STEAM OLMAK İSTEDİĞİNİZ YER.

Steam oyun oynayan müşteriler ve topluluk oluşturan geliştiriciler için DÜNYADAKİ EN İYİ YERDİR. Geliştiriciler için potansiyel olumlu yönleri hiç bu kadar büyük olmamıştı ve Steam Geliştirici Günleri de BU FIRSATI YÖNLENDİRMEK amaçlıdır. İşletme kararları, teknik engeller ve gelecek SANAL GERÇEKLİK de dahildir.

Steam, oyun yapımcılarının yenilikçi, müşteri odaklı ve kazançlı olmalarını sağladı ve bizce açıklık ve işbirliği bu başarıya götürmektedir. Geliştiricilerin Valve'den öğrendikleri kadar birbirlerinden de o kadar şey öğreneceklerine inanıyoruz ve konferansa katılan her geliştirici bunu daha da değerli kılmaktadır. Konuşmaya katılın. Haydi bağlanalım.


Hoş Geldiniz

Steam'de İzle

Valve'den Greg Coomer

Steam Geliştirici Günleri 2016 açılış konuşması.

Steam İşletme Güncellemesi

Steam'de İzle

Valve'den DJ Powers

Steam platformuyla ve geçtiğimiz seneler içerisinde ne şekilde büyüdüğü ve iyileştiğiyle ilgili kabaca bir genel bakış sunar.

VR Felsefesi

Steam'de İzle

Valve'den Joe Ludwig

Açık platformların değeri ve VR'ın geçmişi, bugünü ve geleceği.

VR'ın ve Oyunların Geleceği

Steam'de İzle

Epic Games'den Tim Sweeney

Dijital insanlar, sosyal etkileşimler, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler, fotogerçekçi grafikler ve türler arasındaki bariyerlerin kalkmasının da dâhil olduğu VR'daki çığır açan trendler ve bu trendlerin bilim kurgudan çıkmış Metaverse'e (gerçeğe yakın sanal dünya) benzer yeni bir platformun oluşmasına bulunduğu katkılar.

Steam 101 - Pazarlama Özellikleri ve Araçları ile Başlarken

Steam'de İzle

Valve'den Tom Giardino

Bu konuşma, Steam'de daha ilk ya da ikinci oyununu çıkartmakta olan partnerlere yöneliktir. Tek önemli olan şey harika bir oyun yaratmaktır fakat Tom, Steamworks'ün temellerinden bahsedecek ve oyununuza en iyi şansı tanıyabilmeniz için basit ve uygulanabilir önerilerde bulunacak. Bu konuşma, zekice pazarlama ve işletme kararları verebilmeniz için doğru soruları sormanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır

Steam Kontrolcüsü

Steam'de İzle

Valve'den Jeff Bellinghausen, Level Up Labs'dan Lars Doucet

İlk olarak Steam Dev Days 2014'te anons edilmesinden bu yana Steam Kontrolcüsü çok değişti. Valve'den Jeff Bellinghausen, Steam Kontrolcüsü için bazı yeni iyileştirmeler, araçlar ve özelliklerle ilgili en son değişikliklerden bahsedecek. Level Up Labs'ten Lars Doucet, entegrasyon süreci ile igili olarak geliştiricilere derinlemesine bir rehber sunacak. Lars, oyunlarınızı Steam Kontrolcüsü API'ı ile nasıl entegre edebileceğiniz ve ayrıca odak noktası Steam Kontrolcüsünün kullandığı "paradigma" olacak şekilde girdileri gene olarak nasıl ele almanız gerektiğinden bahsdecek. Level Up Labs oyunu olan Defender's Quest oyunundan pratik örnekler içermektedir.

Steam 201 - Başarılı Geliştiricilerden Değerli Öneriler

Steam'de İzle

Valve'den Nathaniel Blue

Bu konuşma bazı gelişmiş işletme rehberliği sağlaması için tasarlandı. Tecrübeli yapımcıların başarıları, başarısızlıkları ve geri bildirimleriyle dolu, Steam'de bir oyun çıkartma konusunda yapılacaklara ve yapılmayacaklara ışık tutacak.

Steam Envanter Hizmeti

Steam'de İzle

Valve'den Jon Pile

Steam Envanter Servisi, kullanıcıları veya öğeleri yönetmek için özel bir sunucuya ihtiyaç duymadan bir oyunun oyunculara kalıcı envanter sahibi olması olanağı veren bir dizi özellikten ibarettir. Jon bir uygulama genel bakışı sunacak ve Envanter Servisinin geliştiriciler için çözdüğü spesifik sorunlardan bahsedecek ve ardından da partnerlerin sistemi müşterileri için mevcut olarak nasıl kullandıklarını da gösterecek.

SteamVR Donanımı

Steam'de İzle

Valve'den Ben Jackson

İster bir VR golf sopası, ister bir kapalı mekân dört pervaneli robot helikopteri yapıyor olun; 3D izleme ürününüzün kalbi olacaktır. Valve'de geliştirilen SteamVR İzleme, aygıtlarınızın gerçek zamanlı olarak bir oda içerisinde nerede olduklarını bilmesini sağlayan bir donanım/yazılım çözümüdür. Valve, SteamVR İzlemeyi artık diğer şirketlere lisans ücreti olmaksızın kullanılabilir hâle getirmiştir. Bu sürecin artı ve eksi yanlarını öğrenin. Bu konuşma donanım ağırlıklıdır fakat oyun geliştiricilerine de açıktır.

ARK: Survival Evolved'daki Kullanıcılar Tarafından Oluşturulmuş İçerik ve Atölye

Steam'de İzle

Studio Wildcard'tan Jeremy Stieglitz

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçerik Steam Atölyesi aracılığıyla ARK: Survival Evolved'un pro-aktif topluluğunun büyümesine ve gelişmesine nasıl yardımcı oldu ve bunu gerçekleştirebilmek için hangi teknik ve dizayn hamlelerinde bulunduk!

SteamOS/Linux için Unity Oyun Yapımı

Steam'de İzle

Unity Technologies'den Na'Tosha Bard

Bu konuşmada Linux ve SteamOS için Unity oyunları geliştirmenin mevcut durumu ile ilgili detaylı bir genel bakıştan bahsedeceğiz. Başlıklar şu şekilde: sürece dair genel bakış (Linux'ta yeni oyun geliştirenlere daha yönelik olacak şekilde); yeniliklerle, değişiklikler ve bu değişikliklerin geliştiricileri ne yönde etkileyeceğiyle ilgili tartışma; yaygın tehlikeler, uyarılar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı; Unity için deneysel Linux düzenleyicisinin iterasyon test etme sürecini nasıl kısaltacağı. Ayrıca, Linux'un bir oyun platformu olarak nerelerde daha fazla iyileştirmeye gidebileceği ile birlikte geçen birkaç sene içerisindeki gelişmeleri de tartışacağız.

Steam'deki Video İçerik

Steam'de İzle

Valve'den Sean Jenkin

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Steam, yazılım, albüm ve şimdi de videolarla ilgili her şey dâhil olmak üzere bir genişleme durumundaydı. İster film ister kısa film ister belgesel ister rehber isterse televizyon veya bölümlü içerik olsun, Steam içeriğinizi dünyadaki her yerde gösterebilir. Bu konuşmada bugün itibarıyla videoların Steam'de nasıl işlediği ve müşterilerinizle bir bağlantı kurmak için bunları nasıl kullanabileceğinizle ilgili konulardan bahsedilecek. Mevcut çeşitli iş modelleriyle, yayınlama süreciyle ve Steam'de yer alan başka içeriklerle nasıl entegre olabileceğiniz ve paket yapabileceğinizle ilgili bilgi edinin. Şimdiye kadarki bazı başarı hikâyelerini dinleyin ve 360/VR video desteği de dâhil olmak üzere Steam mağazasındaki video keşif ile ilgili gelecek olan platform yeniliklerini dinleyin.

Bir Hizmet Olarak Oyunlar

Steam'de İzle

Ronimo Games'ten Robin Meijer ve Joost van Dongen

Konuşma boyunca Steam'deki Bir Servis Olarak Oyunlar iş modeliyle nasıl başarılı bir şekilde bir oyun işletilir onu tartışacağız. Kendi tecrübelerinizin yansıması olarak, hangi sıklıkla bir oyuna yama eklenir, çeşitli Steam sistemlerini kullanarak Betalar nasıl yapılır, oyuncu tabanınızla iletişim, ürününüzün pazarlama güncellemeleri, oyun içi denge, ek içerikleri gelir kaynağı hâline getirme, yamaları geliştirme ve çıkarma stratejinizin bir parçası olarak bir servis olarak oyunlar yapmak konularını ele alacağız. Awesomenauts oyunumuz (3'e 3 platform MOBA) Steam'de yaklaşık 4 sene önce çıktı ve bize hâlihazırda yayınlamış olduğumuz yüzlerce yama üzerine daha fazla yama çıkartmamıza ve çıkarttığımız yamalarımız üzerinde çalışmamıza imkân sağlayacak kadar bize yeterince para getirir durumda. Bir Hizmet Olarak Oyunlar çerçevesinde bir sürü deney yaptık ve bu zamana kadar nelerin işe yaradığı ve yaramadığıyla ilgili oldukça güzel detayları paylaşacağız.

Oyun Sunucusu Kurmak

Steam'de İzle

Bankroll Studios'dan Spencer Rose, Valve'den Steffen Heigel, Daybreak'ten Richard Lawrence
Valve'den Kassidy Gerber tarafından yönetilecek

Özel sunucuları desteklemek, çevrimiçi oyunlar için güvenilir ve güvenli bir ortam oluşturmak için oldukça anahtar bir unsur hâline geldi. Gerekli altyapıyı ve yazılımı geliştirme, uygulama ve çalıştırma konularında oldukça tecrübeli bir grup panel katılımcısını bir araya getirdik. Nereden başlayabilirimden, karşılabileceğiniz yaygın sorunlardan ve yüzleşeceğiniz güçlüklere kadar değişebilecek çeşitli konu başlıklarını bu konuşmadan bekleyebilirsiniz.

VR için Unity Gelişimi

Steam'de İzle

Unity Technologies'den Corey Johnson

Corey, Unity'de bir VR projesinin nasıl oluşturulmaya başlanacağından bahsederken aynı zamanda tecrübenin dizaynı ve optimizasyonu ile ilgili de ipuçları verecek.

The Lab Oyununu Geliştirmek

Steam'de İzle

Valve'den Kris Katz, Jeep Barnett, David Sawyer, Tejeev Kohli, Don Holden, Paul Thuriot ve Matt Charlesworth

Valve, ücretsiz mini oyunlar ve tecrübelerden oluşan The Lab ismindeki ilk VR oyununu 2016 yılında çıkarttı. Bu panelde Valve geliştiricileri ve oyun tasarımcıları The Lab’i geliştirmelerini, test etmelerini ve çıkartmalarını tartışacaklar.

Oyunların Psikolojisi

Steam'de İzle

Valve'den Mike Ambinder

Bu sunum çeşitli psikolojik olgularla ilgili bir genel bakış ve bunların endüstrinin dört bir köşesinde yer alan oyun tasarımcılarının ilgilendiği kısımlar üzerinde ne kadar uygulanabilir olduğuna dair bilgiler sunacak. Özel olarak belirtmek gerekirse bunlara görsel ilginin manipüle edilebileceği çeşitli birçok yöntem, tüketici seçiminin keyfiliği, oyuncuların seçimlerindeki çeşitli bilişsel önyargıların etkisi, öğrenme/yetenek edinimi modelleri, sezginin başarısızlıklar, sosyal etki tartışmaları (ve topluluk toksisitesini azaltma) ve çeşitli ilgi çeken konular. Sunumun amacı oyun tasarımcılarının, deneysel psikoloji, gelecek keşiflere yol verecek ve bu alanda bilgi edinimi sağlayacak uygun deneysel dizayn prensipleri tarafından elde edilmiş oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan ilgili bilgilere haiz olmalarını sağlamaktır

Vulkan Grafikler

Steam'de İzle

Croteam'den Alen Ladavac, Valve'den Dan Ginsburg, NVIDIA'dan Jeff Bolz, Epic'ten Rolando Caloca Olivares ve Unity Technologies'den Mikko Strandborg
Valve'den John McDonald tarafından yönetilecek

Vulkan üzerine bu panelde, endüstrinin dört bir köşesinden gelen grafik uzmanları, Vulkan'ın bugünü ve geleceğiyle, yeni nesil grafiklerle ve grafik API ile ilgili tartışmalarda bulunacaklar. Vulkan, bilgisayarlardan konsollara, mobil telefonlara ve gömülü platformlara kadar çeşitli birçok cihazda kullanılan modern GPU'lar için yüksek verimli çapraz platform imkânı sağlar.

Erken Erişim

Steam'de İzle

Crate Entertainment'tan Arthur Bruno, Payload Studios'dan Russ Clarke, Klei Entertainment'tan Jamie Cheng, Ludeon Studios'dan Tynan Sylvester ve Redhook Games'ten Tyler Sigman
Valve'den Alden Kroll tarafından yönetilecek

Valve Erken Erişim'i ilk olarak 2013 de başlattığında, geliştiricilere ve müşterilere yeni bir oyun tasarlayabilmeleri için müşteri geri bildiriminin yanında yeni bir framework de sunmak istedik. Sonraki yıllar boyunca, birçok oyunun Erken Erişim'den gelip geçtiğini gördük. Ancak bu şekilde oyun geliştirip satmanın da bir takım riskleri var ve konuşmacılarımız Erken Erişim'in artıları ve eksilerinden bahsedecektir.

Çok Oyunculu Oyunlar için Anti-Hile

Steam'de İzle

Easy Anti-Cheat'ten Simon Allaeys ve Aarni Rautava

Hilekarlık günümüzün çevrimiçi çok oyunculu oyunlarında çok yaygınlaştı. On yıllık tecrübeler ile dolu olacak olan konuşma, hilekarlığın etkisini inceleyecek ve hem teknik hem de topluluk bazlı stratejiler ile nasıl kontrol edilebileceği konusunda önerilerde bulunacak.

Basit Grafikler ile Müthiş VR Sunmak

Steam'de İzle

Valve'den Nat Brown

Basit grafikler ile Kaliteli VR deneyimleri sunar.

Sağlıklı Yayıncı İlişkileri

Steam'de İzle

Devolver'dan Nigel Lowrie, Sega'dan James Schall, Digitalmindsoft'tan Chris Kramer ve video oyunu avukatı Tom Buscaglia
Valve'den Connor Malone tarafından yönetilecek

Bir yayıncı ile çalışıp çalışmayacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Seçeceğiniz yayıncının sizin için doğru bir seçim olup olmadığını nereden bileceksiniz? Bir yayıncı ile çalışma sonucu vereceğiniz tavizler ve yararlar nelerdir ve sağlıklı bir yayıncı-geliştirici ilişkisi nasıl olmalıdır? Yayınlama kontratında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Bu soruların cevapları ve daha fazla konuyla ilgili geliştirme, yayınlama ve yasal açılarda konu uzmanlarının yer aldığı panelimizden öneri alın.

İletişim Sanatı: Yaratıcı İlişkiyi Çözümleme

Steam'de İzle

Valve'den Andrea Wicklund

İster stüdyonuzda bir sanat ekibi olsun isterse de dışarıdan sözleşmeli kişiler kullanıyor olun, programcılarınızın, oyun tasarımcılarınızın ve sanatçılarınızın birbirleriyle etkili ve verimli bir şekilde irtibata geçmeleri oldukça güç olabilir. İletişimdeki sorunlar gecikmelere, harcamalara ve düşük kaliteli ürünlere neden olabilir. Andrea yaygın güçlüklerden, başarı hikâyelerinden bahsedecek ve Valve'deki ve başka yerlerdeki tecrübelerini bizlerle paylaşacak. Bu konuşmada geliştiricilere, daha iyi iletişim ve sonuçlarla ilgili ihtiyaç duydukları tavsiyeler verilecek.

UE4 Geliştirme + Bir UE4 VR Oyunu Çıkartmak

Steam'de İzle

Epic'ten Wes Bunn, CloudGate'ten Steve Bowler ve Jeremy Chapman

Bu konuşma iki kısımdan oluşacak. Epic'ten Wess Bunn öncellikle Unreal Engine 4 üzerine genel bir değinecek ardından, UE4 VR oyunlarının başarılı bir şekilde nasıl Steam'e getirilebileceğinden madde madde bahsedecek. İlk kısım: Unreal ile Çalışmak - Bu konuşmada Unreal Engine 4'ün Oyun Geliştirilmesi için nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz. Unreal içerisinde bulunan çeşitli düzenleyicilerden, oyununuzu hızla geliştirmeye başlamak için kullanabileceğiniz proje şablonlarından, UE4 ile ilgili kaynak ve öğrenme materyallerini nereden temin edebileceğinizden ve motora yeni olan herkes için bazı ipucu ve kolay yollardan bahsedeceğiz. İkinci kısım: CloudGate Studios'tan Steve Bowler ve Jeremy Chapman, Epic'ten Wes Bunn ile birlikte güçlerini birleştirip Unreal Engine 4'ün ön tanımlı şemalarını ve Unreal Marketplace'in gücünü kullanarak birden fazla seçkin Steam VR ürününü küçük bir ekip ve az bir zaman içerisinde nasıl yaratıp yayınlayabildiklerini gösterecekler.

VR Geliştirici Paneli

Steam'de İzle

Stress Level Zero'dan Brandon Laatsch, Northway Games'den Sarah Northway, Audiosurf'den Dylan Fitterer ve I-Illusions'den Dirk Van Welden
Valve'den Chet Faliszek tarafından yönetilecek

Bu panel başarılı sanal gerçeklik projelerini tasarlarken ve çıkartırken öğrenilen dersler üzerine odaklanacaktır. VR sektörü hâlâ çok yeni, ancak pek çok yapımcı hali hazırda pek çok mutlu müşterilere ulaştılar ve bu süre zarfında kârâ geçtiler. VR piyasasının mücadelelerini ve fırsatlarını o geliştiricilerin bazılarından dinleyin.


Steam Dev Days 2014 Logo

Steam Geliştirici Günleri 2014'teki oturum kayıtları Geliştirici Günleri 2014 web sitesinde ve YouTube oynatma listesinde bulunabilir.