Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

Callum  [developer] Aug 24, 2017 @ 3:29am
Dev Blog 24/08/17 [PL]
Witajcie wojownicy Calradii!

Dziś rozpoczynamy serię wywiadów z różnymi członkami TaleWorlds Entertainment. Jak każda gra wideo, również Mount & Blade jest efektem wspólnych wysiłków profesjonalistów o różnym zakresie umiejętności. Zatem i nasz zespół składa się z wielu specjalistów: programistów, artystów, muzyków i pisarzy (między innymi), pochodzących z różnych stron świata i rożnych kultur. Chcemy pokazać Wam, na czym polegają ich zadania i jakie wyzwania przed nimi stoją, abyście mogli dowiedzieć się więcej o tworzeniu gier, a w szczególności o procesie powstawania Mount & Blade II: Bannerlord. Zaczniemy od założyciela oraz CEO TaleWorlds: Armagana Yavuza. Każda ważna decyzja musi przejść przez jego ręce; to on dba o to, aby wszystko i wszyscy pozostali wierni oryginalnej wizji gry. Ale lepiej będzie, jeśli sam opowie o sobie!


IMIĘ I NAZWISKO
Armagan Yavuz

POCHODZENIE
Ankara (Turcja)

DOŁĄCZYŁ DO TALEWORLDS
2005 (założyciel)

EDUKACJA
Informatyka

OFICJALNY OPIS STANOWISKA
Główny projektant gry oraz dyrektor gry

CZYM PRZEWAŻNIE ZAJMUJESZ SIĘ W CIĄGU DNIA?
Większość mojego dnia zajmują spotkania. W czasie między spotkaniami chodzę po biurze, gdzie większość zespołów pokazuje mi efekty swojej pracy, proszą o opinie lub zadają pytania. Dodatkowo gram przez parę godzin, aby sprawdzić, czy w grze nie pojawiły się jakieś problemy. Nie programuję już tak dużo, jak kiedyś, a jeśli już mam z tym styczność, pomagam wtedy innym programistom oraz przeglądam kod. Jednakże jeśli pojawi się coś, co przykuje moją uwagę, staram się poświęcić temu trochę czasu.

CO NAJBARDZIEJ PODOBA CI SIĘ W BANNERLORD?
Najbardziej lubię, jak gracz, w miarę postępu kampanii, tworzy swoją własną historię. Jestem również bardzo ciekaw, jakie mody wyjdą do gry po zakończeniu prac nad nią.

Z JAKIM NAJTRUDNIEJSZYM PROBLEMEM ZMIERZYŁEŚ SIĘ W CZASIE PRODUKCJI MOUNT & BLADE 2?
Patrząc wstecz, największym wyzwaniem było podjęcie decyzji o ogólnym kierunku rozwoju Bannerlord na wczesnym etapie jej produkcji. Czy gra powinna mieć w pełni rozwiniętą fabułę? A może powinniśmy zrobić większe, aczkolwiek mniej szczegółowe bitwy? Czy powinniśmy zrezygnować z dynamicznego tekstu i zastąpić go pełnym dubbingiem?


Kolejne decyzje dotyczyły technicznej strony produkcji. Najpierw musieliśmy wybrać język skryptowy dla naszej gry: C# (na ten się zdecydowaliśmy), Lua, czy może powinniśmy stworzyć coś naszego? Następnie musieliśmy zdecydować, ile kodu powinniśmy wyciągnąć z naszej bazy i przepisać do skryptów. (Ostatecznie zostawiliśmy jedynie silnik starć oraz bitewne SI najniższego poziomu, a całą resztę napisaliśmy w C#). Kolejnymi zagadnieniami były: układ komponentów, jak powinny działać mody, itd.

Niektóre decyzje okazały się trafione, inne spowodowały problemy, co wymusiło na nas ponowne ich podejmowanie i kosztowało tym samym mnóstwo czasu i wysiłku. Dla przykładu: przerobiliśmy trzy różne biblioteki z interfejsami użytkownika, więc niektóre ekrany implementowaliśmy po kilka razy.


NAD CZYM OBECNIE PRACUJESZ?
Dzisiaj projektowałem, jak długie przebywanie wojska w polu powinno wpłynąć na jego spójność i jak gracz może utrzymać zwarte wojsko poprzez odpowiednią kompozycję armii oraz wydawanie wpływu.

KTÓRĄ FRAKCJĘ W BANNERLORD LUBISZ NAJBARDZIEJ?
Lubię grać Imperium, ponieważ przechodzą przez okres kryzysu, zatem ich sytuacja stawia przed graczem ciekawe pytania i okazje.

CZY INSPIROWAŁEŚ SIĘ JAKIMIŚ RZECZYWISTYMI (LUB FIKCYJNYMI) MIEJSCAMI?
Kiedy zaczynałem pracę nad pierwszymi prototypami Mount & Blade, miałem wielkie szczęście zobaczyć za oknem ten widok:

https://www.taleworlds.com/Images/News/blog_post_04_taleworldswebsite_02.jpg

To zamek Yoros, majestatyczna fortyfikacja, która strzegła północnego podejścia do Bosforu. Zawsze interesowały mnie historyczne miejsca i przez lata byłem w stanie odwiedzić parę cudownych miejsc, ale to właśnie ten konkretny zamek był dla mnie największą inspiracją, która zaszczepiła we mnie wielki szacunek i zainteresowanie do średniowiecznego rzemiosła i stylu życia.


Mount & Blade

TaleWorlds Entertainment
Last edited by Callum; Aug 24, 2017 @ 3:30am