TTTr96
Tomasz Pakosz   Mazowieckie, Poland
 
 
'Żadna książka ani nauczyciel nie wskażą wam drogi. Wybierzcie własną! Nie naśladujcie mnie ani nikogo innego.' ~ Ezio Auditore da Firenze (Assassin's Creed II)

'Zabiłem tylu ludzi, że straciłem już rachubę. Nie mogę już tego cofnąć. Jestem potworem. Ciągle czuję gniew. Ale wewnątrz, w środku, jest coś więcej. Ktoś lepszy.' ~ Jason Brody (Far Cry 3)

Moje calaki:
Super Monday Night Combat - 1 września 2012
The Walking Dead - 3 stycznia 2014
The Plan - 18 lutego 2014
Free to Play - 20 marca 2014
South Park The Stick of Truth - 5 kwietnia 2014
To the Moon - 18 kwietnia 2014
Tony Hawk Pro Skater HD - 3 maja 2014
Might & Magic Clash of Heroes - 5 czerwca 2014
Indie Game: The Movie - 12 czerwca 2014
Batman: Arkham Asylum GOTY Edition - 25 sierpnia 2014
The Wolf Among Us - 7 września 2014
The Walking Dead: Season Two - 12 września 2014
Currently Offline
Last Online 2 hrs, 15 mins ago
Screenshot Showcase
Assassin's Creed Odyssey
Review Showcase
Pierwszy KotOR to dla mnie jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza gra, w jaką grałem. Być może dziś już nie robi takiego dobrego wrażenia jak kiedyś, to jednak ciągle uważam że to gra, w którą zdecydowanie warto zagrać. Do dwójki też nigdy nie miałem większych zastrzeżeń i zawsze postrzegałem tę grę jako bardzo dobrą, a teraz postanowiłem sobie ją odświeżyć.

Nie mam co kogokolwiek oszukiwać, do KotOR-a 2 wróciłem głównie ze względu na to jaki głód na to uniwersum wywołuje u mnie nadchodząca premiera nowego filmu (recenzję piszę przed premierą Star Wars: The Last Jedi). Sięgnąłem po KotOR-a 2, bo mimo że już kiedyś go przeszedłem to pamiętałem go jak poszatkowanego i bardzo chciałem sobie historię tej gry uporządkować. Ciężko też w sumie o lepszy moment do zagrania w tę grę. Od kiedy gra została zaktualizowana i dostała m.in. wsparcie Warsztatu Steam to zainstalowanie najważniejszych modów i doświadczenie tej gry w pełni jest banalnie proste.

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli historii. Czy jest dobrze napisana? Jest. Czy jest prosta? No niestety, jest - schemat jakich wiele. Czy ma czym zaskoczyć? O TAK! Mimo że schemat opowieści jaki wybrał Obsidian jest dosyć prosty, to nie powiedziałbym, że historia jest gorsza od tej z pierwszej części. Nie jest ona być może wysublimowana, nie oferuje szokującego zwrotu akcji, ale historia jest fajna. W ten świat się wchodzi i się go poznaje dogłębnie. O tyle o ile w dniu premiery historia w grze była dosyć niespójna, o tyle po zainstalowaniu Restored Content Mod wszystko jest odpowiednio ułożone i krótko mówiąc - robi robotę.

Istotnym elementem gry są także towarzysze. Co ciekawe, nasza wesoła gromadka jest naprawdę dobrą ekipą, nie brakuje w niej różnorodności. Każda postać ma jakieś tło, coś czym jest gotowa podzielić się od razu, jak i coś o czym wolałaby zapomnieć. Zyskiwanie zaufania u naszych towarzyszy i możliwość poznawania ich coraz lepiej sprawia, że nawet mimo tego, że nie każda postać jest napisana perfekcyjnie, to nie mamy powodów do narzekania, bo zawsze możemy podejść do kogoś ciekawszego. Oczywiście, jak to w grach z tego okresu bywa, łatwo jest sprawić, żeby czar prysnął, bo jak dobrze wiemy, dialogi mogą się zapętlić w pewnym momencie, co moim zdaniem nieco psuje odbiór postaci. W nowszych grach ten problem rozwiązano nieco lepiej, chociaż też nie jest to idealne.

Jestem zaskoczony oprawą graficzną. Oczywiście, nie ma szans powalić kogokolwiek na kolana, ale wygląda lepiej niż ją zapamiętałem. Nie wiem czy to zasługa ostatniego patcha do gry czy faktu, że jednak więcej czasu spędziłem z pierwszym KotOR-em, ale kompletnie nie czułem 'dyskomfortu graficznego'. Gra się bardzo dobrze skaluje do współczesnych rozdzielczości i nic nie musimy kombinować. Jedyną wadą jaką zauważyłem są cutscenki. One wyglądają koszmarnie, grając w rozdzielczości 1920x1080 na ekranie laptopa 17 cali widziałem piksele wielkości płytek łazienkowych... Szkoda że ten element akurat kuleje, bo zdecydowanie zapamiętałem je jako ładniejsze.

Muzyka, jak to w grach z serii Star Wars bywa to mieszanka muzyki znanej z filmów z serii oraz autorskie kompozycje utrzymane w klimacie. W zasadzie nie mam większych zastrzeżeń. Owszem, muzyka tu czy tam nie gra albo się na siebie nakładają dwa utwory, to jednak przez ponad 30 godzin gry problemy tego typu uświadczyłem raptem kilka razy i nigdy muzyka nie zepsuła się w związku z jakimś ważnym dialogiem bądź cutscenką.

Sama mechanika gry jest bardzo podobna do tej znanej z pierwszej części, każdy kto grał w pierwszą część, w drugiej odnajdzie się bardzo szybko. Widać że Obsidian nie chciał przekombinować i po prostu zaoferowali coś bliźniaczo podobnego do tego z pierwszej części. Ciągle więc mamy dosyć rozbudowany rozwój postaci czy walki w turach.

Istotną kwestią, o której trzeba wiedzieć to modyfikacje. Zagranie w KotOR-a 2 teraz to naprawdę świetny moment. Restored Content Mod jest już w zasadzie ukończony, a przynajmniej ja nie słyszałem, żeby były jeszcze jakieś plany rozwijania go, a dodatkowo dostępny jest także mod, który jest wariacją na temat wyciętej planety z gry (M4-78 Enhancement Project). To sprawia, że doświadczenie płynące z gry jest obecnie najpełniejsze, a dodatkowo RCM naprawia całą masę błędów zachowanych w oryginalnej grze oraz przywraca masę dialogów, które uzupełniają fabułę. Owszem, można zagrać bez tych modów, tylko po co? Jaki jest sens, skoro z tymi modami gra jest najbliższa temu co planowali twórcy?

Jeśli ktoś tego jeszce nie wywnioskował to tak, Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords to gra, którą zdecydowanie polecam. Każdy kto szuka dobrej gry w tym uniwersum może po nią śmiało sięgnąć i gwarantuję, że wciąga. Nie jest nadmiernie długa, ale jednocześnie naprawdę solidna, ciekawa i wciągająca, co myślę mówi samo za siebie. Nie grałeś? ZAGRAJ! Grałeś? Zagraj jeszcze raz. :)
Achievement Showcase
2,177
Achievements
20
Perfect Games
33%
Avg. Game Completion Rate
Achievement Showcase
2,177
Achievements
20
Perfect Games
33%
Avg. Game Completion Rate

Recent Activity

2,664 hrs on record
last played on Jan 25
8.5 hrs on record
last played on Jan 25
54 hrs on record
last played on Jan 22
Jebesuki Nabosaka Jun 5, 2018 @ 8:22am 
:Pentagram: Happy :Pentagram: Birthday :Pentagram:
STARUCH Jan 15, 2018 @ 12:05pm 
+rep miła i pomocna osoba!
Dawid92 Dec 31, 2017 @ 2:35am 
Szczęśliwego Nowego Roku 2018
TTTr96 Aug 5, 2017 @ 3:19pm 
I prefere to Fuze the teammates. :) There's nothing better than teammates ace with me and sometimes hostage too. :D
Noxbi 🌈 Aug 5, 2017 @ 3:16pm 
Fuze the hostage! :csgob:
Ash🌈 Aug 5, 2017 @ 3:12pm 
Fuze the hostage! :steamsalty: