Miina
loykAd | UnderminE   Istanbul, Turkey
 
 
Van Dine's 1st :UDG_HackingGun: :bern:
:featherduster: It is forbidden to have a crime without all clues presented. :featherduster:

Reklamlar
Anime ve Visual Novel incelemeleri yazıyorum:

:mbpraise: Akumina [akumina.wordpress.com] :mbnecoup:
Screenshot Showcase
I love them
22
Review Showcase
68 Hours played
Gerçekten bir RPG oynamak istiyor ama sürekli elinize silah tutuşturulmasından veya saçma sapan aksiyonlar içine girip durmaktan nefret ediyorsanız, bu oyunu kesinlikle oynamalısınız.

Oyunun hikayesiyle, atmosferiyle vs ilgili bilgi vermiyorum, veren incelemeleri de mümkünse okumayın. Sadece 10 dakikada oyun sizi zaten kendine bağlayacaktır, bağlamazsa bu tür size göre değildir ve geri kalanında da keyif almazsınız. Müzikleri şahane, dünyası şahane, diyaloglarıysa başyapıt niteliğinde.

Dil bariyerine gelecek olursak evet bu oyun herkese göre değil. Fakat sıkıntı İngilizce dilinin ağırlığı değil, karakterlerin konuştukları konunun ağırlığı aslında. Gramer olarak zorlandım diyemem, SuperGiant Games'in Pyre'ı beni daha çok zorlamıştı mesela. Bu oyunda insanı yoran şey, karakterlerin sürekli ideolojiler, politika, ırkçılık vs. konuları üzerine konuşması. Eğer bu konularda yeterince bilgili değilseniz takip etmekte iyice zorlanıyorsunuz. Tarihe, sosyolojiye veya siyaset bilimlerine ilgili insansanız mesela zevkten dört köşe olursunuz bu oyunda. Üzerinize giydiğiniz kıyafetten, cümle içinde kullandığınız kelimelere kadar dikkat etmeniz gerekiyor karşınızdaki insanın siyasi görüşüne uygun olarak örneğin.

Oyunu yapan ekibin bu oyuna gerçekten gönlünü verdiğini ise Mart ayında oyuna ekleyecekleri Final Cut'ı oyun sahiplerine ücretsiz vermelerinden anlayabilirsiniz. Oyunda diyalogların sadece kritik kısımları seslendirilmiş, %50'si diyebilirim. Bu şekilde olması oyunda sorun da yaratmıyor, seslendirilen yerler gayet yeterli. İşte bu gelecek Final Cut ile oyundaki TÜM diyaloglar seslendirilmiş olacak. Sadece bu da değil, ek olarak neredeyse 1000 sayfalık kitap uzunluğunda yeni diyaloglar da eklenecekmiş. Tüm bunları ücretsiz vermek gerçekten delilik, kazandıkları tüm ödülleri hak ediyor bu insanlar.

Son olarak oyundan keyif almak istiyorsanız size bazı önerilerim olacak. Oyun hakkında hiçbir şey bilmek istemiyorum diyen arkadaşlar okumayı burada bırakabilir. Hikayeyle ilgili hiç spoiler yok aşağıda onu da belirteyim.
- Oyunun başında karakterinize puanları kendiniz verin, hazır set kullanmayın. Her skill tam olarak ne iş yapıyor, fazla verdiğinizde size ne gibi yan etkileri oluyor iyice okuyun. Oyun içerisinde de bu skillere puan vermeye devam edeceksiniz çünkü.
- Düşünce ağacı geldiğinde bodoslama her düşünceyi geliştirmeye çalışmayın, sınırlı slotunuz var ve bu slotları iptal etmek için dahi level atlamanız gerekiyor o yüzden gerçekten size faydası olabilecek fikirleri geliştirin. Bu fikirler sayesinde bazen oyununuza çok yardımcı bonuslar alabiliyorsunuz. Size bonus vermeyen fikirleri geliştirdikten sonra ağaçtan çıkarmaya bakın.
- Yanınızdaki partneriniz her akşam aynı saatte uyumaya gidiyor, o uyuyor diye sizin de günü bitirmeniz gerekmiyor. Bu oyunda günleriniz sınırlı, o yüzden partneriniz yanınızda olmasa bile mutlaka her saati değerlendirmeye bakın. Hatta bazı karakterler yanınızdaki arkadaştan hoşlanmayabiliyor, o yokken yanlarına 2. kez uğradığınızda ekstra diyaloglar açabiliyorsunuz. Özellikle ilk 3-4 günü hiç rushlamayın, gezebildiğiniz kadar gezip etkileşebildiğiniz kadar bir şeylerle etkileşin.
- Etkileşim demişken, oyunda bir yerden bir yere yürümek zamanı ilerletmiyor. Zaman sadece bir şeylere tıkladığınızda geçiyor, "şimdi oraya koşana kadar gün bitecek" diye endişe etmeyin.
- En önemlisi ise, "şunu yapsam ne olur" dediğiniz HER ŞEYİ deneyin. Bu mümkün mü acaba diye düşündüğünüz her şeyi mutlaka deneyin.

Disco Elysium tekrar tekrar oynanma potansiyeli olan bir şaheser. Türkçe desteği de elbet bir gün gelecek, indirimde gördüğünüz gibi yapıştırın.

Recent Activity

79 hrs on record
last played on Oct 31
224 hrs on record
last played on Sep 12
50 hrs on record
last played on Aug 10
rayraymiray Dec 26, 2020 @ 10:58am 
visual novel incelemelerin bana çok yardımcı oluyor, tavsiyen ile birkaç oyun aldım. iyi günlerr:lilimok:
Zetsuji Jun 20, 2019 @ 8:36am 
Öperim
Zetsuji Apr 11, 2019 @ 1:07pm 
Yine görmedi. :(
Zetsuji Feb 25, 2019 @ 4:05am 
膩I嶮薤篝爰曷樔黎㌢´ '殪幢緻
艇艀裲f睚鳫巓襴骸  贒憊
殪幢緻I翰儂樔黎夢'”  ,ィ傾
盥皋袍i耘蚌紕偸′  雫寬I
悗f篝嚠篩i縒縡齢   Ⅷ辨f
輯駲f迯瓲i軌帶′   `守I厖孩
幢儂儼巓襴緲′     `守枢i磬廛
嚠篩I縒縡夢'´       `守峽f
蚌紕襴緲′       ‘守畝
f瓲軌揄′       ,gf毯綴
鳫襴鑿緲        奪寔f厦
絨緲′          ”'罨悳
巓緲′          綴〟 ”'罨椁
巓登嶮 薤篝㎜㎜ g  緲  甯體i爺綴。, ”'罨琥
I軌襴暹 甯幗緲fi'  緲',纜 贒i綟碕碚爺綴。 ”'罨皴
巓襴驫 霤I緲緲  纜穐 甯絛跨飩i髢綴馳爺綴。`'等誄
Zetsuji Dec 30, 2018 @ 3:35pm 
Bu da öyle olacak.
Zetsuji Dec 5, 2018 @ 10:40am 
Selam notification gelmeyecek ve sen bu yorumu tesadüfen göreceksin.