[AP] - Fenah
Ahmet KASAPOGLU   Izmir, Izmir, Turkey
 
 
Si vis Pacem, para bellum. ( ͡° ͜ʖ ͡° )
Arrange Point [www.arrangepoint.com.tr] 'de Haber Bölüm Sorumlusu :cozybethesda:
Currently Online
Artwork Showcase
Karizma ;)
2
Screenshot Showcase
Fallout 4
1
Favorite Game
1,361
Hours played
97
Achievements
Review Showcase
18.9 Hours played
Supernatural izleyenler varmı aranızda bilmiyorum. Ben hayranıyımdır, her bölümünü baktım hatta birden fazla kez izlediğim oldu. Korku filmlerine bayılırım. Conjuring serisi özellikle. Ne zamandır aklımdaydı özellikle supernatural izlerken şunların bi oyunu olsa aynı böle yapsalar bide sam ve dean kontrol etsek diye sesim duyulmuş ama az duyulmuş olacak ki işte Sam, Dean ve İmpala yok ne yazıkki.

Bahsettiğim üzere oyunumuz bir sürü garip gurabba yaratık, hayalet gibi bilimum sıkıntı çıkartan mahlukatla uğraşmakla ilgili. Başlangıçta işe Scout olarak başlıyoruz. Türkçesi gözlemciyiz. Hunterlar gelip mahlukatı ebediyede yollamadan evvel gidip onların sıkıntı çıkarttığı yerlerde kanıtlar topluyor ve mahlukatın ne olduğunu çözümlemeye çalışıyoruz. Bunu yaparken bize farklı ekipmanlar eşlik ediyor. İzleri bulmak için siyah ışık yada EMF cihazı vs gibi alet edavat ile evdeki kanıtları topluyorsunuz. Ayrıca her mahlukat belli başlı küçük mob dediğimiz mahlukatlarıda yanında getiriyor. İşte örümcek, kırkayak vs. gibi olan mahlukatlarda bir iz niteliği taşıyor. Bunlar genel olarak kolay öldürebilir mahlukatlar lakin Scoutluktan çıktım sütümü içtim Hunter oldum ben büyüdüm abiler derseniz. İşin rengi direk değişiyor efenim. Artık bir hunter olarak hayaletler ve mitolojik mahlukatlar ölmek için ellerinizden öper. Burada işin rengi değişiyor işte, öncesinde normal mermilerle örümcekleri felan avlarken işiniz kolaydı lakin hunter olunca işler değişiyor. Artık mahlukatın türüne ve zayıflıklarına göre sizi 4 ayrı türde mermi ve bir sürü ek alet edavat karşılıyor. Mesela gölgelerde yaşayan bir yaratığı nasıl avlarsınız ? Doğru cevap özel üretim 9mm Hallow Ultraviole mermileri ile. Bu mermiler değdiği noktada ultraviole ışınları yayarak gölgelerde yaşayan mahlukatları bronzlaştırıyor. Yaza girmeden böle bir hizmet dua etmeliler bize. Bunların yanında bir hikayemizde mevcut. Spoiler vermeyeceğim. Bir dövmemiz var sırtımızda bununla bağlantılı bazı olaylar bizi bekliyor olacak. Bunlar biz bu işleri yaparken ufak ufak karşımıza çıkıyorlar. Zaten ilk hikaye kırıntısı göründüğünde bi hello matha fakır diyecesiniz benden söylemesi. Genel olarak oyunumuz bu hikaye örgüsünde olayları çözmeye çalışırken bir yandanda hunter olmaya çalıştığımız ve para kazanmakla boğuştuğumuz bir oyun.

Oyundan bahsetmişken biraz oynanışada değinek tabikide. İlk olarak oyunda silah kullanmak ve hedef almak biraz zor. Vuruş hissiyatı neredeyse yok. Hp barları olmasa mahlukatların inanın vurduğunuzu anlamazsınız. Bu sıkıntılarından biri. Özellikle zorlu mücadelelerde bu sıkıntı olabiliyor. Bu bağlamda mahlukatların animasyonları ve dodge sistemide sıkıntılı. Kaçınma konusunu bi yerden sonra bıraktım ya ben baya beceriksizim yada gerçekten bir sıkıntı var. Diyenleriniz olacaktır oynayanlardan, kıyafetlerde kaçınma işini azaltma etkileri var diye ama bahsettiğim mevzu bundanda farklı birşey yani olay karakterin ağırlığından ziyade animasyonla alakalı bir durum. Umarım düzeltilir. Geri kalan işleyişe bakınca herşey tıkırında bunlar dışında bir hata görmedim.

Oyunun dünyasına göz atarsak. Hepsini göremesemde şimdilik yeterli düzeyde uğraşılcak şey var lakin en dertli olduğum konu ev. Evet yanlış duymadınız ev. Her görevde, her olayda kısaca herşeyde tek bir ev var. Artık kendi evimmiş gibi ezberledim, rahatça ilerliyorum. Bu biyerden sonra tekrar hissini katlıyor. Oyun zaten içerik bakımından tekrara yatkın sonuçta siz hunter olma yolunda ilerliyorsunuz yapacaklarınız belli. Tabi büyük hayalet vs onlarla uğraşmak daha zorlu ve heyecanlı olacak illaki ama oyunun daha başlarındayım tabi ama yani ikinci bir ev göremedim ne yazıkki bu büyük eksiklik şuan. Umarım en kısa zamanda yeni mekanlar eklenir.

Grafiklere gelirsek oyunumuzun iyi olduğu taraflardan biride bu. Detaylar, kalite ve ışıklandırmayı beğendim. Ortalama üstünde hatta iyi seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Performanstada ben bir sıkıntı yaşamadım 980 ile. Özellikle ışık hareketleri oyunda en çok göreceğiniz şey haliyle el feneri siyah ışık vs kullanıldığından dolayı ve bunları oyun çok iyi yansıtıyor. En iyi olduğu konulardan.

Seslere değinirsek, evet korku oyunu bu sesler iyi olmazsa olmaz dediğinizi duyar gibiyim, gibiyimi geç duydum bile. Yapımcıda duymuş olacakki iyi iş çıkartmış bu konuda da. Sesler oyunda beğendiğim bir diğer kısım oldu özellikle evde gezerken gelen garip sesler tıkırtılar vs çok iyi yedirilmiş. Oyunu gece ve kulaklıkla biraz yüksek sesle oynarsanız kahverengi pantolon giyin. :) Bazı süprizli sesler var tadı kaçmasın ama sizi her seferinde germeyi başaracak :) Seslendirme mevzusuna girmiyorum zira öle birşey yok oyunda :) Karakterler seslendirilmemiş ve hikaye örgüsüde çizgiroman şeklinde anlatılıyor. Oyunun yapısına yeterli geliyor. Gönül ister seslendirme olsaydı ama ne yapalım bunada şükür.

Son olarak toparlarsak, elimizde farklı bir fikir mevcut en başta ve en azından benim gibi bu tarz avcılı, supernatural, hayalet vs gibi olaylara ilgili ve bu tarz oyun ve filmlere balıklama atlayanlardansanız, oyun denenmeyi hakediyor. Evet sıkıntıları var yok diyemem zaten bahsettimde ama bunun yanında güzel yapıtğı şeylerde var. Ayrıca oyunumuz Erken Erişimde ve geliştirilmeye çok müsait. Fiyatıda uygun ve yapımcıyada destek olmak ve bu fikri desteklemek niyetinde olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

Recent Activity

1,361 hrs on record
last played on Jan 25
3.1 hrs on record
last played on Jan 25
0.7 hrs on record
last played on Jan 21
Arrange Point Dec 31, 2020 @ 11:31am 
AP olarak nice hep birlikte başarılara ve yıllara... sevdiklerimizle mutlu, huzurlu ve en önemlisi sağlıklı yıllar geçirmek dileğiyle...
[AP] - Fenah Dec 31, 2020 @ 11:00am 
Happy New Year ... :winter2019happysnowman:
[AP] - Lodrin Dec 31, 2020 @ 6:58am 
★.•°*”˜˜”*°•.¸☆ ★ ☆¸.•°*”˜˜”*°•.¸☆
☆╔╗╔╦══╦═╦═╦╗╔╗ ★ ★ ★
★║╚╝║══║═║═║╚╝║ ☆¸.•°*”˜˜”*°•.¸☆
☆║╔╗║╔╗║╔╣╔╩╗╔╝ ★ NEW YEAR ☆ 2021
★╚╝╚╩╝╚╩╝╚╝═╚╝ ¥☆★☆★☆¥★☆★☆¥★☆¥
[AP] - tesla's pigeon Dec 30, 2020 @ 8:11am 
✧・゚: *✧𝕞𝕖𝕣𝕣𝕪 𝕔𝕙𝕣𝕚𝕤𝕥𝕞𝕒𝕤・゚✧*:・゚✧
[AP] - Fenah Dec 23, 2020 @ 4:13pm 
Hope it goes well for all of us. Happy New Year :winter2019happysnowman:
[AP] - Kiyo Dec 23, 2020 @ 3:43pm 
I hope everything going well. Happy New Year :winter2019joyfultearsdog: