Black Hand
Berk   Turkey
 
 
Form is temporary, class is permanent.
Other Steam Account

Glory!
One indomitable heart, Brothers all.
We, the wrath of Nod, Brothers all.
And glory, eternal glory,
We shall bear its weight together.
Forged like the saber in the fires of death, Brothers all.
One indomitable heart, Brothers all.
We, the wrath of Nod, Brothers all.
And...
Those who stand before us light the night sky in flame.
Our vengeance burns brighter still.
Every last traitorous soul shall kneel.
Those who stand before us light the night sky in flame.
Our vengeance burns brighter still.
Every last traitorous soul shall fall.
Forged like the saber in the fires of death, Brothers all! :strength:
Currently Offline
Artwork Showcase
KANE HAS RETURNED !
206 7
Video Showcase
HALF-LIFE 2 TÜRKÇE DUBLAJ TEASER 2 (COMBINE)
4 2
Video Showcase
Entropy Zero 2: Epistle 3 Trailer
2
Artwork Showcase
Brotherhood. Unity. Peace.
33 1
Featured Artwork Showcase
TOC, This is entry. We have armed unknowns on site.
62 5 3
Featured Artwork Showcase
Let's do this.
38 1
Screenshot Showcase
Insurgency: Sandstorm
2
Review Showcase
KANE GERİ DÖNDÜ !

Bugün, tam olarak 25 yıl sonra Tiberian Dawn ve 24 yıl sonra Red Alert ile tekrardan Steam'de buluştuk. Kane karakterini canlandıran Joseph D. Kucan ise yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeniden ekranlara döndü. Seriyi en başından beri takip eden C&C fanları için bugün gerçekten özel bir gün. Çünkü EA'in son çıkardığı C&C oyunu olan Tiberian Twilight'dan beri (Serinin net en kötüsü) ilk defa 10 yıl sonra C&C serisi ile tekrar buluştuk. C&C Remastered'ın çıkışının başka bir anlamı daha var , o da seride ki diğer oyunlarında remaster edilme ihtimalinin yüksek olması. Bu oyunun satışları eğer başarılı olursa (şimdiden çok satılanlarda Top 10'da) önümüzdeki yıllarda Red Alert 2 , Tiberian Sun , Generals gibi diğer C&C oyunlarını da yenilenmiş grafiklerle görme ihtimalimiz çok yüksek olacak.

İnceleme kısmına gelecek olursak ----> C&C Remastered, Command&Conquer (Tiberian Dawn) ve Red Alert 1 olmak üzere 2 oyun içeriyor. Bu oyunların hikayesi, birim çeşitliliği, oynanışı hakkında pek yorum yapmak istemiyorum. Çünkü 2 oyunda oldukça eski ve çoktan belirli bir topluluğun beğenisini kazanmış durumda.
Ancak şu konularda ki detaylı incelemelerimi aşağıda görebilirsiniz. ---->
1-Yenilenmiş grafikler
2-Ses kalitesi
3-Optimizasyon
4-HUD, arayüz ve ara sahne videoları
5-Steam atölyesi

NOT: Red Alert 1'e faction olarak Türkiye'de eklenmiş. Skirmish&Online kısmına bakarsanız görebilirsiniz.

İNCELEME

Oyunun yenilenmiş-remaster edilmiş grafiklerini eski grafikleriyle karşılaştırdım. İnceleme sonucunda gerçekten oyunu oynamadan önce verilen emeği biraz küçümsediğimi farkettim. Bazı bina,araç,toprak detayları o kadar ince dokulmuş ki çok şaşırdım açıkçası. Bu detayların mağaza sayfasında ki veya başka bir yerde ki resimlere bakılarak çok da iyi anlaşıldığını söyleyemem. Oyunda bizzat kendim görmeden önce de çok bir fark görememiştim açıkçası. Ama oyunda "Space" tuşuna atanan anlık grafik değişim seçeneğini çeşitli yerlerde anlık olarak test ettikçe arada ki değişim bayaa fark edilir oldu. Sonuç olarak yenilenmiş grafik ve efektleri çok beğendim.


Oyunun ses kalitesi ile ilgili şunları söyleyebilirim: Öncelikle müzikten bahsedeyim. Oyunda Jukebox a eklenmiş bir sürü müzik var ve hepsi Frank Klepacki'nin farklı şaheserleri. Öyle ki Hell March 1'in Demo halini bile koymuşlar. Müziklerin Remaster edilmiş halleri ve eski versiyonları, ayrıca Frank Klepacki'nin geçen yıl MagFest'de Tiberian Sons ekibiyle birlikte çaldığı bütün müzikler oyunda yer almakta. Sadece bunlarla sınırlı kalmayıp kendi oyun içi müzik listemizi kurma imkanı da tanımışlar. Müzik kısmından her zamanki gibi bu C&C oyunu da tam notu aldı.
Oyunun ses efektlerinden bahsedecek olursak, bahsedecek çok şey var. Ancak ben mümkün olduğunca özet geçmeye çalışacağım. Oyuna yeni eklenen remaster ses efektleri gerçekten kalite olarak çok iyi olmuş. Piyadelerin ateşinden , tankların ve uçakların ateşine kadar birçok ses gerçekten hoşuma gitti. Sadece remaster edilmiş seslerden binaların zarar görme ve patlama seslerini çok beğenemedim , önceki seslerine göre biraz güçsüz kalmış. "Ben bu yeni remaster sesleri beğenmedim kardeşim" veya "Alışamadım"dersenizde merak etmeyin, ayarlardan eski seslere geçme imkanıda koymuş sevgili developerlarımız. Öyle ki EVA'nın bile eski 1995-1997 kalma ses dosyalarına bile geçebiliyorsunuz isterseniz. Sonuç olarak ses kısmını da genel olarak çok başarılı buldum.


Oyunun optimizasyonunu hem Tiberian Dawn hem de Red Alert'de test ettim. Maalesef C&C Remastered, optimizasyon açısından biraz sıkıntılı bir çıkış yaptı. Yaklaşık 1-2 gündür yaptığım testler sonucunda hem Tiberian Dawn'da hem de Red Alert 1'de teklemeler, fps droplar, kısmi donmalar yaşadım. Tiberian Dawn'da bu sorun; oyundan V-Sync'i açarak, Nvidia Kontrol Paneli'nden de Düşey Senkronizasyon'u açarak düzeltilebiliyor. Monitörünüz kaç Hz ise ona göre oyunda stabil FPS alıyorsunuz. Aynı çözümü Red Alert 1'de de denedim. Ancak Red Alert 1'de sanırım bambaşka optimizasyon sorunları var. V-Sync çözümü Red Alert'de işe yaramadı. Red Alert'de özellikle bazı ağır patlamalar, köprü yıkımları, büyük çatışmalar ve oyunun hemen başında ciddi fps düşüşleri yaşanabiliyor. Bu konuda developerlardan açıklama geldi. Sorunu en kısa zamanda çözmeye çalışacaklarını ilettiler. Şu an bu konuda sorun yaşayanlar için tek önerim, oyunu, SSD'niz varsa oraya yüklemeniz olacaktır. Oyunun SSD'de, HDD'ye göre daha stabil çalıştığı görülmüş durumda. Tekrar söylüyorum , bu optimizasyon problemi şu an için yaşanmaktadır ve yakın zamanda bir fix gelebilir. Fix geldiği zaman optimizasyon açısından incelememi yeniden güncelleyeceğim.

[FIX GELDI: Geçen hafta 330 mb'lık bir patch getirildi oyuna. Kasmaların bir kısmı giderilmiş gibi ama hala ara ara droplar yaşıyorum.]


HUD, arayüz, menü ve ara sahne kalitesi hakkında söyleyebileceklerim şunlar: Öncelikle oyunun ana menüsü eski sadeliğini koruyor. Sadece yenilenmiş olarak karşımıza geldi.
Hikayede ki ara sahne videolarını inceledim. Özellikle Tiberian Dawn'da video kalitesi ciddi şekilde belli oluyor. Remaster edilmiş ara sahneler tekrar tekrar izlenebilir kıvama gelmiş.
Ayrıca bu sefer altyazı da eklemeyi ihmal etmemişler , en çok hoşuma giden şey de o oldu. Bazı sahnelerde bazı konuşmaları anlamakta gerçekten zorlandığımı hatırlıyorum. Red Alert 1'de ki video kalitesini ilk başta pek fark edemedim açıkçası. Ancak hikaye kısmında her iki tarafında ilk bölümlerini bitirdikten sonra bonus kısmında ilk bölümler ara sahnelerini gösteren videolar göründü (Bonus kısmını ana menüde görebilirsiniz.). Aradaki farkı o videoları izleyerek fark ettim. Stalin'in yüzünü örnek olarak gösterirsek, 1997 versiyonunda Stalin'in pixel suratını seyrederken , 2020 remaster versiyonunda pixelliğin gittiğini, ancak bulanıklığın hala biraz olduğunu görebiliriz. Ancak o günün koşullarını ele alırsak ben daha fazla düzeltilmiş olabileceğini zannetmiyorum. Sonuç olarak yenilenmiş ve altyazı eklenmiş ara sahneler hoşuma gitti. Son olarak, Bonus kısmında eski kamera arkası çekimleri görebileceğinizi de söylemiş olayım.
HUD ve arayüz hakkında da çok uzatmadan bir yorum yapayım. Oyunun yenilenmiş inşaat TAB'i modernize edilmiş ve resimleri güzel olmuş. Ancak, keşke Red Alert 2'deki gibi savunma binaları ve ana binaları ayıran bir kategori olsaydı demeden de geçmek istemiyorum. Bunun dışında oyun içi HUD'da bir sıkıntı yok, gayet güzel olmuş. Arayüz olarak da yine eski ve basit sadeliğini koruyor oyun. Sadece yenilenmiş olarak karşımızda. Tek dikkatimi çeken hikaye kısmında dünya haritasında değişim olmuş. Tiberian Dawn'da ki animasyon özellikle çok hoşuma gitti. Sonuç olarak, küçük eksikleri dışında HUD, arayüz, menü ve ara sahne kalitesi olması gerektiği gibi olmuş diyorum.


Steam atölyesi hakkında şöyle bir yorum yapayım: C&C serisindeki bütün oyunlar (Tiberian Twilight hariç) yıllardır modlarla uğraşan topluluğu sayesinde ayakta duruyor. Neredeyse her oyun için 20 yıldır inanılmaz modlar ortaya çıktı ve bu durum bütün oyunların ömrünü olabildiğince uzattı. Steam atölyesi desteğinin sağlanması burada çok pozitif bir durum yaratmış oldu bu iki oyun açısından. Oyunun geliştiricileri bizzat topluluğu oyunu modlamaya yönelik teşvik etmek istediklerini söylediler. Bu sebepledir ki oyunları modlamanın kolaylığı için Electronic Arts 2 oyunun da kaynak kodunu yayınlamaya karar verdi. Oyunun bu sayede modlanmasının gayet kolay olacağını düşünmekteyim. Örnek olarak şimdiden geliştiriciler 30 tane mod yayınladı atölyede. Gidip bir göz atmanızı öneririm. Her neyse, şimdilik yapacağım yorum bu kadar. Muhtemelen birkaç güne kadar review'ımı güncellemiş olurum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Oyunda görüşürüz :)


Peace Through Power !

Recent Activity

53 hrs on record
last played on Aug 10
5.8 hrs on record
last played on Aug 10
708 hrs on record
last played on Aug 9
Brisingerr Jun 18 @ 3:39pm 
+rep
Initiate {Yuri's Army} Feb 23 @ 4:47am 
I'm a guy from Epsilon, I respect Kane and Yuri - they are great people!
Masyaf Jan 5 @ 8:49am 
Old but gold. Gerçek bir emekli. Video oyun çağının Nirvana döneminde denk gelmek ne güzel.
BM*FaZuLet_PT Dec 26, 2021 @ 3:09am 
𝓜𝓮𝓻𝓻𝔂 𝓒𝓱𝓻𝓲𝓼𝓽𝓶𝓪𝓼 & 𝓗𝓪𝓹𝓹𝔂 𝓗𝓸𝓵𝓲𝓭𝓪𝔂𝓼. :cure:
Sinyore Dibetto Dec 25, 2021 @ 1:46pm 
İyi oyunlar dostum rica etsem isteğimi onaylar mısın bir şey danışmak istiyordum da
MasterSlenderTR Dec 22, 2021 @ 4:41pm 
( `´︶´¯`︶´`´︶︶´*★ ^v^ ┊❅ °☆ .  ☆ :. ☆  
 ) ) ⦅‖ ͇͇ ͇͇▃▇͇͇͌̿̿⌂͇͇▌..* ★ ☆ .  ★ ^v^ ° ❅ ☆ .  ★ ^v^ ° 
__̅̏̏̏̏̋̋̏̏▅̅̏̏̏̋̏_ ╱◥███████╲ ˆ...^v^ ˆˆ︵.︵...^v^︵¸ ❅ ° ╱◥◣ ☆ . * ★ * 
╱◥◣ ◥████◣▓∩▓∩║  MERRY CHRISTMAS & │∩ │◥███◣ ╱◥███◣
│╱◥█◣║∩∩∩ ║╲◥███╲  HAPPY NEW YEAR ╱◥◣ ◥████◣▓∩▓│∩
││∩│ ▓ ║∏ 田║▓ 田田 ▓ ∩║ ii--ii-- 2022 ii--ii--ii--ii │╱◥█◣║∩∩∩ ║◥█▓ ▓█
☸๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩„„„„„„„„☸„„„„„„„☸„„„„„„„☸๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩๑๑۩