Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Callum  [developer] Jan 11 @ 3:29am
Dev Blog 11/01/18 [PL]
Witajcie wojownicy Calradii!

Na południe od serca imperium leży Nahasa, Brązowa Pustynia, otoczona górami i ubita przez słońce. Podróżnik przybywający na przełęcze z bardziej zielonych terenów najpierw zobaczy wydmy poprzecinane żwirowymi równinami i wulkaniczne odkrywki mieniące się pod gorącą mgłą. Ale pod ziemią jest także woda, uwięziona w zagłębieniach lub wyschniętych korytach rzeki, które ożywają od czasu do czasu. I właśnie w tych oazach osiedli ludzie. Dzielą się na dziesiątki klanów i pod-klanów, każdy z wyszukaną genealogią, ale znani są pod wspólną nazwą Banu Asera albo Aserai, po legendarnym patriarsze Aserze, którego wszyscy uważają tu za przodka.

Imperium nawet w swych najlepszych latach wolało nie wysyłać swoich legionów na pochłaniające wojska pustkowia. Zamiast tego kierowało swą potęgę na Nahasę, podjudzając plebejuszy i klany, rywalizujących w niekończącym się tańcu siły. Te klany, które potrafiły zapewnić bezpieczeństwo oazom, zdobywały imperialny grant na ochronę karawan, znacząco się przy tym bogacąc. Te, które nie potrafiły, zostały zepchnięte w głąb pustyni, aby wypasać kozy i wielbłądy, a z czasem zaczęły atakować karawany i zbierać środki na powrót do oaz. Dzisiaj, wraz z upadkiem imperium, oferującym nowe możliwości i zagrożenia, Aserai zgodzili się stworzyć konfederację pod wodzą sułtana wybranego spośród najbogatszych klanów, Banu Hulyana. Ale wszyscy wiedzą, że taniec został zatrzymany tylko chwilowo i w odpowiednim momencie rozpocznie się na nowo.

Aserai wzorowani są na arabskich plemionach tuż przed wielkimi islamskimi podbojami VII wieku, które stworzyły zróżnicowany, trój-kontynentalny kalifat, którego rozmiar i instytucje nie do końca pasowały do systemu politycznego Bannerlord. Wieki wcześniej Arabowie uformowali szereg konfederacji i królestw w sercu i na obrzeżach pustyń Arabii i Syrii. Dużo osób uważa, że Bliski Wschód to jałowe pustkowia, mimo że wiele sławnych bitew, zwłaszcza podczas wypraw krzyżowych, toczonych było na przybrzeżnych regionach śródziemnomorskich lub na górskich stepach Anatolii. Jednakże sercem Arabii jest głównie pustynia. Nasze krajobrazy odwzorowują surowe piękno wydm, skaliste góry oraz oazy, wraz z mniej ekscytującymi połaciami nieużytków, takimi jak zarośla i suche wąwozy.

Historycy zostawili barwne portrety wodzów, królów oraz okazjonalnych królowych Palmiry, Kindy, Hirah i innych księstw pustyni. Niektórzy z nich byli moralnie złożonymi postaciami, zarządzającymi swoimi dziedzinami dzięki pochlebstwom, groźbom, łapówkom, oszustwom, odwadze i bezwstydnemu nepotyzmowi (Sułtan Aserai, Unqid, został od tego odcięty). Ich zadania nie ułatwiali poeci wojownicy, tacy jak Imru al-Qais, Antara czy Tarafa. Ci niepokorni indywidualiści pisali strofy o chwilowej naturze ludzkiego doświadczenia, ich wspomnieniach o związkach z ukochaną w opuszczonym obecnie obozowisku, powoli wymazywanym przez wiatr i powodzie, by zaraz potem napisać szereg przechwałek dotyczących bitew, które wygrali oraz rumaków, które ujeżdżali. Wykorzystujemy nowy system wydarzeń w Bannerlord, by stworzyć historie o urazach i waśniach, które przetestują umiejętności sułtana do uspokajania nastrojów i dowodzenia.

Bliskowschodnie armie najczęściej kojarzone są z konnymi łucznikami, ale tak naprawdę stały się powszechne dopiero 2 stulecia po stworzeniu islamu, wraz z napływem Turków. Arabowie walczyli krótkimi mieczami, długimi włóczniami oraz łukami. Wojownicy szczycili się swoją elastycznością, walcząc jako lansjerzy albo ciężkozbrojni, w formacji albo jako samotni czempioni. Oszczepy, ulubiona broń Berberów, pojawiły się dość wcześnie w islamskich armiach, zatem nasi Aserai również ich używają. Podsumowując, stanowią oni mieszankę dobrych jednostek, utrzymujących dobry balans między kawalerią a piechotą. Arabowie byli również niezwykle dumni ze swoich koni, zatem rasy Aserai, produkowane przez pastwiska na ziemiach Aserai, będą miały unikalne charakterystyki. Bliskowschodni wojownicy nosili mieszane zbroje, często pod bogato haftowanymi tkaninami. Model fizyki w Bannerlord daje nam możliwość bogatego przedstawienia tych armii dzięki chorągwiom, końskim ogonom i szatom powiewającym na pustynnym wietrze.

Aserai, jak wszystkie kultury Bannerlord, będą posiadali pomniejsze frakcje. Jawwal to beduińscy nomadowie, podobni do tych, którzy nękali kalifów, sułtanów i królów w ciągu całej historii islamu. I choć naszym punktem odniesienia jest późny antyk i wczesne średniowiecze, wprowadziliśmy też trochę instytucji, które rozwijały się pod kalifami. Ghilman, bractwo niewolników – wojowników, reprezentuje przodków mameluków, którzy walczyli, a później zdominowali kalifat. Miasta Aserai będą opanowane przez mafie z zaułków, występujące w opowieściach o miejskim życiu na Bliskim Wschodzie, począwszy od Baśni Tysiąca i Jednej nocy, po powieści Nadżiba Mahfuza. Pustynie południa będą trudne do rządzenia i niebezpieczne do przemierzania, ale inne krainy ignorują je na własne ryzyko, gdyż te mogą nagle wypluć człowieka zdolnego rzucić imperia na kolana.


Za tydzień porozmawiamy z pisarzem i projektantem, Stevem Negus. Jeśli chcielibyście zadać mu jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach, a my wybierzemy jedno z nich!


Mount & Blade

TaleWorlds Entertainment
< >
Showing 1-5 of 5 comments
costelo Jan 11 @ 4:07am 
Phi. Odezwijcie się jak będziecie chcieli podać datę wydania.
zapytajcie kiedy data wydania bo ile mozna czekac kuzwa
Czy bete otworzycie?
Waclaw83 Jan 14 @ 10:30am 
Chwilowo nie ma mowy o jakiejkolwiek grywalnej wersji dla tłumów, a już z pewnością o otwartej becie :)
MALINA Feb 9 @ 12:35pm 
czy ta gra będzie miała wsparcie języka Polskiego ? Bo jak nie to raczej nie kupie :D
< >
Showing 1-5 of 5 comments
Per page: 15 30 50