Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

139 ratings
Left 4 Dead 2 Türkce Rehberi
By Severus and 1 collaborators
İyi Günler Arkadaşlar Left 4 dead 2 Türkçe Rehberine Hoş Geldiniz. Yeni Başlayanlar İçin Bilgiler, Oyunun İnce Detayları Burada !
 
Rate  
Favorite
Favorited
Unfavorite
Olay Örgüsü
Left 4 Dead'deki salgın olan Yeşil Grip virüsünün çıkardığı mutasyondur, ilk olarak Pennsylvania'da başlamış ve kendini geliştirmiştir. Hastalığın çıkmasından itibaren yaklaşık 3 hafta sonra güçlü mutasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bu oyunda yeni mutasyonda ortaya çıkmıştır.Hayatta kalan 4 karakter hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışıyla sürekli hareket halindedirler.

Hikaye Savannah eyaletinin Georgia şehrinde öğlen başlar. Hayatta kalanlar için kurulan tahliye noktalarının birine doğru yola çıkan 4 kişi tahliye noktasına zamanında yetişememiştir ve şehirin ortasında kalmışlardır. Artık yeni bir tahliye noktasına doğru gitmeleri gereklidir.İlerlerken bir silah dükkanına girerler ve orda Saw adında hayatta kalan bir silah uzmanı ile tanışırlar. Saw sığnağındadır ve gurubun ilerlemesi gerekmektedir. Yol enkazlarla tıkanmıştır ve Saw'ın elinde yolu patlatarak açabilcek çok güçlü bir silah bulunmaktadır. 4 lü Saw'a kola şişelerini getirir ve karşılığında Saw yolu patlatarak açar. Bir alışveriş merkezine doğru yola çıkarlar ama ordaki CEDA ajanlarının enfekteler tarafından öldüğünü gören 4 lü ordaki bir arabayı kullanmaya karar verir. Ancak arabanın yakıtı yoktur ve etraftan yakıt bidonlarını toplamaları gereklidir. Bir yandan enfekterle uğraşır bir yandanda yakıt toplarlar ve arabayla Savannah'tan uzaklaşırlar.

Arabayla ilerlerken Rayford'da devam etmeleri için köprüyü alçaltmaları gerekir.Ve etrafından dolanarak köprüye ulaşırlar ve köprüde Francis,Louis ve Zoey ile karşılaşırlar.Bu üçlü Bill'in ölümünden beri burda bulunmaktadır ve 4 lü ye jeneratöre benzin doldurmalarını söyler. 4 lü söylenen herşeyi yapar ve araba ile uzaklaşır.(Arkadan Louis ''We don't miss you'' der )

4 lü yollarına devam ederler. Whispering Oaks Eğlence Parkı ve Fuar merkezine ulaşırlar. Buraya onları kurtarmak için bir helikopter gönderilmiştir. Park çok büyüktür ve helikopter onların yerini bulamamaktadır. Bundan dolayı 4 lünün aklına Karnavalın sonundaki Midnight Riders rock gurubu için kurulmuş büyük konser alanına giderek büyük gürültü çıkararak. helikopterin dikkatini çekmek gelmiştir. Karnavalın içinden geçerek oraya ulaşırlar ve helikopter onları kurtarır.

Tam kurtulduk derken helikopter pilotuna bulaşan hastalık onu enfekteye çevirir ve hayatta kalanlar tarafıından vurulmak zorunda kalır. Artık yeni bir tahliye noktasına ulaşmak zorunda kalırlar. Helikopter bir bataklığa düşer ve bataklıktan yollarına devam ederler. Orda köye inerler. Köyde köylülerin enfektelerden korunmak için bir barikat yapmış olduklarını görürler. Ama bu işe yaramamıştır ve büyün köylüler enfekteler tarafından katledilmiştir. Bir binaya ulaşırlar ve telsiz ile yardım isterler. Virgil adında bir tekneciden yardım gelir. Tekneci gelene kadar dayanırlar ve tekneye binip giderler.

Takımı Virgil yarı yolda kısa süreliğine biryere bırakır ve daha çok hayatta kalanları kurtarmaya gideceğini ve sanayi kasabasının diğer tarafındaki şeker fabrikasını geçip yakıt getirmelerini ister. Bu sürede onlar işini bitirirler ve Virgil'i beklemeye başlarlar. Virgil'in işi bittiğinde dönüp onları alır ve Fransa'ya götürür.

Orda bir tahliye noktası vardır ancak yolları zorlu olacaktır. Bütün enfekteler köprüde toplanmıştır ve askerler köprüyü bombalamaktadır. Köprünün başına ulaştıklarında ölü birisinin üzerinden telsizi alırlar ve askerlerden yardım isterler. Bu süre içinde bombardımanı durdurmalarını söylerler. Askerler şaşırır. Köprünün sonuna askeri helikopter gelir. Takım uzun köprüyü zorda olsa aşar ve helikoptere binerek kurtulurlar. Askerlerde köprüyü patlatarak bombardımanı bitirmiş olurlar. Macerada burda biter.
Normal Enfekteler
Oyunda daha sık karşılaşılan ve sinir bozucu zombilerdir. Bu enfektelerin bir kolu kopsada gene de koşmaya devam eder. Kafalarından veya 1 Bacağı koptuğunda kolaycana ölürler. Pipe bomb'a (Ses bombası) Kolaycana etkilenen zombilerdir. Zorluk derecelerine göre farklı hasarlar verirler. Bunlar;
Easy (Kolay): 1 can hasar verirler.
Normal (Normal): genellikle 2 bazen 1 vurdukları oluyor.
Advanced (Gelişmiş): Genellikle 5 bazen 2 vurdukları oluyor.
Expert (Uzman): Genellikle 20 bazen 10 vurdukları oluyor.
Nadir Enfekteler
Jimmy Gibbs Junior: Bu zombi sadece alışveriş merkezi bölümünde karşınıza, normal bir zombinin %5 şansıyla doğar. Hikayeye göre çalmaya çalıştığımız araba bu yarışçının arabasıdır. En önemli özelliği normal bir zombiden en kolayda 30 kat en zor seviyede 10 kat güçlü olmasıdır. Hiçbir bomba türevi şeyden etkilenmez.
Not: Kafadan tek kurşunla ölür.

CEDA Çalışanları: Bu zombinin en önemli özelliği ateşe karşı dayanıklı olmasıdır. Bazen öldürüldüğünde Bile Bomb (Boomer Kusmuğu) düşürebilir.


Şehit Zombi: The Passing bölümünde karşımıza çıkan bu zombi, yüksek derecede sağlığa sahiptir. Kafasındaki kask sayesinde tek kurşunla öldürülemez ayrıca birisi ona hasar verirse hemen uzaklaşır ve tekrar saldırır. Öldürülmesi halinde rastgele olarak sağlık çantası ve ya bombalardan birini düşürebilir.
Çamur Adam:
bataklıklarda bulunurlar Çamurlar ve Çamur Enfekteleri Olarak anılırlar. Normal Enfekteden daha hızlı Koşmaktadır, (Eğilmiş bir şekilde) sağlığı 50 dir. suda yavaşlamazlar ve çok kolay kamufile olabilirler size yaklaşdığını bile Anlayamazsiniz
İşci Enfeksiyonlu: Çoğunluk olarak Sağanak Yağmur Map inde Çıkar Kulak Koruyucu ve İnşaat bareti kullanırlar. Ağır Yakın Tenezzül Silahlarına Karşı Dirençleri Yüksektir Pipe bomb tarafindan Etkilenmez Sağlıği 50dir.Paylaço: Normal bir zombiden tek farkı, öldürülmediği sürece etrafta bağırır durur. Unutmayın ne kadar gürültü o kadar zombi...

Çevik Kuvvet: Dini bölge Haritasinda Görülmektedir CEDA nin Halki Koruması İcin Görevlendirdiği Güvenlik Birimidir, Ön Saldırılara Karşı Korunmaktadır Sağlıği 50 dir NightStick (Jop) De Aynı zamanda bu enfekteden düşmektedir
Özel Enfekteler Witch
Witch: Yüksek sağlık puanına sahiptir. Tank'ın aksine bazı bölümlerde önceden belirlenmiş noktalarda oturarak beklemekte veya rastgele gezebilmektedir . Witch ile direkt etkileşime girilmediği sürece hayatta kalanlara saldırıda bulunmamaktadır. Bu karakterin saldırısını tetikleyebilmek için 2-8 saniye arasında değişen sürede çok yakınında gezmek, üzerine veya yakınına ateş etmek gerekmektedir. Hayatta kalanları bir hamlede yere düşürebilir veya zorluk seviyesine göre tek saldırıda öldürebilmektedir. Yere düşürdüğü karakterlere saldırarak hızlı bir şekilde ölmelerini de sağlayabilmektedir.
Özel Enfekteler Hunter

Hunter: Hızlı olmasının yanı sıra yükseğe ve uzağa zıplama yeteneğine sahiptir. Hayatta kalanların üzerine zıplayarak kenetlenmekte ve pençeleri ile zarar vermeye çalışmaktadır. Başka Bir hayatta kalan tarafından Kurtarılana Kadar Pençelerini göğsünüze Batırmaya Devam Edicektir.
Özel Enfekteler Tank

Tank: Genellikle 3-6 arası değişen harita bölümlerinde 3 veya daha az hayatta kalanların karşısına çıkmaktadır. Seçilen oyun zorluğuna göre 3000 ile 8000 sağlık puanına sahiptir. Tank oyunda rastgele bir bölümde veya o anda oyuncuların karşısına çıkmakta, arka planda verilen farklı oyun müziği ile oyuncular uyarılmaktadırlar. Hastalıklı araçlarla, konteynırlarla ve çöp kutularıyla etkileşime girebilmekte ve bunları oyunculara fırlatarak zarar görmelerini sağlayabilmektedir. Bazı oyun serverlarında Hardcore tank modu açıktır canı 24000 e kadar çıkmakla beraber Jetpack gibi Uçma Özelliği Sağlanan Değişik Modlarıda Mevcuttur.
Özel Enfekteler Charger

Charger: Mutasyon sonucu bir kolu daha iridir. Uzun mesafe koşu yaparak ard arda dizilmiş karakterleri çarpma esnasında fırlatabilmekte, yakaladığı herhangi bir karakteri ise sürekli olarak yere çarpmaktadır. sağlığı 600 dür Çok hızlı Olmalısınız Yoksa Kendinizi Charger'ın Kollarında Bulabilirsiniz :))
Özel Enfekteler Smoker

Sürekli öksüren ve diğer enfektelere oranla daha yavaş olan özel enfektedir. Hayatta kalanları diliyle sarıp kendine çekmekte ve çevrilen karakteri yumruklayarak zarar vermektedir. Öldüğünde diğer karakterlere zarar vermeyen ve karakterleri öksürten kısa süreli yeşil bir duman bırakmaktadır. Bu duman zarar vermez ama içindeyken görüş mesafemizi çok fazla düşürür. Canı 250 dir.
Özel Enfekteler Boomer
Hastalıklılar arasında en az sağlık puanına sahip enfektedir canı 50 dir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine kusarak etrafta bulunan yaygın enfekteleri üzerine çekmekte ve aynı zamanda kustuğu kişiler üzerinde geçici görüntü bulanıklığına neden olmaktadır. Genellikle birkaç kurşunla ölmesine rağmen oyun içerisinde taktiksel saldırı açısından çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genelde dar koridorlardan çıkar.
Özel Enfekteler Spitter
Asit tükürerek karakterlere zarar vermeye çalışmaktadır. Uzun mesafeye tükürebilmekte ve tükürdüğü asit belirli bir süre yerde kalmaktadır. Asit üzerine basan veya üzerinden geçen hayatta kalanlar can kaybetmektedirler. Canı 100 dür oyundaki 2. bayan özel enfektedir aynı zamanda hamile bir bayan olduğuda bilinir.
Özel Enfekteler Jockey

Çökük bir şekilde ilerleyen ve bir insan boyuna kadar zıplayabilen özel enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine zıplayarak istediği yere sürükleyebilmekte ve karakterlerin yüzüne vurarak canlarını azaltmaya çalışmaktadır. Hayatta kalanların biri onu kurtarana kadar kontrolünü kaybetmesine neden olur. Cani 325 dir Kısa bir Deyimle Kafani Sikerim Diyen Bir Enfektedir Ve bunu yaparda :) dikkatli olun
Bilinmeyen Bonus Enfekte Screamer
Oyundan kaldırılmıştır hakkında pek fazla bilgi yokdur. Her enfektede olduğu gibi onunda özel yetenekleri vardır. Çığlığıyla Etrafdaki enfekteleri sizin üzerine çekmektedir. Herhangi bi Attack yapamaz Elleri Deli Gömleği İle bağlanmıştır Canı Cinsiyeti belli değildir hakkında birkaç fotoğraf vardir eğer bu enfekte oyunda olsaydi oyun 2 kat daha da zorlaşırdı.
Sağ kalanlar
Sağ kalanlar, virüs bulaşmamış, virüse karşı bağışıklığı olan veya virüs taşıyıcısı olup da virüsten etkilenmeyenlere verilen addır. Oynanabilen 8 sağ kalanın yanı sıra Virgil ve Whitaker gibi oyunculara yardım eden başka sağ kalanlar da vardır.

Oynuyabileceğimiz Sağ Kalanlar
Ellis: Tamirci genç karakter. Savannah'da yaşamaktadır. zoeye aşık olduğu söylenmektedir ama sadece bir bölümde karşılaşırlar orda da araları pek de iyi olmamıştır.

Coach: Freshman Football Team'ın Koordinatörü ve bir okulda Sağlık Danışmanıdır.
Savannah'da yaşamaktadır.sağlık danışması olmasına rağmen çikolataya bayılır. Oyun ici Genellikle Malee Weapon yani Yakın taaruz silahlarını Tercih eder.
Nick: Zengin bir iş adamıdır. kumar oynamayı seven biridir. Savannah'da yaşamaktadır.hakkında pek fazla bilgi olmayıp zevkine düşkün ve espirili bir adam olduğu bilinir


Rochelle: Ulusal bir haber şirketinde sunucuydu. Savannah'da yaşamaktadır.


Bill Vietnam Savaşı'nda iki görev turunda yer almıştır. Savaş sırasında dizinden kalıcı olarak sakatlanmıştır. İlk enfeksiyondan iki gün sonra Bill bir gazi hastanesindeydi ve muhtemelen diziyle ilgili bir operasyon için bekliyordu.

Hastanedeki hemşirelerden biri enfekteye dönüşür ve operasyon odasındaki görevlileri öldürür. Bill hastaneden kurtulmayı başarır ve evine giderek sakladığı eski askeri giysilerini giyer ve taarruz tüfeğini alır. ve amansiz mücadeleye başlar


Zoey Salgından önce bir üniversite öğrencisi olarak ailesinin yanına gelmiştir. Babası salgını kapınca onu vurmak zorunda kalmıştır, francis ile arasında bir yakınlaşma olmuştur, rock müzik ve dans etmeyi sevdiği bilinen özelliklerindendir.
,

Louis Bir teknoloji bayisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra, şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir. ilk zamanlarda olan aceleci davranışlarının başına bela açdığı görülmüştür, oyundaki en komik karakterdir. oyun ici bazi diyologlarda görmeniz mümkündür.

Francis Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcudur, genellikle Herşeyen nefret Etmesiyle bilinir, Zoey e Karşı Hisleri Vardir Louis ve bill'e aralarinda özel diologlar geçmektedir, genellikle pombali kullanıp zombilerin onun deyimiyle vampirlerin kafasını ucurmaktir.
Oyunun Mod Türleri
Senaryo
En fazla 4 kişilik oynanılabilen bir moddur. Herhangi bir hayatta kalan olup son bölümde kurtarma aracına varmaya çalışıyoruz. 4 farklı tip zorluk derecesiyle oynanılır. Kolay,Normal,Gelişmiş,Uzman.
Gerçekçi (Realism)
Senaryonun tıpa tıp aynısıdır. Sadece şu yönleri farklı birbirlerinizin ışınını göremezsiniz yani bir zombi takım arkadaşınızı yakaladığında kırmızı ışık, yere düşmüş arkadaşlarınızın turuncu ışını, normal duvar opak nesneler içinde mavi ışını göremiyorsunuz. Bu yüzden birbirlerinizden ayrılmayın bu modda daha çok ses kasmanız gerekecek. Birde normal enfekteler bu modda zorluk derecelerine göre 2 kat daha dayanıklılar. Örneğin Uzman zorlukta oynuyorsunuz. Sniper ile senaryoda 1 kurşunla öldürürken bu modda 3 kurşunla ölürler.
Kapışma
en az 2-8 arası oyuncularla oynanılır. 2 takımdan oluşur. Bu modun amacı ise sağ kalanlar takımı olduğunuzda güvenli odaya kadar hayatta kalmaya çalışacaksınız, enfekte takımı olduğunuzda ise hayatta kalanları durdurcaksınız. Puanlı bir moddur. Hangi takım sağ kalan iken yüksek puan yapmış ise o takım kazanır. Not: Son bölümde belli olacak Bu modda senaryo gibidir sadece enfekteleri oyuncular oynuyor.
Gerçekçi Kapışma
Kapışma gibi aynıdır. Bu modda gerçekçi senaryoya benzer. Sadece hayatta kalanlar birbirlerinin ışınlarını görmezler ama enfekteler görebilir :) dediğim gibi bu modda ses kasmanız gerekecek.
Direniş
Süreli bir moddur. Herhangi bir haritanın alarmlı yerinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Örneğin Merhamet yok haritasının jeneratör odası. Bu modun sürelerine gelirsek;
4 dk dayanırsanız Bronz Madalya
7 dk dayanırsanız Gümüş Madalya
10 dk dayanırsanız Altın Madalya alırsınız. Unutmayın bu aşamaları geçtiğinizde oyun zorlaşacak ona göre tasarufunuzu yapın :)
Temizlik
Bu modda kapışmaya az çok benzer. Buradaki amaç sağ kalanlar benzinleri jeneratöre boşaltacak, enfekteler ise onları durduracak. Her haritada genelde 16 tane benzin oluyor bazı yerlerde 21 tanede oluyor. Oyun ilk başta 1 dk 30 saniye süre veriyor ama sağ kalanlar her benzini jeneratöre boşalttıklarında ekstra 20 saniye arttırırlar. Bu mod nasıl kazanılır? İlk takım benzinlerini dolduruyor yapabildikleri kadar 14 tane yaptılar. 2. takım 15 yaparsa kazanır yapamazlarsa ilk takım eli kazanır. 1-3-5 el kadar ayarlayabilirsiniz.
Silahlar Ve Eklentiler.
Oyunda yaklaşık olarak 11 silah bulunur. Bunlardan 4 tanesi 1 aşama Silahıdır. Safe House ve Çevresinde bulunur. Diğer 7 si ise 2. aşama silahıdır oyunun ilerleyen bölümlerinde bulunurlar.Pombalı Av tüfeği: Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan birtanesidir. Maksimum 56 mermi taşıyabilirsiniz tek seferde 8 mermi kapasitesi vardır. Her Vuruş 250 hasar vermektedir.Otamatik Av Tüfek: Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan birtanesidir maksimum 56 mermi taşıyabilirsiniz tek seferde 8 mermi kapasitesi vardır. Her Vurus 248 hasar vermektedir.

Hafif Makineli Silah Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan birtanesidir maksimum 650 mermi taşıyabilirsiniz tek seferde 50 mermi kapasitesi vardır. Her Vurus 20 hasar vermektedir.

Susturuculu Hafif makineli Silah: Oyun başlarında bulabileceğiniz 4 silahtan birtanesidir maksimum 650 mermisini taşıyabilirsiniz. tek seferde 60 mermi kapestesi vardır Her Vurus 24 hasar vermektedir.

Savaş Av tüfeği: Oyunda İlerleyen yerlerde çıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapesitesi 10 dur maksimum 90 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 252 hasar verir.
Dürbünlü Avcı Tüfeği Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapasitesi 15 dir maksimum 150 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 90 hasar verir ve dürbününü kullanabilirsiniz.(mouse 3)Keskin Nişanci Tüfeği : Oyunda İlerleyen yerlerde çıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapasitesi 30 dur maksimum 180 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 90 hasar verir ve dürbününü kullanabilirsiniz.(mouse 3)
Ak-47 Kalaşnikov: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapasitesi 40 dır maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 58 hasar verir.Savaş Tüfeği: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapasitesi 60 dır maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 44 hasar verir.

M 16 Piyade Tüfeği: Oyunda İlerleyen yerlerde cıkan 2. aşama silah türüdür, toplam mermi kapasitesi 50 dir maksimum 360 mermi taşıyabilirsiniz her vuruş 33 hasar verir.

Yakın Dövüş Silahı
Enfekteleri Öldürmek İçin Gereken Vurma Sayısı:

normal & nadir Enfekteler : 1

Hunter, Smoker,Spitter, Boomber,jockey:1

Charger: kafaya 1 vücüt a 2

Witch: 4

Tank:20


Yangin Baltasi: Oyunda kafa kesmede iyi olan bir silahtır. Rasgele bulunur Şu haritalarda özellikle Çıkar Kan Hasatı, Ölü Merkez, Ölü Hava, Sağanak Yağış, Merhamet Yok

Beyzbol Sopası: Safe Houselerde Genellikle Çıkar.

Elektrikli Testere Oyun içinde en iyi Yakın Dövüş Silahıdır. Yakıtı Olduğu Sürece Her Vuruşunuz 100 dür. Yakıtınız bittiğinde tamemen İşlevsiz hale gelir ve elinizden düşer. Her haritada rasgele olarak bulunur.

Kriket Sopası : Sadece bu haritalarda bulabilirsiniz. Ölü hava , Fedakarlık, Ölü Merkez, Kaza Seyri, Bataklık Ateşi

Golf Sopası Passing haritasında bulunabilen bir silahtır.


Tava: Mutfaklarda ve terk edilmiş Ocaklarda bulunur. Kullanilabildiği Haritalar Bataklık Ateşi , Sağanak yağış, Dini Bölge, Kan HasatıLevye: Bataklık ateşi ve Dini Bölge hariç Tüm haritalarda bulunur.
Elektro Gitar Ölü hava, Dini Bölge ve Kara Festival Haritalarında bulunur. Vurdugunuz Zaman Gİtar Sesi Çıkarır.


Katana: Bazi Hayatta kalanlar Tarafından Samuray Kılıcı Olarak adlandırılır, Ölü Merkez, Passing , kara Festival, sağanak yağış, merhamet yok, ölü hava ve fedakarlık haritalarında bulunabilir
Pala: Bu haritalarda bulunur Bataklık ateşi, Dini Bölge,kan hasatı


Jop: Çelik kuvvetten bulunmaktadir aynı zamanda su haritalarda da bulunur Dini Bölge, Merhamet yok , kaza seyri,

Bombalar ve Diğer Patlayıcılar.
oyunda 7 patlayıcı vardır bunların 3 ü stoklanıp saklanabilir 5 i harita üzerinden bulunup silah yardımı ile patlatilabilir Patlayicilar :


Molotov Kokteyili: Verdiği Yüksek hasarlar ile oyundaki alan hasarı veren 2. bombadır 13 saniyede toplam 100 hasar verir, maxsimum 1 tane taşıyabilirsiniz Ceda Karantina Doktorları Hariç Tüm enfekteleri etkiler ve Normal ve nadir enfekteler size vuramadan canlarını yitirirler verdiği hasar oyunun zorluğuna göre değişir

Ses Bombası ses bombası atıldıgı zaman üzerindeki Led ışıkla ve sesleriyle enfekteleri Üzerine çekmektedir 4 metre capındaki tüm enfektelere zarar verir. Bir kaç saniyeliğine etrafınız açılır rahat bir şekilde yola devam eder veya yere düşmüş yardıma muhtaç arkadaşlarınıza yardım edersiniz.


Boomer Kusmuğu Ceda Çalışanları tarafından bulunabilmektedir Horde yani Zombi saldırısı başlatabilir Enfekteleri Bi araya toplayıp Birbirbirilerine Vurmayı Sağlar. Attığınız zaman yeşil bi alan oluşur ve zombiler o alana doğru koşmaya başlarlar.


Yakıt bidonu: molotof la aynı hasara sahiptir silahınızla hedef aldıgınız zaman yerde yangın etkisi oluşturur ele alınabilir ve savunma saldırısıda yapabilirsiniz.
Mutfak Tüpü: Ufak çaplı bi patlama yaratır zorluk Derecesine göre 1-21 arası Elinizde tasıdıgınız zaman savunma saldırısı yapabilirsiniz, genellikle tank icin kullanılır

Oksijen Tüpü: aynı Mutfak tüpü gibidir aynı özelliklere sahiptirler.Havayi Fişekler: kara festival haritasının konser bölümünde karşımıza çıkar. Zorluga göre her 12 saniyede 50 hasar verir maksimum hasar 275 (Uzman Zorlukta).


Özel İtemler
Oyun İçerisinde başka Sağ kalanlarla Alakali EşyalarCola: Whitetaker adinda Dead Center da bulunan bir adam bi kapı ardından bize bir teklif sunar bu teklif karşı tarafdaki marketten 6 şişe kolayı getirirseniz size Silah dükkanımın Anahtarını Vericem Der bu teklifi kaçırmayan kahramanlarımız ise markette ufak bir süprizle karşılaşirlar. bu kola taşınabilir aynı zamanda yakın atak yapılabilinir (savunma)


Bahce Cini: kara festival the fairground bölümünde görünmektedir. Oyunda Vurduğunuzda 750 puan alırsanız sağ kalanlar Tarafından taşınabilip savunma olarak saldırı yapılabilen bir bahçe cini kazanırsınız. Eğer Fairground bölümünü bu Bahce cinini taşıyarak bitirirseniz size Cin Bekcisi adlı bir başarım Verilicektir. Helikoptere kadar eşlik etmeniz gerekecek.
Sağlık Malzemeleri
İlk Yardım Çantası: Oyunun ilk başlangıcında 4 adet medkit bulunur. Sağ kalanların can durumu 39-1 arası olduğunda yürüme hızları düşer bu medkit kullanıldığında tekrar eski hızlarını ve sağlığına kavuşurlar. Oyunun zorluğuna göre belli yerlerde bulma şansımız oluyor o yüzden idareli kullanmanızı tavsiye ederim. Daha çok 2 kere yere düşüp etrafı gri beyaz şeklinde görüyor iken kullanın.

İlaçlar: Elimizde medkit olmadığında veya medkit kullanmak istemediğimiz zaman bu ilaçlar işimizi görür. İlacı kullandığımızda geçiçi olarak 50 can arttırır ama bir kaç dakika sonra etkisi azaldığından fark ediceksiniz ki canınız düşmeye başlıyor. Oyunda daha çok tuvalette, odalarda, medkit dolabında bulabilirsiniz.
Adrenalin İğnesi: Yere düşmüş arkadaşları hemen kaldırmak, benzinleri jeneratöre hızlıcana doldurmak veya daha hızlı koşmak için kullanılır. Geçiçi olarak 25 can + 20 saniye hız verir. İlaçlar gibi aynı yerlerde bulunabilir.

Elektro Şok: Ölmüş arkadaşlarınızı odalardan beklemektense bu alet işinizi görür. Ölmüş arkadaşlarınızı bu alet sayesinde tekrar oyuna dahil edersiniz. Çok az rastlanır haritalarda. Kapışma modunda kullandığınızda 25 puan kaybedersiniz.
Genel Başarımlar
Rastgele Yapılabilir Başarımlar
Başarım İsmi: Asit Refleksi
Amaç: Bir Spitter'ı tükürmeden önce öldür.


Başarım İsmi: Tek Kişilik Cephanelik
Amaç: Bir cephane geliştirmesi yerleştir ve tüm takım onu kullansın.


Başarım İsmi: Yanma Hissi
Amaç: 50 Normal Enfekteyi yanıcı mermiyle yak.


Başarım İsmi: Testere Katili
Amaç: 100 normal Enfekteyi elektrikli testereyle öldür.


Başarım İsmi: Septik Tank
Amaç: Tank'a kusmuk bombası at.


Başarım İsmi: Kafa Kesici
Amaç: Yakın dövüş silahıyla 200 Enfektenin kafasını kopart.


Başarım İsmi: Ölü Klubü
Amaç: Tüm yakın dövüş silahlarını kullanarak her biriyle birer Sıradan Enfekte öldür.


Başarım İsmi: Egzersiz Konfederasyonu
Amaç: Bir senaryoyu yalnızca yakın dövüş silahı kullanarak bitir.


Başarım İsmi: Hızlı ve Ölü
Amaç: Adrenalinin hızlandırma etkisindeyken yere düşmüş 10 Sağ Kalanı kurtar.


Başarım İsmi: Şok Kurtarış
Amaç: Defibrilatör ile 10 ölü Sağ Kalanı canlandır.


Başarım İsmi: Bir Şeyleri İspatlamak
Amaç: Tüm senaryoları Uzman zorluk seviyesinde sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Gerçek İş
Amaç: Realizm modu etkinken bir senaryoyu Uzman zorluk seviyesinde sağ olarak tamamla.

Başarım İsmi: Her Çeşitten
Amaç: Her bir Özgün Sıradan Enfektelerden birer tane öldür.


Başarım İsmi: Saldırı Seviyesi
Amaç: Bir Charger'ı Sağ Kalan yakalarken yakın dövüş silahı ile öldür.


Başarım İsmi: Parçalama Planı
Amaç: Tek bomba atar patlamasıyla 15 Enfekte öldür.


Başarım İsmi: Tank Burger
Amaç: Bir Tank'ı yakın dövüş silahlarıyla öldür.


Başarım İsmi: Saldıranları Dövüş
Amaç: Direniş modu raundundayken yalnızca yakın dövüş silahı kullanarak bir madalya kazan.

Başarım İsmi: Mutant Overlord
Amaç: 6 farklı Dönüşüm modu oyunu oyna.


Başarım İsmi: Ghost Of Christmas Present
Amaç: Spread cheer by helping a free holiday player survive a campaign.


Başarım İsmi: Valve Gift Grab 2011 – L4D2
Amaç: Collect three gifts dropped by Special Infected in Versus Mode.


Başarım İsmi: Good Guy Nick
Amaç: Plays games with free weekend players and helps them survive a campaign.


Başarım İsmi: Sarjör Boşalana Kadar
Amaç: M60 kullanarak, elini tetikten hiç çekmeden 25 enfekte öldür.


Başarım İsmi: Sürüş Reddedildi
Amaç: Bir Jockey'i, Sağ Kalanlardan birinin üzerine atladıktan sonraki 2 saniye içerisinde öldür.
Genel Başarımlar 2
Senaryo Başarımları
Başarım İsmi: Fiyat Keser
Amaç: Ölü Merkezi senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Gece Yolcusu
Amaç: Kara Festival senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Bataklık Fatihi
Amaç: Bataklık Ateşi senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Meteoroloji Uzmanı
Amaç: Sağanak Yağış senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Köprü Yakıcı
Amaç: Dini Bölge senaryosunu sağ olarak tamamla.


Başarım İsmi: Torch Bearer
Amaç: Geçiş Senaryosunda Hayatta Kal.


Başarım İsmi: Nehir Geçen
Amaç: Soğuk Duş senaryosunu herhangi bir zorlukta tamamlayın.


Başarım İsmi: En Son Kurban
Amaç: "Fedakârlık" senaryosunu tamamla.
Genel Başarımlar 3
Senaryo da Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Soyulmuş Zombi
Amaç: Öldürdüğün 10 sivil savunma elemanından düşen Boomer kusmuğu şişelerini topla.


Başarım İsmi: Burun Kıran
Amaç: 10 Palyaçonun burnunu öttür.


Başarım İsmi: Bahçe Cinini Koruma
Amaç: Bahçe cinini karnavaldan kurtar.


Başarım İsmi: Gong Gösterisi
Amaç: Moustachio'dan daha güçlü olduğunu kanıtla.


Başarım İsmi: Tokmakçı
Amaç: Moustachio'dan daha hızlı olduğunu kanıtla.


Başarım İsmi: Kızarmış Çoban
Amaç: En az 10 sıradan enfekteye öncülük eden bir Palyaçoyu Molotov kullanarak yak.


Başarım İsmi: Sudaki Ölü
Amaç: 10 Çamur Adamı suyun içindeyken öldür.


Başarım İsmi: Kanatlar ve Dualar
Amaç: Kaza yapmış yolcu uçağında hiç kasar almadan kendini koru.


Başarım İsmi: Acıklı Hikaye
Amaç: Hiçbir Cadıyı öldürmeden şeker fabrikasını geç ve sığınağa ulaş.


Başarım İsmi: Sessizlikteki Şiddet
Amaç: Araziden sessizce ilerle ve hiçbir alarmı devreye sokmadan güvenli bir şekilde mezarlığa ulaş.

Başarım İsmi: Köprü Üzerindeki Hızlı Katliam
Amaç: Köprü finalini 3 dakikadan kısa bir sürede tamamla.


Başarım İsmi: Fore
Amaç: Golf sopasıyla 18 Enfektenin kafasını uçur.


Başarım İsmi: Bill İçin
Amaç: Bir Tank'ın yalnızca ilk oyundaki Sağ Kalanların hasar vermesiyle ölmesini sağla.


Başarım İsmi: Zula hırsızı
Amaç: 5 eşya sandığı aç.


Başarım İsmi: KILLING THEM SWIFTLY TO THIS SONG
Amaç: Müzik kutusundan yeni Midnight Riders şarkısını çal.


Başarım İsmi: GRAVE ROBBER
Amaç: Zombileşmiş Sağ Kalan'dan yere düşen 10 eşyayı topla.


Başarım İsmi: Varil Leşi
Amaç: Patlayıcı varil ile bir Özel Enfekte öldür.


Başarım İsmi: Kill Bill
Amaç: Bill'i takım için feda et.


Başarım İsmi: Kaos Yaratıcı
Amaç: "Fedakârlık" finalinde 3 jeneratörü de aynı anda çalışır duruma getir.
Genel Başarımlar 4
Kapışma Modunda Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Et Dövme
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve onu 15 saniye boyunca yere vur.


Başarım İsmi: Dağıtıcı Vuruş
Amaç: Charger iken, düşman takımı tek bir saldırıda dağıt.


Başarım İsmi: Uzun Mesafe Kuryesi
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve onu 80 adım uzağa taşı.


Başarım İsmi: Sırta Dönüş
Amaç: Jockey iken, hiç ölmeden iki farklı Sağ Kalanın üzerine atla.


Başarım İsmi: Aside Doğru Bir Gezi
Amaç: Jockey iken, bir Sağ Kalanı Spitter'ın asitli tükürüğünün içine sürükle.


Başarım İsmi: Yeterli Sürüş
Amaç: Jockey iken, bir Sağ Kalanı 12 saniyeden uzun bir süre yönlendir.


Başarım İsmi: Harika Tükürüş
Amaç: Spitter iken, tek bir asit tükürüğü ile tüm Sağ Kalanlara hasar ver.


Başarım İsmi: Arkadaşlarımdan Tükürüklü Bir Yardım
Amaç: Spitter iken, Smoker tarafından boğulan bir Sağ Kalana tükür.


Başarım İsmi: Başarısız Kurban
Amaç: Özel Enfekte iken, kendisini feda etmeye çalışan bir oyuncuyu yere düşür.


Başarım İsmi: Wedding Crasher
Amaç: Charger iken, bir Sağ Kalanı yakala ve düğündeki 8 sandalyeye çarptır.


Başarım İsmi: Aktarmalı Mücadele
Amaç: Ölü Hava senaryosunda baştan sona bir kapışma maçı oynayın.


Başarım İsmi: Elektroşokçu
Amaç: Kapışma modu raundundayken sığınaktan ayrılarak ölü takım arkadaşını canlandır.


Başarım İsmi: Rakamlardaki Güç
Amaç: 4'e 4 Kapışma veya Temizlik modunda bir takım kur ve düşman takımı alt et.
Genel Başarımlar 5
Temizlik Modunda Yapılacak Başarımlar
Başarım İsmi: Yakıt İçici
Amaç: Temizlik modunda 100 benzin bidonu boşalt.


Başarım İsmi: Çaktırmadan Taşıma
Amaç: Tek bir Temizlik modu raundunda 15 yakıt bidonu boşalt.


Başarım İsmi: Yakıt Krizi
Amaç: Uzatma süresinde bir Sağ Kalanın elindeki yakıt bidonunu bıraktır.


Başarım İsmi: Yakıt Kıtlığı
Amaç: Özel Enfekte iken 25 yakıt bidonunun düşürülmesini sağla.


Başarım İsmi: Av Partisi
Amaç: Bir Temizlik Modu oyunu kazan.


Başarım İsmi: Temizlik Avı
Amaç: Bir Temizlik modu raundunda karşı takıma hiç yakıt bidonu boşalttırma.


Başarım İsmi: Temizlik Limanı
Amaç: Liman bölümünde 5 tam oyun Temizlik modunu oyna.
Haritalar
L4d1 Karakterleriyle Oynayabileceğiniz Haritalar
No Mercy (Merhamet yok) Oyunun ilk başlangıç haritasıdır. Sağ kalanlar mercy (Merhamet) hastanesine yoluna koyularak helikopter ile kaçmayı planlarlar. Pilot gelir sağ kalanları götürür ama ne yazıkki pilot da ısırılmış Zoey pilotu vurarak bir helikopter kazası geçirirler. Bu haritada daha çok kapalı alanlarda geçiyor açık alan pek yoktur. 5 adet bölüm içerir.
1. bölüm: Apartmanlar
2. bölüm: Metro
3. bölüm: Kanalizasyon
4. bölüm: Hastane
5. bölüm: ÇatıCrash Course (Kaza Seyri) Helikopter kazası geçirip bir şehire düşerler. Sağ kalanlar yinede umutlarını yitirmeyip başka bir yolla kurtulmaya çalışırlar. Sağ kalanlar bu yolda kamyon garajına giderler. Kamyonu almaları için garajdaki jeneratörü çalıştırmaları lazım. Ne yazıkki garaj çalışır hale geldiğinde bir ses gürültüsü ile zombilere ilgisini çekmeye başlıyor. Oyunun en kısa haritasıdır 2 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sokaklar
2. bölüm: Kamyon Garı

Death Tool (Ölüm Çanları) Sağ kalanlar kamyonla kaçmayı başarmışlarken bu sefer önlerinde bir kaç sorun çıkar. Yollar kapalı, arabalar yolun ortasında park edilmiş vs gibi, bu yolda yürümeyi tercih etmekten başka seçenekleri yok. Sağ kalanlar bu yolda kasabaya varmak oradan da kayıkhaneye ulaşmaya çalışırlar. Kasabaya gelmeleri için kiliseden geçmeleri lazım. Kilisedeki bir adam kurtulmuş ama ne yazıkki ısırıldığından kapıyı açmaz ve üstüne çan çaldırıp sağ kalanları öldürmeye çalışır. Sağ kalanlar kurtulur içeriye girer adam da o anda dönüşüme uğrayıp zombiye dönüşür onu öldürürler ve kasabaya doğru yola çıkarlar. Bu haritada 5 bölüm içerir.
1. bölüm: Gişeler
2. bölüm: Kanalizasyon
3. bölüm: Kilise
4. bölüm: Kasaba
5. bölüm: Kayıkhane
Dead Air (Ölü Hava) Sağ kalanlar bu arada bir çicek evine giderler. Evin üzerinden bir uçak geçer ve tekrardan sağ kalanların içine umut doğar. Uçağın olduğu yerde insan vardır. Sağ kalanlar bu yolda hava alanına giderler. Ne yazıkki üstlerinden geçen uçak kaza yapar. Etraflarına bakınıp bir uçak bulurlar. Uçağın benzini yokmuş orada bulunan benzin kamyonu çalıştırırlar. Benzin kamyonun çıkardığı ses ile zombileri buraya doğru çekmeyi başarır. bu haritada 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sera
2. bölüm: Vinç
3. bölüm: Şantiye
4. bölüm: Terminal
5. bölüm: Pist

Blood Harvest (Kanlı Hasat) Sağ kalanlar bir ormanda kamp yaparlar. Burada ise tren yollarından yola çıkıp mısır tarlasından geçip bir çiftlik evine varırlar. Bir radyo telsizi bulurlar. Telsizde seslenen bir asker hayatta kalan varmı diye kontrol ederken sağ kalanlar çıkıverir. Askerler onları almak için tank ile gelip götürürler. Bu haritada 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Orman
2. bölüm: Tren
3. bölüm: Köprü
4. bölüm: Tren İstasyonu
5. bölüm: Çiftlik eviThe Sacrifice (Fedakarlık) Bu harita l4d1 karakterlerin son bölümüdür. Artık umut yok nerelerde kurtuluş bulsa bir bela çıkıveriyor. Sağ kalanlar bu sefer limana doğru yola çıkırlar. Köprüyü aşağı indirmek için 3 jeneratörü çalıştırmaları lazım. Jeneratörleri çalıştırıp çıkardıkları gürültü ile zombiler buraya doğru çeker. Nihayet köprü aşağı iner sağ kalanlar köprüyü yukarı çekmeye çalışırken bir sorun çıkar jeneratör bozulur. Tekrar jeneratörü aktif etmek için birinin feda etmesi gerek. Bill kendini feda eder jeneratörü çalıştırıp diğerlerini köprüde yukarı doğru çıkartır ama kendisi ne yazıkki burada vefat eder diğerleri köprüde kalmayı tercih ederler. Bu harita 3 bölümden oluşur.
1. bölüm: İskele
2. bölüm: Mavna
3. bölüm: Liman
L4d2 Karakterleriyle oynayabileceğiniz haritalar
Dead Center (Ölü Merkez) L4d2 karakterlerin ilk başlangıç haritasıdır bir çatının üstünde başlıyoruz. Helikopter giderek sağ kalanlar burada kalırlar. Kurtulmak için başka bir yol bulmaya çalışırlar. Sağ kalanlar mağazadaki bir arabayla kaçmayı planlarlar ve The passing (Geçiş) adlı haritaya giderler. Harita da ceda çalışanları bulunur. bu yer 4 bölümden oluşur.
1. bölüm: Otel
2. bölüm: Sokaklar
3. bölüm: Alışveriş Merkezi
4. bölüm: Atriyum
The Passing (Geçiş) sağ kalanlar araba ile buraya gelirler. Burada ilk oyundaki sağ kalanlar (Zoey,Francis,Louis) karşılaşırlar. Köprü yukarıda olduğu için yürüyerek gitmekten başka şansları kalmamış. Diğer tarafa vardıklarında jeneratöre benzin doldurup köprüyü tekrar aşağı indirirler ve arabayla tekrardan kaçarlar. bu arada Bill'in cesedini görüyoruz. Bu harita 3 bölümde oluşur.
1. bölüm: Nehir Kenarı
2. bölüm: Yeraltı
3. bölüm: Liman

Dark Carnival (Kara Festival) Araba ile gelirken karşımıza bir problem çıkıyor. Arabalar yollara park edilmiş geçmek mümkin olmadığı için sağ kalanlar mecburen yürümek zorunda kalıyor. Sağ kalanlar buradan kurtulmak için konsere doğru yola çıkarlar. Konsere vardıklarında bir rock müziğiyle ardından helikoptere sinyal verirler. burada palyaço zombiler bulunur. Harita 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Otopark
2. bölüm: Lunapark
3. bölüm: Hız treni
4. bölüm: Ahırlar
5. bölüm: Konser
Swamp Fever (Bataklık Ateşi) Bu haritada trenden başlıyoruz. Sağ kalanlar bataklık yollarından fidanlıkdaki eve doğru giderler.Orada telsizde Virgil ile konuşup Virgil'i buraya gelmelerini isterler. Bu haritada Çamur adam zombiler rastlanır. 4 bölümden oluşur.
1. bölüm: Ahşap Ev Kasabası
2. bölüm: Bataklık
3. bölüm: GeceKondu Semti
4. bölüm: Fidanlık


Hard Rain (Sağanak Yağış) Virgil teknesi benzini biter. Benzin almaları için sağ kalanlardan rica eder. Sağ kalanlar şeker fabrikasına giderler oradaki benzin istasyonundan benzin alıp başladıkları yere geri dönerler. Virgil gelmesi için sinyal vermeleri gerekir. Sinyal verirken de zombilerin de dikkatini çeker biraz olsa zombilerle boğuşurlar. Bu haritada işçi zombiler bulunur. 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Sanayi Kasabası
2. bölüm: Şeker Fabrikası
3. bölüm: Fabrikadan Kaçış
4. bölüm: Kasabaya Geri Dönüş
5. bölüm: Kasabadan KaçışThe Parish (Dini Bölge) Virgil sağ kalanları burada bırakır denizde engellerden dolayı sağ kalanlar yürümek zorunda kalırlar. Sağ kalanlar bu yerden kurtulmak için en uzun köprüye ulaşmaya çalışırlar. Köprüde bir telsiz bulurlar. Telsizde askerlerin helikopter getirmelerini isterler ama ne yazıkki askerler oraya gelemediklerinden köprüden geçmeleri lazım. Burada çelik kuvvet zombiler bulunur. 5 bölümden oluşur.
1. bölüm: Rıhtım
2. bölüm: Park
3. bölüm: Mezarlık
4. bölüm: Mahalle
5. bölüm: Köprü
Left 4 Dead 1 Türkce Rehberi
Buradan Ulaşabilirsiniz Left 4 Dead


Destekleriniz İçin Teşekkür Ederiz İyiki Varsınız, Daha fazla Rehber Gelmesini İstiyorsanız İstek Olarak Bize bildirebilirsiniz <3
Left 4 Dead 2 Türkçe Fragman
< >
52 Comments
J3loodySemystro  [author] Nov 7 @ 12:18pm 
Teşekkür ederiz dostum :)
The Stickman Nov 7 @ 12:09pm 
adam oyunla alakalı herşeyi yazmış amk sevdim seni favoriye ekliyorum rehberi oyluyorumda helal olsun. üşenme diye bişe yok adamda
J3loodySemystro  [author] Sep 10 @ 12:00pm 
:)
N!GHTM@RE Sep 10 @ 10:37am 
başarımlardan 60 ı nı tamamlamış insanım hiç bir şeyde üşenmedim ve yaptım başarımları geçerek haritalar bölümüne geldim okumadım bile .D
J3loodySemystro  [author] Jul 18 @ 1:30am 
Ben "üşenmek" haha güldürme beni dostum ben asla üşenmem. Yaparım dersem yaparım :)
Zaboo Mafoo Jul 18 @ 1:16am 
ben okumaya üşendim sen yazmaya üşenmedin mi :D
J3loodySemystro  [author] Jul 5 @ 4:09am 
The parish ve dead center haritaları daha çok oynanılıyor diğerinde no mercy haritası çok oynanılıyor
hayatımızoyunbaha Jul 5 @ 2:32am 
sizce en iyi harita hangisi
ÖmerBaba ッ Jul 1 @ 1:55am 
Ellerine sağlık
TR-ColHoxton Jan 30 @ 7:53am 
Helal