Miina
loykAd | UnderminE   Istanbul, Turkey
 
 
Van Dine's 1st :UDG_HackingGun::seriousboss:

:featherduster: It is forbidden to have a crime without all clues presented. :featherduster:

Currently Offline
Last Online 14 hrs, 36 mins ago
Reklamlar
Anime ve Visual Novel incelemeleri yazıyorum:

:mbpraise: Akumina [akumina.wordpress.com] :mbnecoup:
Review Showcase
4.2 Hours played
Bu oyun benim hazinem.
Oynanış süreme bakmayın oyunda en az 40 saatim var ama Steam kütüphaneme anca ekleyebildim.
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1515584647
Öncelikle anime izleyicileri için minik bir bilgilendirme kutusu. Bu oyunun ana senaryosunu bitirdiğinizde Fate/Stay Night, Tsukihime gibi eserlerinin yazarı Kinoko Nasu tarafından yazılmış hatta daha sonra animeye de uyarlanmış Canaan isminde bir ek senaryo açılıyor. Çizimleri de yine Canaan animesinde kullanılan karakter tasarımlarının aynısı, 428'in ana hikayesindeki karakterlerin bazıları da yine karakter olarak karşımıza çıkıyor. Nasu'nun katkısı sadece bu kadar. 428'i ve o senaryoyu oynadıktan sonra Canaan'ı izlemenizi öneririm.
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1731442079
428: Shibuya Scramble bir zamanlar Cnbc-e'de yayınlanan 24 dizisi gibi. Oyun 1 gün içerisinde geçiyor. Spoiler olmaması açısından tam saatleri vermiyorum fakat aynı gün başlayıp yine aynı günün akşamında bitiyor hikaye. 5 ana karakterimizin kendilerine ait kişisel bir zaman çizgisi var. Hikaye hep 1 saat aralıklarla ilerliyor, yani her karakterin 1 saatini doğru şekilde ilerletmeniz gerekiyor ki oyun bir sonraki saat dilimine geçebilsin. Bu 1 saat de kendi içerisinde 5-10 dakikalık dilimlere bölünmüş durumda. Buraya kadar her şey gayet normal. Asıl işin “oyun” kısmıysa olayların birbirini etkilemesi. Yani A karakterinin saat 13:10’da yaptığı bir hareket, B karakterinin 13:30’daki kaderini etkileyebiliyor ve onun kötü son almasına sebep oluyor. A karakteri için hikaye normal ilerlemiş gibi görünüyor size fakat B karakterine geldiğinizde bir şeyleri yanlış yaptığınızı anlıyorsunuz. Böyle anlatınca kolay gibi dursa da aynı anda 5 karakteri ilerletmek ve 1 saat dilimi içerisindeki onlarca olay arasından tam olarak hangi olayın neyi etkilediğini bulmak o kadar zor ki. Zira bu 5 karakterin birbiriyle ne tanışıklığı ne de direkt olarak bir ilişkisi var. Birbirlerinin ismilerini bile bilmiyorlar, Shibuya’da kendi hayatlarıyla uğraşan 5 tane insan ve birbirinden bağımsız 5 tane hikaye. Bir şekilde birbirlerini etkiliyorlar.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1841844514

Oyunun ilerlemesi için bazen kötü sonlara ulaşmanız gerekebiliyor, yani sadece kötü sona ulaştığınızda açılabilecek olaylar var. Eğer çok karıştırırsanız her kötü son ekranında çıkan ipucu başlığına tıklarsanız tam olarak hangi olayın neyi neden etkilediğini okuyabiliyorsunuz, size kalmış. Hikayeyi okurken zaman zaman bazı kelimeler mavi veya kırmızı renkte oluyor. Mavi renkte olanlar üzerine tıklandığında o kelimeyle ilgili açıklama yapıyor. Bunlar çoğu zaman ciddi ve gerçekten bilgilendirici olsa da, Chunsoft oyunu olduğu için genellikle mizah aracı olarak kullanılıyor. Kırmızı kelimelerse oyunun asıl bulmacası çünkü bu kelimeleri bulamazsanız oyunu ilerletemiyorsunuz. Kırmızı kelimeler bazen hikayenin akışında pat diye karşınıza çıkabilirken, bazen mavi kelimelerin açıklamaları içinde gizli olabiliyor. Maviler hikayedeki terimleri simgelerken kırmızı kelimeler karakterlerimizi simgeliyor. Yani cümle akışında "canı sıkkın bir adam" kelime öbeği kırmızıysa, ona tıkladığınızda sizi A karakterinin rotasında A karakterinin canı sıkıldığı noktaya götürüyor. Böylece eğer hikayesi tam orada tıkanmışsa devam ettirebiliyorsunuz.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1838070854

Görüntüler size FMV hissiyatı verebilir ama oyun aslında FMV değil, arkaplanı fotoğraflardan oluşan bir roman. Fotoroman diyebiliriz belki bir bakıma. Ama FMV değil kesinlikle çünkü 4-5 sahne haricinde hiçbir şekilde film kesiti girmiyor ekranınıza. Adamlar bunu 2 aylık süre boyunca bir film gibi çekmişler evet ama içinden yüzlerce fotoğrafı seçerek size arkaplan kütüphanesi olarak sunmuşlar. O yüzden tıpkı bir karikatür okur gibi arkadaki fotoğrafların sık sık değiştiğini görebilirsiniz. Bu arada oyunda seslendirme yok, İngilizce çeviri de şahane olduğu ve karakterler farklı kültürlerden insan olduğu için hiç size Japon oyunu gibi hissettirmiyor aslında. Zaten olabildiğince mizahi ve eğlenceli bir dil içerdiği için, karakterlerin aşırı abartılı ve komik suratlarıyla birleşince okurken tıpkı eski Türk aile filmlerimizi izlerkenki o sıcaklığı hissediyorsunuz. Bu oyun çıkalı 10 sene olduğu için de 10 yıl öncesinin teknolojisini vs görünce ufak bir nostalji de yaşıyorsunuz. Aile filmi demişken, bu oyunda bir tane bile müstehcen sahne yok rahat olabilirsiniz.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1779202537

Her güzelin bir kusuru vardır elbet, 428’in tek bir kusuru var benim gözümde. O da skip yani ilerletme fonksiyonunun “sahne odaklı” çalışması. Yani fotoğrafları yüklediği için anlayabiliyorum neden böyle bir sistemi seçtiklerini ama yine de yoruyor bazen. Şöyle, eğer bir sahneyi daha önce oynamışsak S tuşu ile o sahnenin devamında olan cümleleri hızlıca bloklar hâlinde görüp ilerletebiliyoruz. Ama atıyorum 5 paragraf ilerdeki rastgele bir cümleye atlamamıza izin vermiyor oyun. Diyalogun orta yerinde 5 cümle ileriye gidemiyorsunuz. Anca ekrandaki fotoğraf değişecek veya kamera açısı falan değişecek ki öyle size atlama noktası oluşturuyor. Sahne sahne bölmüşler yani, cümle cümle değil. Tamam aralıklar çok uzak değil çünkü çok fazla fotoğraf geliyor, yine de bunu cümle bazlı yapsalar daha iyi olurmuş. Çünkü bazen bir paragrafın orta yerindeki “mavi kelimeye” tıklamak istiyorsunuz, S yapınca görüyorsunuz o kelime atıyorum 6. paragrafın orta yerinde duruyor. Ama ona katiyyen ilerletemiyorsunuz, illa 5 paragraf boyunca Enter yapıp cümleleri tek tek ilerletmek gerekiyor. Skip bu yüzden gerekli, yoksa zaten zamanda her yöne atlayan bir sisteme sahibiz öyle uzun uzun skip yapmalık bir ihtiyaç olmuyor.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1833655631

Oyunu oynarken kesinlikle bir walkthrough şart. Ha yanlış anlaşılmasın, oyunun normal senaryosu kesinlikle kendi başınıza oynayarak çözülebiliyor. Ama bitirdiğiniz son, oyunun gerçek sonu olmayabilir. Ayrıca oyunda birkaç tane ek senaryo var, bunların bazılarına ulaşabilmek için oyunda belli mavi kelimelere tıklamak falan gerekebiliyor.

Özetle 428: Shibuya Scramble "ben visual novel okumam çok sıkılıyorum okumaktan" tabularınızı yıkmak için başlayabileceğiniz en güzel romanlardan biri.
İncelemenin tam hâli için: https://akumina.wordpress.com/2019/02/03/428-shibuya-scramble/
Zetsuji Jun 20 @ 8:36am 
Öperim
Zetsuji Apr 11 @ 1:07pm 
Yine görmedi. :(
Zetsuji Feb 25 @ 4:05am 
膩I嶮薤篝爰曷樔黎㌢´ '殪幢緻
艇艀裲f睚鳫巓襴骸  贒憊
殪幢緻I翰儂樔黎夢'”  ,ィ傾
盥皋袍i耘蚌紕偸′  雫寬I
悗f篝嚠篩i縒縡齢   Ⅷ辨f
輯駲f迯瓲i軌帶′   `守I厖孩
幢儂儼巓襴緲′     `守枢i磬廛
嚠篩I縒縡夢'´       `守峽f
蚌紕襴緲′       ‘守畝
f瓲軌揄′       ,gf毯綴
鳫襴鑿緲        奪寔f厦
絨緲′          ”'罨悳
巓緲′          綴〟 ”'罨椁
巓登嶮 薤篝㎜㎜ g  緲  甯體i爺綴。, ”'罨琥
I軌襴暹 甯幗緲fi'  緲',纜 贒i綟碕碚爺綴。 ”'罨皴
巓襴驫 霤I緲緲  纜穐 甯絛跨飩i髢綴馳爺綴。`'等誄
Zetsuji Dec 30, 2018 @ 3:35pm 
Bu da öyle olacak.
Zetsuji Dec 5, 2018 @ 10:40am 
Selam notification gelmeyecek ve sen bu yorumu tesadüfen göreceksin.