0.0 hrs last two weeks / 50.2 hrs on record (13.3 hrs at review time)
Posted: Aug 18, 2016 @ 4:51pm

Spintires czyli lecznicze kąpiele błotne w rosyjskiej Tajdze...

Naszą karierę rozpoczynamy pod koniec lat 80-tych XX wieku w ZSRR, mając do dyspozycji różne typy ciężarówek, w tym klasycznego Ziła 130 czy Urala 4320 oraz zestaw prostych narzędzi do nawigacji. Wyznaczając trasę przy pomocy punktów orientacyjnych musimy pamiętać, że dostarczany przez nas ładunek musi dotrzeć na miejsce najlepiej w nienaruszonym stanie.
Realizując kolejne zlecenia, sukcesywnie odblokowujemy kolejne fragmenty mapy, oraz ukryte tam tartaki, stacje benzynowe i garaże. Zyskujemy też dostęp do coraz to nowszych modeli ciężarówek, które możemy modyfikować.
Gra została stworzona na bazie zbudowanego od podstaw, autorskiego silnika graficznego VeeEngine, wykorzystującego uroki Havok Physics. Dzięki temu grę cechuje nie tylko fotorealistyczna grafika, możliwa do uzyskania nawet na słabszych komputerach (wiem coś o tym...), ale przede wszystkim doskonała fizyka, której nie powstydziłaby się żadna wysokobudżetowa produkcja.

Prócz tradycyjnej "kampanii", przeznaczonej do zabawy w pojedynkę – mamy do dyspozycji tryb kooperacyjny, w którym zadania możemy wykonywać nawet w cztery osoby.

Trochę więcej o rozgrywce...
Pierwsze co przykuwa uwagę gracza to wprost kapitalna oprawa wizualna, niezwykle szczegółowa, zarówno w kwestii otoczenia jak i głównych bohaterów naszej leśnej eskapady, czyli ciężarówek.
Wywołująca wibracje praca silnika, wjechanie na byle kamień, zanurzenie się w błocie, gwałtowne zahamowanie i wiele innych elementów zostało przedstawione na tyle sugestywnie, iż ma się wrażenie bycia aktywnym świadkiem i uczestnikiem widocznej na ekranie akcji.
Zanim wyruszymy w drogę dostajemy możliwość wyboru pojazdu w kontekście marki oraz rodzaju nadwozia. Tutaj wachlarz jest dość skromny, niemniej jest nad czym się zastanowić. Oto bowiem, możemy wskoczyć za kółko klasycznego ZiŁ-a 130 wyposażonego w nadwozie skrzyniowe, nieco większego 4320, a także potężnego 537 czy 7310.
O ile ZiŁ 537 jest wielkim, czteroosiowym ciągnikiem, o tyle ostatni model dostępny w grze zdecydowanie bardziej by pasował do przewozu rakiet typu R-17 Scud-B niż transportu bel drewna...
Gra od pierwszego uruchomienia powoduje po prostu ciary!
Warto wspomnieć o setkach fanowskich modyfikacji dostępnych w warsztacie jak i na wielu stronach internetowych, które sprawią że zostaniemy przy tej grze na długie godziny...

Ogólnie podsumowując..
Plusy:
+ Świetna grafika z doskonałą optymalizacją.
+ Niesamowita fizyka pojazdów i otoczenia.
+ Klimat rosyjskiej Tajgi.
+ Oprawa audio stwarzająca poczucie realizmu i obecnoći.
+ Co-op do 4 osób w sesji.
+ Możliwość dodawania niezliczonych nowych map i pojazdów znajdujących ię zarówno w warsztacie STEAM jak i na stronach internetowych.

Minusy:
- Tylko 4 osoby w sesji co-op.
- Brak chociażby kilku zaimplementowanych utworów w grze bądź folderu na własne utwory do odtworzenia z pozycji gry.

Ocena: 10/10!
Gorąco polecam!