This game has been Greenlit by the Community!

The community has shown their interest in this game. Valve has reached out to this developer to start moving things toward release on Steam.

Greenlight is being retired. For more information on how to submit games to steam, refer to this blog post.
Legend Online
 
 
Favorite
Favorited
Unfavorite
Posted
Updated
May 20, 2014 @ 3:51am
Jan 22, 2015 @ 6:37pm
Recent Announcements View All (1)
Greeting Steamers!!!
Description
Dear gamers,

With pleasure and many thanks for your messages shared below. We are here to do a small statement to help more steamers to know our game.

Essentially speaking Wartune/Demon slayer/Legend Online are the same game that developed by the same developer-7th Road, the difference in names are caused by different publishing bodies of the game. Wartune is published by Kebam/Kongregate/R2…etc in English solely, Demon Slayer is exclusively contracted by Koram Games in some European regions and us, Oasis Game, own the publishing right of the game in some other languages such as Turkish, Portuguese, Spanish, Polish, etc. What we are trying to do is to bring localized contents to users whose native language is not English; hence they can enjoy the game better. We are working towards the goal of bringing English version to you too. Wartune/ Demon Slayer/ Legend Online have nearly 1 billion users globally now collectively, and we are just wondering whether Steam gamers would like to take a peek at the game and join the crowd. Thanks a million for your support!

Oasis Games team


Web Tabanlı Oyun “Legend Online” 7 Road tarafından geliştirilmiş, aylık geliri 100 milyon doları aşan oyun Çin’in en çok kazandıran 5. oyunu olarak tarihe geçmiştir. Legend Online, aslında Kutsal Ruhların yarattığı bir çeşit silahtır. Bu silahın gücü onu yaratan Ruhları bile korkutur. Öyle ki Ruhlar kutsal uykularına yatmadan önce silahı 7 parçaya ayırıp, parçaları farklı yerlere saklarlar. Her bir parçanın kendine özgü ilahi bir gücü vardır. İşte “Legend Online” ın efsanevi hikayesi bu 7 parçanın etrafında gelişir.

Legend Online populer oyun unsurlarıyla yaratıcı oyun oynama fonksiyonlarını kusursuz bir şekilde bir araya getirir. Şehrin efendisi olmak için oyuncu, şehrihi geliştirmeli, ordusunu kurmalı ve şeytanla mücadele etmelidir. Ek Sahnelerde oyuncular kovalama, kaçma ya da saldırma gibi bir çok savaş deneyimini bir arada yaşayarak sonunda güçlü bir lorda dönüşürler. Tarla, Şehir Kurma, Labirent, Binek Geliştirme, Dünya Boss, QTE Savaş Modu, Kader gibi birbirinden zengin içeriğiyle Legend Online büyülü bir dünyanın kapılarını sizler için aralıyor.
Popular Discussions View All (1)
11
Jan 1 @ 12:32am
Linux and SteamOS version
Carioca
< >
194 Comments
Hadi la 1 yıldır çıkaracaksınız şu oyunu
CHUDY Dec 31, 2016 @ 11:19pm 
OPOR
fanatalex Sep 27, 2016 @ 12:49pm 
короче ждать от exp101 игру в стиме не стоит.
уже 3 вышла давно а они 1 часть не впустят.
fanatalex Apr 22, 2016 @ 8:56am 
пожалуйста выпустите уже в стим.
zzirf Feb 22, 2016 @ 11:32pm 
English version please
fanatalex Jan 26, 2016 @ 3:11am 
Похоронили проект.
8Hz Dec 16, 2015 @ 3:34am 
please ,,, i want this game
SAM!L Aug 16, 2015 @ 4:40am 
Sucks. Get lost :P
fanatalex Jul 22, 2015 @ 7:51am 
Ждем так долго, что состарились.
fanatalex Apr 18, 2015 @ 1:02pm 
demon slayer