STEAM GROUP
Translators' Lounge STSL
STEAM GROUP
Translators' Lounge STSL
70
IN-GAME
269
ONLINE
Founded
December 22, 2010
vestigialdev Oct 11, 2016 @ 8:36pm
Translate Greenlight page?
Bulgarian
Czech
Danish
Dutch
Finnish
French
German
Greek
Hungarian
Italian
Japanese
Korean
Norwegian
Polish
Portugese
Romanian
Russian
Chinese- Simplified
Chinese- Traditional
Spanish
Thai
Turkish
Ukranian

Hi, I guess I don't need to be a member to start a discussion topic?

I'm working on a game and I'd like as many people to play it as possible, and I know some languages must not have a lot of games made for them since its not a big market (Bulgaria? Farsi?). Also I've noticed probably half the interest in my game so far is overseas, Scandanavia especially, but blah blah interconnected world, you know, I'd like anyone who is interested in my game to be able to play it.

So I am putting together my Greenlight campaign.. is this the right place to ask for volunteer translators? Of course I'll put you in the credits as a Greenlight translator and send you a key. The whole game itself of course I'm not asking for, thats a matter for kickstarter funding.

Here is what I would like translated, just the main page, not the announcements
http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=767836103

By the way, I already have a Russian translation.

Anyway thanks for reading, you guys are doing an important service! But I have to wonder, why is there no Hindi option?
Last edited by vestigialdev; Feb 5, 2017 @ 11:40am
< >
Showing 1-15 of 16 comments
Varghests Oct 12, 2016 @ 2:31pm 
- TURKISH TRANSLATION -

Siz, Proxima Centauri b bölgesine gönderilen bir koloni gemisindeki hacker karakterini canlandırıyorsunuz. Komut satırını kullanın, hikaye ve oynanış bulmacalarını çözün, geminin alt sistemlerini keşfedin ve en sonunda geminin kaderine ve koloninin geleceğine karar verin.

Gelişmiş teknolojinizi kullanarak yıldızlararası uzay yolculuğunun oluşturacağı sert tahripleri önleyin ve hedefinize yön verin, veya geminizi dekompresyon yoluyla ölmekten korkan bir kaptanın kişisel oyun evine dönüştürün. Ta ki güvenlik ekibi sizi daha önce ele geçirene kadar...

Karakterler
(Characters)

On yedi mürettebat üyesi (kaptan, teknisyen, güvenlik, vb.), on dört tıbbi çalışan ve hastalar, ve on beş yolcu dahil olmak üzere 40+ karakter bulunmaktadır.

Her karakter şunlara sahiptir:

 • Portre
 • Öz geçmiş
 • Günlük rutin
 • Ele geçirilebilir bilgisayar ve hesap
 • Gözetlenebilir özel hayat

Ek olarak, rastgele oluşturulan karakterlerin portreleri bulunmamaktadır, ve saç rengi/yaş/isim gibi özellikler her oynanışta farklılık gösterir.

Hikaye & İçerik
(Story & Content)

Oyunda hikaye anlatımının iki geniş bantı vardır. Birincisi, hikaye görevleri, her oynanış ile tekrarlayabilir ve bir yolcu isyanı veya bulaşıcı bir hastalık gibi oyunun geri kalan dengesini değiştiren rastgele seçilen olaylar hem de standart olaylar vardır. Gemide günlük hayatın bir hikayesi de bulunmaktadır, bu hikayeler yeni bir bebek hakkındaki bir haberde ya da yapılandırma alanından kırık bir ayak bileğini gösteren bir x-ray e-posta eki gibi şeyler aracılığıyla anlatılmaktadır. Senaryo anlatımı ve önemsiz ayrıntılar, gemiyi hem yolcu hem de mürettebat için bir ev ortamı sağlamaktadır.

Daha spesifik olmak gerekirse, her oynanış yeni bir dünyaya gönderilen yıldızlararası koloni gemisi ile aynı kapsamda bir hikaye içermektedir. Ancak, rastgele seçilen olaylar her seferinde oynayışınızı etkileyecektir, bu olaylar dünya ile ilgili büyük değişimler meydana getirir ve diyaloglar, karakterler, kararlar, vb. ile oyuncu tarafından önemli müdahaleler gerektirir. Ayrıca kendilerine özgü hikayeleri bulunan rastgele oluşturulan yan görevler oyuncunun kaynak kazanmasına bir yol sağlamaktadır.

Senaryo "(Gameplay)"

Ele geçirme

DDoS, parola çözme, parola tahmini ve ağ haritalama gibi çeşitli kısa oynanış sekansları bulunmaktadır. Veya hedef çok iyi korunuyorsa hedefinize yaklaşmanıza yardımcı olacak bir trojan tasarımı ile daha sinsi bir yaklaşım da yapabilirsiniz. Ya da sadece önünüze gelene saldırın ve iziniz bulunup terminalinize geri gönderilmeden önce ihtiyacınız olan şeyi ele geçirmeyi umut edin.

Kaynak yönetimi

Sisteme izinsiz giriş yaptıktan sonra her zaman ödüllendirileceksiniz. Basit, kredi kartı veya banka detayları, ayrıca diğer sistemlere ait parolalar veya kişisel notlar ve iletişimler gibi şeylerle. Ayrıca kaynak olarak tanımlamadığınız sosyal medya hesapları ve botnet donanımları gibi her şey yüzleştiğiniz görevlere karşı zorluklar getirebilir.

Sıkı seçimler

Sanırım bir video oyunundaki en sevdiğim zaman dilimi iki eşit derecede iyi (veya eşit derecede kötü) tercih arasında zorlayıcı bir seçim yapmak. Hangi diyalog seçeneğini seçerseniz seçin, savaş ilan edileceği veya fragmantasyon yerine değerli bir gaz bombası kullanımı gibi anlar bir oyun mekaniğinin gerçekten önemli olduğu anlardır. Bu yüzden, bu oyun çoğunlukla oyuncunun sıkı anlarında seçim yapmasını sağlamaktadır. Diğer oyunların aksine seçtiğiniz diyaloğun seçiminize göre nelerin meydana geleceği belirsizdir, burada oyun size bilgili bir şekilde seçim yapmanız için bilmeniz gereken her şeyi açıklamaya ve tasarımcının ne düşündüğünü tahmin edememenize çalışıyor.

Oynanış "(Playthrough)"

Zorluk "(Difficulty)"

Bilgisayarlar ile aramın iyi olmamasına rağmen bu oyunu oynayabilir miyim?
Tabii ki! Bu ilk olarak bir bilgisayar oyunu, ikinci olarak bir simülasyon. Sadece gelişmiş oyuncular komut satırını daha fazla kullanarak maksimum puan elde edebilir veya komut yazımında başarılı olabilecektir. Oyunun tadını çıkarmanın en basit yolu, bir oyun macera veya keşif oyunundan daha fazlası olmalı. Ama bu hiç de kolay değil, hâlâ oyunu nasıl bitirebileceğini öğrenmen gerekecek.

Komut satırı/komut yazımı ne kadar derin?
Komutlar Windows'a göre modellendi, DIR ve CD,CLS komutlarıyla yönlendirme gibi basit birkaç komutlar bulunmakta. Fakat programları daha hızlı ve kolayca çalıştırmak için çok kullanışlı, örneğin siteyi çalıştıran web sunucusunda bilinen bir güvenlik açığı olup olmadığını 'scan example 80' komutu ile görebilirsiniz. Komut satırı mekanik işlevden daha çok kısayol aracı gibidir.

Komut yazmanın iki tarzı vardır, bir .bat dosyası ve henüz tamamlanmamış SQL açıklamasıeğer bir oyuncu kendi komutlarını bir dosyaya girdiyse basit bir şekilde komut satırına aktaracaktır fakat zorlayıcı bir şeye dönüşmesi de muhtemeldir. Eğer gerçek bir zorlayıcı kodlama tecrübesi istiyorsanız HACKMUD'a göz atabilirsiniz.

--------------------------------------------------------

I can't wait to play. Good luck! :)
Last edited by Varghests; Oct 12, 2016 @ 2:47pm
vestigialdev Oct 12, 2016 @ 3:23pm 
Got it! Thanks so much man, I appreciate it.
Varghests Oct 12, 2016 @ 10:35pm 
You're welcome! Just let me know if you need more help. :)
vestigialdev Oct 14, 2016 @ 12:18pm 
Is anyone else interested? I would really appreciate Finnish/Norwegian/Deutsch
Rayfulrand Oct 14, 2016 @ 12:25pm 
Hi vestigialdev,
Here is Ukrainian translation. Good luck with your game — looks and sounds quite nice!
If you'll think about in-game Ukrainian — just let me now, Ukrainian STS team will help you.


Intro
Ви — хакер на кораблі колоністів, відправленого до Проксими Центавра b. Використовуйте командний рядок, вирішуйте ігрові головоломки, просувайтеся сюжетом, досліджуйте корабельні системи і, врешті решт, вирішіть долю корабля та майбутньої колонії.

Використовуйте власні передові технології, щоби захистити місію від міжзоряних злочинців та привести корабель до пункту призначення, або ж перетворіть його на власний ігровий майданчик, де навіть капітан боятиметься смерті від розгерметизації. Хоча, загін безпеки може дістатися вас першими…

Персонажі
(Characters)

У грі понад 40 персонажів: сімнадцять членів екіпажу (капітан, технік, охорона та ін.), чотирнадцять медпрацівників та пацієнтів, п’ятнадцять пасажирів.

  Кожний персонаж має:
 • Портрет
 • Передісторію
 • Буденні справи
 • Комп’ютер і рахунки, які можна зламати
 • Особисте життя, за яким можна підглядати
Окрім цього, у грі присутні вибірково згенеровані персонажі без портретів, але їх ім’я/вік/колір волосся змінюються з новою грою.

Сюжет і вміст
(Story and Content)

Ця гра поділяється на два великі типи розповіді. По-перше, це обов’язкові завдання, які з’являються під час кожної ігрової сесії, та випадкові події, які відчутно змінюють баланс гри, такі як заколот пасажирів або розповсюдження інфекційної хвороби. По-друге, це історія буденного життя на кораблі у вигляді новинних статей про народження дитини, прикріплений до листа знімок зламаної щиколотки та інше. Обидва сценарії додають у гру невеликі дрібниці, які роблять корабель домівкою для екіпажу, а його самого — більш живим.

Кожне проходження має одну всеохоплюючу розповідь про міжзоряний корабель колонії, який відправляється в новий світ. Але щодня трапляються вибірково згенеровані події, кожна має власні діалоги, персонажів, рішення; вони впливають на оточуючий ваш корабель світ, вимагають втручання від гравця. У грі присутні побічні завдання, які містять самостійні історії; вони також генеруються випадково під час кожної ігрової сесії і допомагають гравцю збирати необхідні ресурси.

Ігролад
(Gameplay)

Злом

Гравець отримує безліч ігроладних можливостей, таких як DDos атаки, дешифрування, злом паролів та мережеве мапування. А якщо ваша ціль занадто добре захищена, завжди можна зробити все тихо і створити троян, який допоможе влізти у будь-яку систему. Або ж просто грубо зламайте систему та сподівайтеся, що ви встигнете забрати те, що вам потрібно, до того як системи безпеки відслідкують ваш термінал!

Управління ресурсами

Після злому системи завжди буде, чим поживитися. Для початку, це прості речі, як гроші або інформація банківських рахунків, але ви можете додатково отримати паролі до інших систем або особисті нотатки і записи розмов. Окрім цього, ви знаходитимете речі, яке не здаватимуться вам корисними, але стануть у нагоді потім: облікові записи соціальних мереж, програмне забезпечення та обладнання і багато чого іншого.

Складний вибір

Більш за все в іграх я полюбляю моменти, коли мене роздирають протиріччя під час вибору хорошого (або поганого) рішення. Яким би не був діалог, що б мені не доводилося обирати — час оголошення війни або використання газової гранати замість осколкової, — у таких моментах дуже важлива ігрова механіка. Ця гра розроблена таким чином, щоби постійно ставити гравця перед складним вибором. Але, на відміну від інших ігор, де ви перебуваєте в стані невизначеності та незнання того, що станеться після вашого вибору, тут гра надає вам усю потрібну інформацію, щоби ви зробили виважене рішення.

Складність
(Difficulty)

Чи зможу я грати в цю гру, якщо я не дуже добре володію комп’ютерами?
Так! Це перш за все комп’ютерна гра, а потім — симулятор. Вам потрібно буде використовувати командний рядок або мати навички з програмування тільки в тому випадку, якщо ви хочете набарати максимальну кількість очок. Це радше пригодницька або дослідницька гра, від якої ви можете отримати насолоду. Але легкою вона не буде, вам потрібно буде дечому навчитися під час гри, щоби перемогти.

Наскільки поглиблено тут використовується командний рядок/програмування?
За основу була взята модель архітектури Windows, тому тут присутні прості навігаційні команди, такі як DIR, CD, CLS та ін. Але більш корисним буде швидкий та зручний запуск програми, наприклад, «scan example 80», яка шукатиме вразливості на веб-серверах. Командний рядок —це не ігрова механіка, а, радше, інструмент швидкого доступу.

Написання коду має дві форми: файл формату .bat, який просто виконує рядок за рядком, наче це гравець вводить їх в оболонку, та імітація SQL-команд, яка наразі більше для виду, але може перетворитися згодом у справжню. Якщо ви хочете дійсно відчути себе хардкорним програмістом, спробуйте HACKMUD.
Last edited by Rayfulrand; Oct 14, 2016 @ 12:26pm
vestigialdev Oct 15, 2016 @ 2:26pm 
Rayfulrand.. thanks! I just put it up. I had to drop the last two parts of the Difficulty section because I guess non-English characters take up more memory, so they count double towards the 8k character limit. So yeah, sorry about that but I appreciate your work on it :) I also appreciate your offer about Ukranian STS group.. I'll add you so we can talk
Ka$heK ✌ Nov 15, 2016 @ 1:14pm 
I can translate into Czech.. but that link to greenlight is down. :steamfacepalm:
vestigialdev Nov 16, 2016 @ 5:34pm 
Oh sorry! The link is down because it was pointing to my "Concepts" page, which was just practice for Greenlight, so I took it down when I put up the real Greenlight page, which is here if you're still interested: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=795765733
vestigialdev Nov 23, 2016 @ 7:05pm 
Thanks for the help Rayfulrand and Varghests- I'm happy to say the game just got greenlight!
Varghests Nov 23, 2016 @ 7:53pm 
That's awesome! Congratulations! :)
Rayfulrand Nov 24, 2016 @ 12:16am 
Super! Wish you good sales on Steam Market… when the game will be published:)
meterano7 Dec 7, 2016 @ 8:47pm 
Hi vestigialdev, please excuse my formatting, I am really new to this. Anyways, here is my German translation. I am a native speaker and had advanced English courses, so here ya go:

-GERMAN TRANSLATION-

Sie sind ein Hacker an Bord eines zu Proxima Centauri b gesandten Kolonie- Schiffs. Nutzen Sie die Befehlszeile, lösen Sie Story- und Gameplay- Puzzles, erkunden Sie Subsysteme an Bord und entscheiden Sie schließlich das Schicksal des Schiffs und dessen zukünftiger Kolonie.

Nutzen Sie hoch entwickelte Technologie um die Mission vor den harten Begebenheiten (harsh ravages is a tricky one) der interstellaren Raumfahrt zu schützen und sie zu einem erfolgreichen Abschluss zu bringen, oder verwandeln Sie das Schiff in Ihren persönlichen Spielplatz, wo sogar der Captain Angst vor einem Tod durch Dekompression hat. Falls das Security.Team Sie nicht vorher erwischt...

CHARAKTERE

Das Spiel enthält mehr als 40 Charaktere, davon 17 Besatzungsmitglieder (Captain, Techniker, Sicherheitsdienst, etc), 14 medizinische Mitarbeiter und Patienten und 15 Passagiere.

Jeder Charakter hat individuell:

-Portrait
-Hintergrundgeschichte
-Tagesablauf
-Hackbare Computer und Accounts
-Privatleben, in dem man herumschnüffeln kann

(had to screw around because of german genders)

Zusätzlich gibt es zufallsgenerierte Charaktere ohne Portrait (you shouldnt put this in the desciption), deren Eigenschaften wie Haarfarbe/ Name in jedem Spieldurchlauf anders sind.

STORY UND INHALT

Es gibt zwei Arten des Storytellings im Spiel, zum einen die Storymissionen, von denen einige in jedem Spieldurchgang auftauchen und andere zufällig ausgewählte Ereignisse wie eine Meuterei der Passagiere oder ein Seuchenausbruch, die die Spielbalance beeinflussen, zum anderen die Hinweise auf das tägliche Leben an Bord des Schiffes, erzählt durch beispielsweise einen Nachrichtenartikel über die Geburt eines Kindes oder einen e-Mail-Anhang einer Röntgenaufnahme, die einen gebrochenen Knöchel nach einiger Zeit in der Rehabilitationsanlage zeigt. Sowohl die festgelegte Entfaltung der Geschichte als auch die unbedeutenden Details machen das Schiff gleichermaßen zu einem Zuhause für Crew und Passagiere.

Um genau zu sein, jeder Spieldurchlauf erzählt die selbe Geschichte eines interstellaren Kolonie-Schiffs, das zu einer neuen Welt ausgesandt wurde. Jedoch werden zufällige Ereignisse in jedem Spieldurchlauf auftauchen und in großem Maßstab die Art, wie auf sich die Welt verhält, verändern und ein großes Maß an Aufmerksamkeit vom Spieler benötigen, jedes Ereignis mit eigenen Dialogen, Charakteren, Entscheidungen, etc. Auch gibt es kleinere Nebenmissionen, die eigene Geschichten erzählen, und zufallsgenerierte Missionen, die dem Spieler als ein Weg der Ressourcengewinnung dienen.

GAMEPLAY

Hacken
Eine Vielfalt an kurzen Gameplaysequenzen für Dinge wie DDoS, Entschlüsselung, Knacken eines Passwortes durch Bruteforce und Network Mapping. Ist das Ziel zu gut geschützt, gibt es immer die Möglichkeit eines unauffälligeren Vorgehens, indem man einen Trojaner designt, der beim Eindringen hilft. Oder Sie brechen mit dem Kopf durch die Wand und hoffen, dass Sie das, was Sie brauchen, bekommen, bevor Ihre Spuren zu Ihrem Terminal zurückverfolgt werden!

Resourcenmanagement
Das Eindringen in ein System wird immer belohnt: Offensichtliche Dinge wie Credits oder Kontodaten, aber auch Passwörter zu andern Systemen oder persönliche Notizen und Unterhaltungen. Zusätzlich können auch Resourcen, die Sie zunächst gar nicht für solche halten, zum Beispiel Social Media Accounts oder Botnet Hardware, genutzt werden, um gegen die Herausforderungen, die auf Sie zukommen, zu bestehen.

Harte Entscheidungen
Ich denke meine Lieblingserfahrung in einem Spiel ist es, zwischen zwei gleichguten (oder -schlechten) Entscheidungen zu stehen. Ob es eine Dialogoption, eine Kriegserklärung, oder die Nutzung einer wertvollen Gasgranate statt einer HE Granate ist, dies sind die Momente, in denen die Mechaniken eines Spiels wirklich wichtig sind. Dieses Spiel ist so designed, dass es den Spieler häufig in eine Zwickmühle steckt. Anders als andere Spiele, die dem Spieler die Auswirkungen seiner Entscheidungen erst später vor Augen führen, versucht dieses Spiel, dem Spieler die Möglichkeit zu geben, eine informierte Entscheidung zu treffen und nicht zu raten, was der Designer sich gedacht hat.

SCHWIERIGKEIT

Kann ich es spielen, wenn ich nicht so gut mit Computern bin?

Ja! Dies ist in erster Linie ein Spiel und erst in zweiter Linie ein Simulator. Nur erfahrene Spieler, die versuchen, die maximale Punktzahl zu erhalten , werden die Befehlszeile viel nutzen müssen oder gut im Scripten werden. Um den Spielspaß zu sichern soll sich dieses Spiel eher wie ein Adventure oder ein Erkundungsspiel spielen. Aber es wird nicht leicht sein, Sie werden dennoch lernen müsssen, wie Sie das Spiel schaffen können.

Wie tiefgründig ist die Befehlszeile/ das Scripting?

Das Spiel is tWindows nachempfunden, es gibt also einfache Befehle wie die Navigation mit DIR und CD, CLS etc. Aber es ist nütlicher, Programme schnell und einfach zu starten, beispielsweise "scan example 80", um zu sehen ob der Webserver, der auf der Seite läuft, irgendwelche bekannten Schwachstellen hat. Die Befehlszeile ist keine eigene Gameplaymechanik, sie ist eher eine Abkürzung.

Scripten gibt es auf zwei Arten, eine .bat Datei, die einfach alle Zeilen eingibt, als hätte der Spieler selbst sie in die Shell eingegeben und imitierte SQL Statements, die momentan nicht im Spiel sind, jedoch noch eingebaut werden könnten. Für eine echte Hardcore Scripting Erfahrung ist HACKMUD (needs the link to the app, even though I wouldnt recommend advertising another game) einen Blick wert.

### so this is my finished translation, I struggled a bit with the final paragraph, but im sure it turned out well. I like the idea of your game, especially since im a n00b at scipting and stuff. Hope your game does well, I will check it out :) One last question, are/ will the translators be somehow mentioned within the game?
Best regards! ###
vestigialdev Dec 15, 2016 @ 1:26pm 
Vielen dank meterano7! Es tut mir leid I was so inattentive to the thread that I missed your post for so long. I have updated the page mit dein work.

Will the translators be in the game? Hmm.. how about being a severed head suspended in liquid nitrogen? I am thinking of doing a Kickstarter where the different reward tiers are different forms of passage aboard the ship, so the most affordable tier you are merely a head in a jar that will only be re-animated if the player does extremely well so the future colony has enough resources to put the heads onto cyborg bodies. A more expensive tier would be to have the whole body frozen, so the colony is more likely tp be able to thaw you out, but if times are tough they might thaw you out as slave labor. And then the top reward tiers would be characters that are walking around and awake as passengers or crew. You guys certainly deserve to at least be walking around :)
meterano7 Dec 15, 2016 @ 1:57pm 
Sounds cool^^ Well... kinda painfull. But cool :D
Rayfulrand Dec 19, 2016 @ 2:12am 
Hi vestigialdev,
I read your idea and another one comes to my mind:
It's hi-tech future and humans overall like to surround themselves with artificial advisors/assistants (Siri, Google Assistant, Chaperone etc.). So it could be fun if your main characters have such AI-assistant, that from time to time gives suggestions, tips, help etc... and has our faces (for each language the face of translator, not only of Greenlight page but translator of the game too:)

Just a fantasy:):)
< >
Showing 1-15 of 16 comments
Per page: 15 30 50