16 people found this review helpful
1 person found this review funny
Recommended
3.7 hrs last two weeks / 811.1 hrs on record (294.9 hrs at review time)
Posted: Jul 17, 2016 @ 2:48pm
Updated: Mar 24, 2018 @ 2:00am

Siege 2014 yılında E3 konferansında bizlere tanıtıldı. O zamanlar kimse oyunun çıkacağını beklemiyordu çünkü Patriots asıl çıkması beklenen Rainbow Six oyunuydu. Siege tanıtımından kısa süre sonra Patriots’ın iptal edildiği açıklandı. Patriots sunumda gayet iyi gözüküyordu ve sunacağı hikaye de gayet iyiydi. Sebebini açıklamamış olsalar da, vardır bir bildiği Ubisoft’un dedik ve Siege’i artık beklemeye başlamıştık. Patriots’ın hikaye modu ile sunumu yapılmışken Siege’in multiplayer modu ile sunumu yapılmıştı. Sunumda en dikkat çeken özellik ise hiç şüphesiz yıkılabilir çevreydi. Yıkılabilirlik oyuna ayrı bir hava katmıştı. Sunum oyun hakkında çoğu şeyi bizlere açıklıyor olsa da aklımıza oyunda hikaye modu olup olmayacağı sorusu takılmıyor da değildi. Ubisoft ise başta hikaye modunun olacağını bizlere söylemişti ama sonradan oyunda bir hikaye modunun olmayacağını açıkladı. Yani oyun tamamen online üzerine kurulmuş bir yapımdı.

Rainbow Six Siege birincil bakıştan oynadığımız taktiksel bir nişancı oyunu(tactical first person shooter). Burada önemle durulması gereken nokta ise taktiksel kısmı. Evet, bu oyun bir Call of Duty ya da Battlefield gibi klasik fps oyunu değil. Kalıcı ölüm sistemi mevcut. Eğer bir oyuncu oyun sırasında ölürse oyun bitene kadar tekrar dirilemiyor. Oyun modları, harita tasarımı, oynanış öğeleriyle tamamen taksiksellik üzerine odaklanmış bir yapım.

Operatörleri kullanabilmek için öncelikle açmamız gerekiyor. Açmak için ise “Renown” denilen oyun içi paraları kazanmamız gerekiyor. Bunu da oyun oynadıkça, görev yaptıkça kazanabiliyoruz. Eğer operatörünüz yoksa “Recruit” ile oynuyorsunuz.

Silahlarımızın görünümünü güzelleştiren skinlerimiz de mevcut. Neredeyse her silaha ayrı ayrı skin tasarlanmış. Skinler ise ya R6 Credits ile ya da renown ile satın alınabiliyor. Bazı skinler ise sadece R6 Credits ile satın alınabiliyor.

Ayrıca oyun bunlarla sınırlı kalmayacak. İleride gelecek sezonsal dlcler ile yeni operatörler, silahlar, eklentiler, ekipmanlar ve skinler gelecek ve bunların hepsi paralı olacak olması. Season Pass'in olayı sebebi işte bu. Yeni gelicek şeyleri ücretsiz erkenden erişim hakkına sahip olabiliyorsunuz.Ayrıca season pass oyunun gelişimi için gelen satın almalardan dolayı ilgi görüyor.
Yapımcılara daha çok geliştirme yapmak düşüyor.

Oyun Puanlamasına Gelirsek:

Fiyatlandırması- 3/10
Optimizasyon - 9 / 10
Grafik - 9,5 / 10
YapayZeka - 8 / 10
Ses - 10/10
Işıklandırma - 8 / 10
Efektler - 10 / 10
Altyazı ve Dil Desteği - 6 / 10
SilahKulanımı - 9 / 10
İçerikler - 10 / 10
MapÇeşitliliği - 8 / 10
Karakter Çeşitliliği - 9 / 10
Bağlantı ve Ping - 6 / 10

Oyunda Bir Takım Buglar halla var ama nadiren karşılaşılabilcek türden;
*Genellikle hitbox,
*Serverden düşme,
*Geçikmeden kaynaklanan buglar meydana gelebiliyor.

TOTAL: %82 Oynanabilirlik Verilebilir...
Was this review helpful? Yes No Funny
< >
4 Comments
Brunwick™ Aug 1, 2016 @ 8:18am 
Crysis , Türkçe çıkmadı yoğun talep üzerine Türkçe dil eklentisi yapıldı Valve sence Türk lirasını veya Team Fortress 2 , Left 4 Dead , CS:GO gibi oyunlarına türkçe getirdi çünkü kullanıcı ve talep fazlalığı yüzünden TC Rainbow 6 Siege gibi oyunlar Türkçe dil desteği verilmemesinin sebebi talep ve çok fazla kullancısı olmaması sebebiyle oluşmaktadır , fiyat bakımından çokta yüksek olmayan oyunlarda Türkçe dil seçeneğini görmeye başlıyoruz ama bazı firmalarda beli dil sınırıyla bırakmayı tercih edebiliyorlar...
BB910 Aug 1, 2016 @ 4:19am 
Artık şu yorumlara türkçe dil desteği eksik yazmayı bırakın , 2 - 3 oyun serisi dışında hangi oyunda türkçe dil desteği varki ?
Brunwick™ Jul 26, 2016 @ 1:06pm 
Teşekkür ederim :smileyface:
feryL Jul 26, 2016 @ 12:10pm 
Aklımdan geçen herşeyi belirtmişsin :D