0.0 hrs last two weeks / 50.0 hrs on record (28.1 hrs at review time)
Posted: Mar 6, 2014 @ 5:57am
Updated: Mar 8, 2014 @ 9:25am

South Park: Kijek Prawdy to RPG stanowiące adaptację szalenie kontrowersyjnej i równie popularnej kreskówki. Za grę odpowiada specjalizujące się w tym gatunku studio Obsidian Entertainment, a w prace nad nią zaangażowani byli twórcy animowanego pierwowzoru.
Gracze wcielają się w dziecko, które wraz z rodziną przeprowadziło się niedawno do miasteczka South Park. Jego głównym celem jest dobre wpasowanie się w grupę rówieśników i zdobycie jak największej liczby przyjaciół. Na drodze do realizacji tych ambicji czeka go wiele zwariowanych przygód i wyzwań. Fabuła utrzymana jest oczywiście w konwencji absurdalnego humoru znanego z ekranów telewizorów. Co warte podkreślenia, jest to pierwsza gra oparta na tej licencji, przy produkcji której aktywny udział brali twórcy animowanego pierwowzoru, czyli Matt Stone i Trey Parker. To właśnie oni odpowiadają za scenariusz gry, dialogi a nawet dubbing niektórych postaci.
Przygodę zaczynamy od stworzenia bohatera. Do wyboru są cztery klasy postaci: Czarodziej, Wojownik, Złodziej i Żyd. Zabawa polega na zwiedzaniu miasteczka, zagadywaniu innych postaci i wykonywaniu zleconych zadań. System walki oparty jest na mechanice turowej i przypomina rozwiązania z wczesnych odsłon serii Final Fantasy. W potyczkach postać gracza i jeden dodatkowy zawodnik stawiają czoło maksymalnie 6 wrogom, a starcia te obserwujemy z boku.
W grze dostępna jest cała masa broni, które można ulepszać za pomocą specjalnych magicznych naklejek. Aby uleczyć postać, używamy napojów gazowanych, a słynna kawa, którą pije Tweek, służy do przyspieszania postaci, co gwarantuje dwa ataki w jednej turze. Wraz z postępami w kampanii nasz bohater wchodiz na kolejne poziomy doświadczenia, co pozwala mu korzystac z coraz potężniejszych umiejętności oraz sprzetu. Cały interfejs wzorowany jest na prawdziwym Facebooku - na tablicy wpisują się nasi znajomi, tam przeglądamy ekwipunek czy kolekcje (w grze mozna zbierać m.in. słynne Chinpokomony).
Zabawę w South Park: Kijek Prawdy rozpoczynamy od dołączenia do drużyny Cartmana i wzięcia udziału w dość agresywnym LARPie. To taka sesja gry fabularnej, w której nie tylko odgrywamy postać werbalnie, ale również przebieramy się za nią i podejmujemy działania fizyczne. Normalnie w LARPie obowiązuje zasada: „nie dotykaj”, co oznacza w skrócie: „jeśli kogoś atakujesz, nie bij go atrapą miecza po głowie”. W South Park reguła ta nie obowiązuje. W LARPie wymyślonym przez dzieciaki z miasteczka ogrywamy rolę przedstawiciela ludzkiej rasy, a Stan i Kyle są elfami starającymi się zdobyć tytułowy, bardzo potężny artefakt. Dosyć niewinna na początku zabawa w wojnę szybko przeradza się w coś dużo bardziej absurdalnego i o zdecydowanie poważniejszych konsekwencjach dla całego miasteczka.
W przypadku Kijka prawdy wrażenie immersji jest niemalże całkowite. Osobom postronnym trudno jest na pierwszy rzut oka stwierdzić czy mają do czynienia z grą, czy też z kolejnym odcinkiem South Park. Sami gracze czują się zaś tak, jakby uczestniczyli w jednym z epizodów kreskówki (z tą różnicą, że odcinek ten trwa kilkanaście godzin). Udźwiękowienie, podkładane głosy, humor, charakterystyczna kreska animacji – wszystko to jest częścią gry.
Szkoda czytać najlepiej odrazu udać się do sklepu jak narazie najlepsza gra 2014. Gra wciaga na maksa. jak zacząłem grać po o 16 w czwartek tak siedziałem do prawie 5 rano w piątek a tu cholercia do roboty trzeba iść. naprawdę dawno żadna gra niesprawiła mi tyle radości i nie pozwoliła odejść od siebie ani na minute. Polecam ja ze szczerym sercem. Oprócz tego co jest powyżej nic więcej nie powiem bo nie chcę nic zdradzać. Lepiej samemu odkryć świat tej gry :-)
P.S. Polonizacja daje radę.
+ tony gagów
+ humor
+ świat
+ Al Gore
+ fabuła
+ klasa żyd ( świetnie mi się nią grało )
- I to duży czemu tylko 15 godz ja chce więcej :-( chyba przejde jeszcze 4 razy każda inna klasą.

Grafika 10/10
Dźwiek 10/10