⢀⠄⠄⠄⠄⠄⠘⣿⣿⡘⣿⣿⣷⢀⣿⣷⣿⣿⡿⠿⢿⣿⣿⡇⣩⣿⡇
⣿⣿⠃⠄⠄⠄⠄⠄⠄⢻⣷⠙⠛⠋⣿⣿⣿⣿⣿⣷⣶⣿⣿⣿⡇⣿⣿⡇
Hund May 30, 2019 @ 2:48pm 
sorry can't hear you bcoz of my two cored motherboard
Dog May 30, 2019 @ 2:26pm 
Arkadaşlarda en üstte ben varım oç uçak aldım diye götün kalkmış
Hund May 30, 2019 @ 11:34am 
Ege git kendi profilinde sıçanla kardeşim burası bana ait.
Dog Aug 5, 2018 @ 2:50pm 
─────────────────
▄▄▀▀▀▀█──────▄▄▀▀▀▀█───
█▒░░▄░█─────▄█▒░░▄░█────
█▀▀▀▄▄▀───▄▀▒▀▀▀▄▄▀─────
█▒░░░█──█▒░░░░▄▀─▄▄▀▀▀▀█
█▒░░░█─█▒░░░░▄▀─▄█▒░░▄░█
█▒░░░█▒█░░░░█─▄▄▀▒▀▀▀▄▄▀
█▒▒▒▒▒▒▀▒▒▒▒▒▀░░░░░░▄▀
██▒▒▒▒▒░░░░░░░░░░▀▀▄▄──
███▓▓▒▒▒▀▀▀█▄▒▒░░░█░░▀▀▄
▓██▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒█▀▀▄▄█▒░▄░█
▓▓█▓▒▒▒▒▒▒▓▒▒█░░░░▀▀▄▄▄█░
░▒▒▀▀▄▄▄▄█▄▄▀░░░░░░░
Hund Jun 13, 2018 @ 3:30pm 
Efendim Türkiye'de üniversite yoktur.