DayZ

Status Report - 12 December 2017

396 Rate up
Share
< >
188 Comments
Sasha Jan 10 @ 2:07am 
add more items and fix map please
leocervantes27 Jan 9 @ 3:13am 
love the complaint in this comment , people need to understand what the dev are trying to do. : /
Ezekiel Jan 7 @ 1:34pm 
ur just bad at using the akm that thing's my baby
Neptune Jan 7 @ 10:38am 
Please nerf the recoil on AKM its unusable
Jan Jan 6 @ 6:48pm 
@Ownerer so you paid 30 USD for 172 of product usage and want refund? What?
Windywinnie Jan 3 @ 5:21pm 
Disappointed that the AK doesnt have a tac reload, but still good!
KtDodye Jan 3 @ 2:29pm 
Ahoj moje hořkosladce-milované BIS:CSAT:!

Od doby, co jsem poprvé hrál DayZ Standalone jsem přestal studovat, odstěhoval jsem se od rodičů do Plzně, začal pít pivo, udělal si řidičák, koupil si auto, našel si práci a přibral asi 30 kilo - a hele, ta hra je asi jen o 2 metry dopředu a 3 metry doleva...

Prosím okopčete Armu 3 s její roadmapou (skvělá věc, zavřela mi hubu na léta), nebo dejte nějaké konkrétní termíny. Jinak budu čekat dalších 5 let, pak se ve hře objeví motyka, já si ho utrhnu a hodim do řeky. Chápu, že vývoj hry není jako kreslit kosopičníky po zdech, ale když nemáme konkrétní datumy a jistotu, je těžké jakékoli zprávě od Vás věnovat sebevětší význam, či se zdžet salty komentářů.

Kdyby moje fanboyovství byla kočka, tak už jí zbejvají jen dva životy.

Hodně štěstí do nového roku, stále Vám držím palce a všichni (jeden) přátelé se mi smějou.
#SadPanda #SoryForNonEnglish #TooTired
Risky Triscuit Jan 2 @ 7:05pm 
The alpha state of the game is not being ported to consoles. As for art assets, they are generally purchased from external sources and approved by the art department even by the biggest studios. A single person per console cannot possibly port the game to a console.
Vitamalz Jan 2 @ 6:21pm 
It doesn't ♥♥♥♥ing matter how many people work on the console port. There should be no console port. The game's in ♥♥♥♥ing Alpha EA after 4 years and most assets were either bought externally or ported from Arma. You can't port an alpha state game to a console. That's literally a money grab and if you do not believe that you're as naive as can be.
Risky Triscuit Jan 2 @ 12:06pm 
@Lucky Snuke, there's so much wrong with what you just said that I find it hard to believe you even read the Status Report you're commenting on. Renderer was added a long time ago, the decision to build the new engine was not made 4 years into development, arma2 and 3 mods have the benefit of being made on a completed game with a completed engine, the devs are not porting anything you can play right now to a console, and they're focusing on building the engine and game, AKA "making it work". Oh and there's only a couple people working on the console ports.